facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-07-23
 

Wyprawa Ladakh 2010

W sierpniu tego roku wyrusza do Indii wyprawa naukowo-wspinaczkowa w rejon Ladakhu i Zanskaru, mająca na celu badanie zabytków sztuki buddyjskich klasztorów, a także realizację dwóch sześciotysięcznych celów wspinaczkowych.
Projekt, który narodził się z chęci połączenia celów naukowych i pomysłów wspinaczkowo-eksploracyjnych zakłada zdobycie dwóch sześciotysięczników położonych w Himalajach Ladakhu i Zanskaru. Plan obejmuje wejście na dwie góry: Stok Kangri (6150 m n.p.m.), najwyższy szczyt Himalajów Ladakhu i Kang Yaze (peak właściwy, 6401 m n.p.m), najwyższy szczyt w rejonie Markha Valley.Obszar Ladakhu i Zanskaru jest wciąż uważany za dziki i niedostępny. Podczas gdy Stok Kangri jest górą trekkingową i będzie okazją do dobrej aklimatyzacji, to w przypadku Kang Yaze sprawa wydaje się niełatwa ze względu na niewielką ilość informacji opisujących ten szczyt. Jedno jest pewne: to góra o dwóch wierzchołkach - mapa pokazuje Kang Yaze I o wysokości 6401 oraz Kang Yaze II o wysokości 6200 m. Wejście na wierzchołek właściwy odbywa się prawdopodobnie na dwa sposoby: eksponowaną granią ze szczytu niższego lub grzbietem zachodnim.
W przypadku sukcesu będzie to być może pierwsze polskie (i przy okazji kobiece :) ) wejście.


fot. Ewa Zygarowicz

Szczegółowy plan wyprawy:
v     1.08. – 3.08. 2010 New Delhi – organizacja biletów do Manali, zwiedzanie dzielnicy tybetańskich uchodźców – Majnu Ka Tilla.
v      4.08. – 6.08. 2010 Manali – miasto położone w stanie Himachal Pradesh, otoczone trzema pasmami górskimi: Great Himalaya, Pir Panjal, Dhaula Dhar. Stąd startuje droga Manali – Leh, wiodąca przez drugą w kolejności najwyższą na świecie przejezdną przełęcz, Taglang La. Podróż do stolicy Ladakhu trwa dwa dni i wiedzie przez eksponowane górskie serpentyny. Po drodze nocleg w Sarchu (4200 m) lub w Pang (4600 m).
v     7.08. – 10.08. 2010 Leh, stolica Ladakhu, aklimatyzacja połączona ze zwiedzaniem miejsc związanych z kulturą buddyjską, dokumentowanie informacji, fotografowanie, filmowanie, wywiady.
v     11.08. – 23.08. 2010 Zwiedzanie klasztorów: Mangyu, Chemrey, Sumdo Chung, Namgyal Tsemo, Alchi, Lamayuru, Stok, Hemis. Przeprowadzanie wywiadów z mnichami, zdjęcia, filmy.
v     24.08. – 01.09. 2010 Trekking pod Stok Kangri (6150 m), wejście na szczyt.
v     02.09. – 13.09. 2010 Kang Yaze (6401 m), trekking do base campu przez przełęcz Gongmaru La (5200 m) i Nimaling, wejście na wierzchołek niższy (6200 m), powrót do bazy, wejście na szczyt właściwy (6400 m).
v     13.09.- 17.09. 2010 Powrót z Leh do New Delhi, z możliwym odwiedzeniem Dharamsali – centrum kultury buddyjskiej i siedzibą rządu tybetańskiego na uchodźctwie, miejsca zamieszkania Dalajlamy.

Uczestniczki:

Ewa Zygarowicz
Studentka Indianistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i uczestniczka projektu „Szlakiem Gandhiego” z roku 2008, kiedy po raz pierwszy miała okazję dotrzeć do magicznego Ladakhu. Już wtedy wiedziała, ze nie jest to ostatnia podróż do tego miejsca. Wyprawa do Indii zaowocowała silną fascynacją buddyzmem i kulturą tybetańską, a także zadecydowała o wyborze specjalizacji sanskrytologicznej, umożliwiającej jej studiowanie starożytnych tekstów kultury indyjskiej. Żyłka podróżnicza i chęć odkrywania nowych, nieprzetartych szlaków jest dla niej od zawsze dynamiczną przeciwwagą dla analitycznej pracy naukowej. Od kilku lat pasjonuje się wspinaczką i trekkingiem, ma na koncie m.in. wejście na pięciotysięcznik w paśmie Himalajów Ladakhu i starty w sportowych zawodach wspinaczkowych w kategorii bouldering, w tym w Pucharze Polski 2008. Przez kilka lat była dziennikarką krakowskiego magazynu kulturowego. W Ladakhu jej głównym celem będzie zdobycie właściwego wierzchołka Kang Yaze, a także odwiedzenie buddyjskich klasztorów leżących poza uczęszczanymi szlakami turystycznymi.

Dorota Lech
Studentka IV roku krakowskiej indologii. Uczestniczka studenckiego projektu do Indii „Szlakiem Gandhiego” w roku 2008. Dla wspinania porzuciła taniec. Od lipca 2009 do marca 2010 szkoliła się na różnego rodzaju kursach wspinaczkowych. Od kursu skałkowego począwszy, przez letni kurs taternicki, kurs zimowej turystyki wysokogórskiej na zimowym kursie tatrzańskim kończąc. Wspinała się w polskich Tatrach, w Chorwacji, Austrii, na Słowacji i oczywiście na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Fascynuje ją szczególnie wspinanie zimowe, kiedy wewnętrzna siła i determinacja są szczególnie ważne. Od października 2009 jest członkinią Klubu Wysokogórskiego w Krakowie. Jej druga pasja to podróżowanie, najlepiej na własną rękę, w małej grupie, poza utartym szlakiem. W jednym i drugim szuka banalniej brzmiącej, ale jednak, wolności oraz nowej drogi do poznania siebie i innych ludzi.

Więcej informacji o wyprawia można znaleźć pod adresem: ladakhtrip.wordpress.com

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-07-08
GÓRY
 

Rocznica pierwszego wejścia na Gaszerbrum II

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-03-28
GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-25
GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-14
GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com