Kim są goście Wiatraków? Gdzie mieszkają, co robią na co dzień, ile mają lat i kiedy zaczęli podróżować? Przedstawiamy w kolejności wychodzenia na scenę...
Leszek Szczasny
Raciborzanin (ur. 1975), z wykształcenia politolog i filozof (UJ), a z zamiłowania społecznik, fotograf i przede wszystkim niezależny globtroter. Autor książki podróżniczej pt. "Świat na wyciągnięcie ręki". W Raciborzu mocno zaangażowany w działalność społeczno-samorządową. Jest członkiem Inicjatywy Rowerowej SOFT CITY, współorganizatorem słynnych raciborskich „Rowerowych Mas Krytycznych” i członkiem zarządu RSS Nasze Miasto. Ma dwa zupełnie zielone rowery, które pomalował własnymi rękami. Kiedy zjawi się na potańcówce, najprawdopodobniej zejdzie z parkietu jako ostatni!
Więcej na:
www.leszekszczasny.blogspot.com
Marcel Kwaśniak
Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim i Etnologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Antropolog kultury, podróżnik, pilot wycieczek trampingowych do Azji. Współzałożyciel i wieloletni Prezes Stowarzyszenia Antropologicznego "Archipelagi Kultury". Podróżował do Tybetu i do Dharamsali odwiedzając ośrodki buddyjskie i tybetańskich uchodźców. Pełnił funkcje kierownika studenckiej wyprawy naukowej "Mongolia – Chiny - Tybet 2001", której celem było poszukiwanie wybranych wątków we współczesnej mitologii miejskiej. Prowadził badania dotyczące mongolskich i tybetańskich rytuałów pogrzebowych. Pracował w wydawnictwie "Bezdroża", specjalizującym się w wydawaniu przewodników turystycznych. Publikował artykuły w National Geographic, Gazecie Krakowskiej, Miesięczniku "Tarniny" i Piśmie Antropologicznym "Barbarzyńca". Jest współautorem przewodnika po Kolei Transsyberyjskiej oraz przewodnika "Lhasa" (wyd. Gazety Wyborczej). Obecnie właściciel wydawnictwa AMART Media.
Bartolomeo Koczenasz
Ten radosny człowiek to działacz na rzecz uśmiechu w Polsce. Jest kreatywnym fotografem, radosnym studentem filozofii, twórcą podróżniczego projektu Smiley Planet (Uśmiechnięta Planeta) i organizatorem Światowego Dnia Uśmiechu w Krakowie. Jego pasja do podróżowania wyciągnęła go w przeróżne zakątki naszego globu. W Indonezji pracował jako przewodnik surfingowy, w Brazylii na pogotowiu i w szpitalu psychiatrycznym, a teraz większość jego wyjazdów skupia się na ludziach, ich życiu codziennym i uśmiechu. Obecnie mieszka w Krakowie, gdzie studiuje, tworzy i prowadzi zajęcia z Jogi Śmiechu. Członek grupy slajdowiskowo-wyprawowej Bezkres.
Anna Olej-Kobus i Krzysztof Kobus
Podróżnicy, fotografowie i dziennikarze, którzy łączą pasję poznawania i opisywania świata. Są autorami zdjęć do blisko 25 albumów (z czego większość poświęconych jest Polsce), gdyż uważają, że nasz kraj jest absolutnie niezwykły i wart dokładnego poznania. Ich zdjęcia ilustrują liczne artykuły i książki, można je też zobaczyć na stronie www.travelphoto.pl. Od kiedy ich rodzina powiększyła się podróżują z dziećmi. Michaś podczas pierwszego roku życia przejechał 35 000 km od Bugu do Odry i od Bałtyku po Tatry podczas pracy nad albumem „Polska wielu kultur”, a gdy na świecie pojawił się Staś okazało się, że podróżowanie z dwójką dzieci jest nadal możliwe, choć wymaga nieco więcej logistyki. Efektem licznych doświadczeń zebranych podczas podróży było stworzenie portalu Małego Podróżnika (
www.malypodroznik.pl).
Wojciech Kukuczka
Główne obszary jego działania to fotografia, multimedia, projektowanie graficzne oraz film. Absolwent Technikum Fotograficznego, Studiów Magisterskich Fotografia i Multimedia na ASP Wrocław oraz Komunikacji Wizualnej AKI Academy of Fine Art w Holandii. Uczestnik ponad 30 wystaw fotograficznych między innymi w BWA Wrocław, CSF w Katowicach, CCK Chorzów, reprezentant ASP w dziedzinie fotografii w ramach „Foto Festiwalu” w Łodzi 2008 oraz w ramach festiwalu „The World Photography Awards - Cannes” we Francji 2007. W roku 2010 otrzymał nagrodę za najlepszy film polski na Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju. Inicjator akcji kulturalnej 3440 Metrów Nad Poziomem Świata, założyciel Galerii Negatyw w Katowicach, autor dwóch kalendarzy fotograficznych 2009 oraz 2010. Stypendysta Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego woj. śląskiego oraz Wydziału Kultury miasta Wrocław, laureat nagrody dla Młodych Twórców Kultury, Wydziału Kultury miasta Katowice.
zespół FREE VILLAGE (ex. Folkoperacja)
Nazwę Free Village nasuwa fonetyczne skojarzenie ze słowami nawiązującymi do miejsca, skąd pochodzą muzycy, czyli do Trójwsi Beskidzkiej. Three – trzy, tree – drzewo i ogólny klimat swobody - wolności (Free), panującej w tych górskich miejscowościach. W tym zespole tylko nazwa jest nowa i wokalista, ponieważ wcześniej zespół nazywał się Folkoperacja, a kapela powstała już w roku 2004 z inicjatywy perkusisty - Piotra Kohuta, gitarzysty - Wojtka Zubrzyckiego oraz wokalisty - Bogdana Bartnickiego. W roku 2006 do zespołu dołączył basista Martin Wałach z Jaworzynki, a w 2010 Patryk Sobek z Ustronia, grający na instrumentach klawiszowych. Muzyka Free Village to prawdziwy synkretyzm gatunkowy. Możemy usłyszeć w ich utworach różne style muzyczne (reggae, pop, funk, rock). Wokalista Wojciech Zowada gra także na wielu różnych instrumentach ludowych, co powoduje bardzo ciekawą fuzję z muzyką elektroniczną. Autorem muzyki i tekstów w formacji jest perkusista Piotr Kohut z Istebnej.
Mariusz Mitrowski
31 l. zam. Teresin, Mazowieckie - pasją podróżowania z sakwami zaraził się dosyć późno, a podróż przez Afrykę to jak do tej pory najważniejsze jego doświadczenie. Po przeżyciu malarii w Etiopii i aresztu w Sudanie zdecydował się odwiedzić Racibórz. Opowie o Afryce, jakiej (raczej) nie znacie.
Tomasz Grzywaczewski
Podróżnik, dziennikarz i producent filmowy, prawnik z wykształcenia. Z Berberami w górach Atlas jadał kuskus z jednej miski, a na bezkresnych stepach zażywał mongolską tabakę. Pomysłodawca i organizator wyprawy „Long Walk Plus Expedition” z Jakucka na Syberii do Kalkuty w Indiach, śladami polskiego bohatera Witolda Glińskiego. Współautor filmu „Długi marsz 70 lat później”, książki „Długi marsz do wolności” oraz wystawy fotograficznej „Długi marsz”. Rzecznik prasowy Explorers Festival, jednego z największych na świecie festiwali gór, przygody i sportów ekstremalnych. Współpracownik działów podróżniczych we „Wprost” oraz „Dzienniku. Gazecie Prawnej”. Zafascynowany bogactwem Samotnej Planety, której nigdy do końca nie poznamy, ale którą możemy spróbować odkrywać. W życiu oraz w podróżach, zgodnie ze słowami Roberta Frosta, „z dwóch dróg wybiera zawsze tę mniej uczęszczaną”.
Mieczysław Bieniek
Ślązak z krwi i kości. W średnim wieku, średniego wzrostu. Żona, dorosła już córka i zadbane mieszkanko w blokach na katowickim Nikiszowcu. Do tego górnicza emerytura. Przymusowa, bo po wypadku w kopalni "Wieczorek", nie było już mowy o tym, żeby Mietek jeszcze mógł zjeżdżać pod ziemię, fedrować węgiel. Kiedy zawaliła się ściana w "Wieczorku", Mietek ledwo uszedł z życiem. Doznał zapalenia nerwu krzyżowego, częściowo stracił wzrok i słuch. Musiał przejść na emeryturę… Nie usiadł jednak w kapciach, przed telewizorem. Zaczął podróżować. Właściwie to "za jeden uśmiech", bo z kasą u Mietka raczej krucho. Na początek zaliczył Indie, potem przejechał prawie całą Azję, był w Afryce. Przywozi zdjęcia z odległych zakątków i historie, w które nie każdy chce wierzyć. A on, kiedy ma odłożone sto dolarów, już planuje kolejną podróż. Podczas swoich wypraw stara się przede wszystkim dotrzeć do ludzi, poznać ich świat, ich myśli i serca. Jako prawdziwy górnik fedruje nowo poznawaną rzeczywistość, drąży w niej - to zaś bardzo często przynosi nieoczekiwane rezultaty. Na szczęście zawsze ląduje na cztery łapy…
Mirosław Hermaszewski
Polak podróżnik, który zawędrował w najbardziej obce i najdalsze możliwe miejsce dostępne człowiekowi, w kosmos. Jest urodzonym showmanem. Nie dopadła go choroba gwiezdna, ale nie jest też fałszywie skromny. Zna swoją wartość. W końcu na świecie jest ich zaledwie 480 - ludzi, którzy zobaczyli Ziemię z kosmosu. W tej elicie elit jest jedynym Polakiem. Urodził się 15 września 1941 roku w Lipnikach na Wołyniu. Swoją przygodę z lotnictwem zaczął od szybowców, a skończył na pilotowaniu samolotów ponaddźwiękowych. Każdy poziom swojej edukacji lotniczej kończył z wyróżnieniem. W 1976 roku trafił do grupy kandydatów na kosmonautów i rozpoczął szkolenie w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą. W 1978 został wyłoniony z grona kilkuset polskich pilotów jako kandydat do lotu kosmicznego w ramach międzynarodowego programu Interkosmos, utworzonego przez ZSRR. 27 czerwca 1978 wystartował z kosmodromu Bajkonur na statku Sojuz 30 pod dowództwem kosmonauty radzieckiego, pułkownika Piotra Klimka. Po dwóch dniach załoga połączyła się ze stacją orbitalną SALUT-6, gdzie wykonano program badawczy. Lot trwał ok. 8 dni. Dokonano 126 okrążeń Ziemi, a przy okazji ustanowiono kilka rekordów Polski, zatwierdzonych przez Międzynarodową Federację Lotniczą. Za udział w tym locie odznaczony medalem "Złotej Gwiazdy", Orderem Lenina i tytułem honorowym Bohatera Związku Radzieckiego. Kosmiczny lot Hermaszewskiego sprawił, że stał się on jednym z najbardziej znanych i popularnych ludzi w Polsce. Po zakończeniu wyprawy pełnił służbę w Sztabie Generalnym LWP, później był komendantem dęblińskiej Szkoły Orląt, a w roku 1988 (kiedy zajmował to stanowisko) otrzymał nominację generalską. W latach 90-tych został dowódcą Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej, pełnił funkcję szefa bezpieczeństwa lotów WLiOP, a następnie został inspektorem ds. Sił Powietrznych w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Obecnie generał brygady w stanie spoczynku. Jest członkiem Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Kosmonautów i Astronautów Świata, członkiem Kapituły medalu Akademii Polskiego Sukcesu i członkiem Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN oraz Stowarzyszenia Odkrywców.
Grzegorz Pinior
Należy do Raciborskiej Hałaburdy Kajakowej JOOONYYY... W ocenie Jooonków to zdrowa dawka informacji. Zanosi się na hałaburdę…
Joanna Dwornik
Pochodzi z Bielska - Białej, jednak na swoje miasto bazowe wybrała Racibórz. Absolwentka socjologii na Uniwersytecie Śląskim, menadżerka Przystanku Kulturalnego „Koniec Świata” i barmanka uwielbiająca Campari. Ponad wszystko jednak - podróżniczka. Zwiedziła znaczną większość krajów europejskich i kilka azjatyckich. Po naszym kontynencie porusza się autostopem, wierząc w życzliwość obcych ludzi. Uważa, że podróżowanie to nie jednorazowe wycieczki, ale styl życia. Autorka projektu "Zadzieram Kiecę i Lecę - świat z perspektywy kobiet" promujący inne kobiety - podróżniczki. Marzy o długiej wyprawie do Ameryki Południowej. Zakochana w Hiszpanii - w kulturze, języku, muzyce i tamtejszym jedzeniu. Nazywa siebie "mentalną Hiszpanką". W wolnym czasie zajmuje się gotowaniem obiadów, jogą i amatorskim kajakarstwem.
Golf Balkans Tour Team
Beata Galant
27 lat, dożywotnio włóczykij. Zimuje w Raciborzu. Najbardziej na świecie kocha góry, własne treki i plecak.
Ala Weiner
Ciekawa ludzi i świata, cieszy się każdą chwilą. Lubi podróże, muzykę, tulipany, wiatr i słodycze. Jest niepoprawną optymistką. Wierzy, że dzień jutrzejszy będzie lepszy od dnia dzisiejszego
Patrycja i Krzysztof Dziedzioch
Dzielą wspólne zamiłowanie do klasycznych samochodów. Oboje nie potrafią wysiedzieć zbyt długo na jednym miejscu, co skutkuje nieszablonowym zachowaniem. Ona realistka - on optymista.
Marzanna i Dariusz Poborscy
Marzanna Poborska
Krakowianka z urodzenia, zmieniała wielokrotnie miejsca zamieszkania i studia. Na dłużej zakotwiczyła w Norwegii i Anglii, obecnie obywatelka Jankowic koło Raciborza. Studiowała prawo, psychologię, filologię polską, filomoznawstwo i biznes międzynarodowy. Pracowała jako PR-owiec w prasie i HR manager w amerykańskiej korporacji. Sternik jachtowy, uwielbia narty, wiele lat jeździła konno. Planując podróże najchętniej zamknęłaby oczy i wskazała dowolne miejsce na mapie świata.
Dariusz Poborski
Poznaniak z Jeżyckiej, ekonomista z wykształcenia, obecnie prezesuje firmie wdrażającej systemy informatyczne. Mieszka w Jankowicach nieopodal Raciborza. Szef stada dziesięciu psów zaprzęgowych i jednej żony. Człowiek wielu pasji. Przez wiele lat rolkarz streetowy, maszer od 12 lat zajmujący się psami zaprzęgowymi, nurek, fotograf, znawca muzyki i multimediów. Kocha wszystkie rejony świata, które są zimne i bezludne.
Więcej: www.wiatraki.rosynant.pl.