facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-02-14
 

Wyprawa Aconcagua 2010

Celem wyprawy jest zdobycie najwyższego szczytu Ameryki Południowej, jednego z filarów Korony Ziemi. Aconcagua, inaczej Kamienny Strażnik (jęz. keczua) mierzy 6962 m n.p.m. i jest najwyższą górą na Ziemi, leżącą poza Azją.
Szczyt ten znajduje się w paśmie Andów południowych (Chilijsko-Argentyńskich)

Aconcagua tworzy masyw zbudowany głównie z granitów o długości ok. 60 km. Temperatura, jaka oscyluje tam w lecie, to od -10 do -20 stopni, a bardzo silnie wiejące wiary i suchy klimat potęgują uczucie zimna. Zbocza są strome i jałowe, na granicy 4000 m n.p.m. zanika roślinność. Góra jest uboga w śnieg, ale mimo to, sprawia wrażenie niedostępności i niegościnności. Odwiedzana jest praktycznie przez wspinaczy oraz wojsko. Aconcagua daje świetną aklimatyzację i przygotowuje przed wyprawą na  Mont Everest.

Pierwszą osobą, która postawiła nogę na szczycie był Szwajcar Matthias Zurbriggen w 1897 r. Polacy dotarli na szczyt trochę później, bo w roku 1934 r., byli to: Stefan Daszyński, Konstanty Jodko-Narkiewicz, Stefan Osiecki, Wiktor Ostrowski. Ich wejście było ósmym, w całej historii pokonania Kamiennego Strażnika i zarazem pierwszym wejściem od strony wschodniej, przez lodowiec, który został nazwany na ich cześć Lodowcem Polaków.

więcej na e-gory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
Piotr Michalski
 
2021-03-22
GÓRY
 

Tatrzański hat-trick!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
Piotr Michalski
 
2021-02-05
GÓRY
 

Tatry – nowa droga na Pośredniej Baszcie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com