facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-04-05
 

Wyprawa na Lhotse - Kinga Baranowska wyrusza już dziś

Dziś (5 kwietnia 2012 r.) Kinga Baranowska wyrusza na wyprawę w Himalaje. Jej celem jest wspinaczka na Lhotse (8516 m) - czwarty szczyt świata.
Lhotse (8516 m n.p.m.) to czwarty co do wysokości szczyt świata, wznoszący się w Himalajach Wysokich, na granicy Nepalu i Chin; jest zaliczany jest do tzw. wysokich ośmiotysięczników. Lhotse to po tybetańsku Poludniowy Szczyt, znajduje się on bowiem na poludnie od Everestu i jest oddzielony od niego Przełęczą Południową (South Col). 
 
Szczyt po raz pierwszy został zdobyty 15 maja 1956 roku przez ekspedycję szwajcarską. Pierwsze polskie wejście miało miejsce w 1979 roku (Jurek Kukuczka, Andrzej Czok, Andrzej  Heinrich i Janusz Skorek), zaś pierwszego wejścia zimowego dokonał Krzysztof Wielicki w 1988 roku.
 
Fot: Kinga Baranowska

W 1989 roku, podczas wspinaczki na południowej ścianie Lhotse, zginął wybitny polski himalaista - Jurek Kukuczka. Ściana południowa, wysoka na 3300 metrów, uważana jest za jedną z najtrudniejeszych na świecie. Do tej pory na szczycie stanęło 15-stu Polaków, wszystkie wejścia miały miejsce drogą klasyczną na ścianie zachodniej.
 
Plany wyprawy:

Kinga wyrusza na Lhotse w zespole międzynarodowym, jednak wspinać się będzie razem z polskim wspinaczem Pawłem Michalskim. Wyprawa planuje wspinaczkę na Lhotse zachodnią ścianą, drogą klasyczną. Kinga zamierza się wspinać na ośmiotysięcznik bez używania dodatkowego tlenu z butli.

Po zakończeniu wyprawy - w Nepalu - Kinga będzie miała czas na bliższe zapoznanie się z międzynarodowym projektem Sherpa Women realizowanym przy współpracy z organizacją Empowering Women of Nepal z Pokhary i wspieranym przez firmę Salewa. W przyszłości polska himalaistka chce zostać ambasadorką projektu, którego celem jest pomoc młodym dziewczętom z ubogich terenów zachodniego Nepalu w przygotowaniach się do roli przewodników górskich.
 
 
Kinga Baranowska

Himalaistka, zdobywczyni siedmiu ośmiotysięczników. Na trzech z nich stanęła jako pierwsza Polka - Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzondze. Członkini kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu we wspinaczce wysokogórskiej oraz zarządu Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia środowiskowe m.in. nagrodę Ministra Sportu za wspinaczkę na trzeci szczyt świata.

Kinga należy do miedzynarodowego zespołu Salewa alpineXream Team, jest także Ambasadorem Olimpiad Specjalnych Polska. Z wykształcenia geograf i ekonomistka, na codzień prowadzi spotkania motywacyjne dla firm, a także wyjazdy "incentive". Od kilku lat sukcesywnie realizuje swoje plany sportowe związane z Koroną Himalajów (14 ośmiotysięczników); sztuka ta nie udała się do tej pory żadnej Polce. Przed nią kolejne wyzwanie - ośmiotysięcznik Lhotse.

 
Bieżące relacje: www.kingabaranowska.com oraz www.facebook.com/KingaBaranowskaClimber

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-06-19
GÓRY
 

Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-14
GÓRY
 

Wyprawa Anny Tybor na Nanga Parbat nabiera rozpędu

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-22
GÓRY
 

28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na zachód

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com