facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2013-01-15
 

Wydarzenia styczniowe w Klubie Podróżników Namaste

Z pewnością atrakcji nie zabraknie. Będzie jak co miesiąc gitarowe śpiewanie, tańce w rytmie Salsa, wycieczka na górski szlak oraz wiele spotkań z ciekawymi ludźmi podróży oraz gór. Główna atrakcją będzie II Festiwal Namaste - " Każdy ma swój Everest".
Harmonogram wydarzeń styczniowych

15.01. (wtorek): godz. 18:00
"Tam,gdzie nie dotarła dotąd kobieta - PZA Kongur Shan 2012"- spotkanie z Olą Dzik. Wstęp wolny;

16.01. (środa) Filmowa Środa Festiwalowa: 18:00 - 22:00

Projekcja filmu "Prawdziwi bohaterowie Mount Everestu" - produkcja szwajcarsko-nepalska. Wstęp wolny, godzina 18:00;

Projekcja filmu dokumentalnego Aliny Markiewicz i Dariusza Załuskiego "Z hałdy w Himalaje". Wstęp wolny, godzina 20:00;

17.01. (czwartek): godz.18:00
"Makalu 2011 - sukces czy porażka" - spotkanie z Arturem Hajzerem. Wstęp wolny;

19.01. (sobota): godz. 19:30

Koncert zespołu Fifidroki. Bilety: 10 zł;

20.01. (niedziela): godz. 6:30

Namaste czeka.... Jedziemy w Beskid Żywiecki. Prosimy o zgłoszenia udziału;

23.01. (środa): godz. 20:00  
"GRUZJA " - pokaz slajdów Marty Stachurskiej;

26.01. (sobota): godz. 20:00
Wieczór taneczny z salsą w Namaste. Wejściówka 5 zł.


Więcej o pokazach i wydarzeniach

Tam, gdzie nie dotarła dotąd kobieta - PZA Kongur Shan 2012 - spotkanie z Olą Dzik
Ola Dzik - alpinistka młodego pokolenia. Absolwentka psychologii i socjologii na Uniwersytecie Śląskim, obecnie kończy studia doktoranckie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przewodnik górski, współprowadzi firmę turystyczną BluEmu. Na swym koncie ma m. in. wejście na ośmiotysięczny Gasherbrum II. Ponadto jako pierwsza Polka zdobyła niebezpieczny Pik Pobiedy oraz skompletowała wszystkie pięć siedmiotysięczników b. ZSRR dających tytuł Śnieżnej Pantery. Jest pierwszą kobietą w historii, która ukończyła najdłuższą trasę zawodów Elbrus Race. Ustanowiła kobiecy rekord wysokości na trudnym siedmiotysięczniku.

Podczas prelekcji Ola Dzik opowie o PZA Kongur Shan 2012 czyli wyprawie na Kongur (7719) - szczyt, któremu do magicznych 8000 brakuje zaledwie 221 metrów, natomiast trudności techniczne oraz położenie w rejonie niezwykle rzadko odwiedzanym przez alpinistów, czynią z niego wyzwanie dla doświadczonych himalaistów. Spośród 47 wypraw w historii tylko 2 zakończyły się sukcesem, zaś spośród Polaków, ani spośród kobiet, nie udało się to dotąd nikomu. Zorganizowana w lipcu i sierpniu 2012 ekspedycja dotarła 600 m poniżej wierzchołka, ustanawiając tym samym polski, a także kobiecy, rekord wysokości na tym wymagającym szczycie.

Filmowa Środa Festiwalowa - "Szerpowie - prawdziwi bohaterowie Mount Everest"
Film ten ukazuje pracę, trudności i życie codzienne Szerpów na Mount Everest. Z ich punktu widzenia przyglądamy się wyprawie szwajcarskiego przewodnika górskiego Kari Kobler i jego europejskich wspinaczy na najwyższą górę świata. Ten film po raz pierwszy opowiada o uczuciach i obawach Szerpów podczas wejścia na Mt. Everest. Mówią wprost, jak traktują pracę dla zachodnich klientów, dla których są swoistą drabiną do zdobycia czubka świata. Doświadczamy ich sukcesów, ale i tragedii, gdy ginie członek wyprawy. Zobaczymy także jak Szerpowie narażają własne życie, aby uratować jednego z europejskich klientów i jak przeżywają tragedię. (Czas trwania filmu 93 min.)

Filmowa Środa Festiwalowa- "Z hałdy w Himalaje" - pokaz filmu i spotkanie.

Film produkcji Aliny Markiewicz i Dariusza Załuskiego. Opowiada o dzieciach z najbiedniejszych śląskich miast, które dzięki Fundacji Ulica trafiają w Himalaje i obserwują życie rówieśników w Nepalu. W drodze pod Mount Everest wspiera ich ekipa sportowców z AWFu Katowice. W tym projekcie każdy przekracza własne granice i odkrywa nowe siły i perspektywy.

Akcja społeczna "Z Hałdy w Himalaje" to inicjatywa studentów Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Ma ona ukazać aktualne problemy dzieci i młodzieży z dwóch, choć odległych od siebie geograficznie, to jednak bliskich w kontekście ludzkich losów, światów. Projekt ma przybliżyć podopiecznym Fundacji Pomocy Dzieciom "Ulica" życie młodych ludzi z Nepalu, zarówno dzięki opowieściom mieszkanek Doliny Khumbu, jak i za sprawą wizyty grupy dzieci w okolicach Mount Everest. Akcja ma także pokazać, że warto przekraczać własne granice - to główne założenia projektu, nad którym patronat objął Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk.

"Makalu 2011 - sukces czy porażka" -  spotkanie z Arturem Hajzerem
Młody zespół alpinistów z Arturem Hajzerem na czele zaatakował jesienią 2011 roku Makalu 8463 m w całości własnymi siłami, bez tlenu... Przyjdź i posłuchaj tej historii.

Koncert - Fifidroki

Alternatywni, folkowi, punkowi i ludowi. Pozagatunkowi, bo liczy się energia. Do tego elektryczni i elektroniczni.. Muzyka siedmioosobowego składu Fifidroków ma swoje źródła w śląskich kominach, beskidzkich polach, ukraińskich wsiach, żydowskich kibucach i zakazanych dzielnicach śląskich miast. Ich muzyka jest równie agresywna i brudna co balladowa i baśniowa.
Stań na rynku w Katowicach, Bielsku czy Sosnowcu i spójrz przed siebie. Oto fifidrokowy heimat. Wszystko, co nasze. Mikro kosmos. Mikro ojczyzna.
Nie ma gatunku muzycznego, który jasno opisuje muzykę Fifidroków, tak jak nie ma piosenki Fifidroków, która mieści się w danym gatunku. Są natomiast słuchacze, którym brak kategorii nie straszny i którzy doceniają zawartość muzyki w muzyce. To dla nich grają Fifidroki.

Namaste czeka... po raz trzeci  
Trzeci wypad w góry pod akcją Namaste czeka... Pierwsza wycieczka okazała się bardzo udana. W grupie 45 osób uczestnicy przeszli trasę z Złatnej na Rysiankę schodząc do Rajczy. Druga wycieczka na Stożek także była bardzo fajna - pierwszy śnieg w górach powitano w gronie 44 osób. Zobaczymy, co przyniesie trzeci wypad... Tym razem trasa wędrówki biec będzie przez Beskid Żywiecki w rejonie Wielkiej Rycerzowej.

Pewnie niektórzy z was kojarzą hasło Przewodnik czeka. Namaste zaprasza do uczestnictwa w nowym projekcie i wyruszenia wspólnie na beskidzki szlak. Proponuje taką formułę: Namaste obmyśla trasę, spotykacie się o ustalonej porze w Katowicach i ruszacie na 1-dniowy wypad w góry. Uczestnictwo w akcji "Namaste czeka" jest bezpłatne. Koszty wyjazdu każdy uczestnik pokrywa we własnym zakresie.

W projekcie mogą brać udział osoby pełnoletnie.

"GRUZJA " - pokaz slajdów Marty Stachurskiej
- 23 stycznia
Jeśli lubisz mieć wszystko zaplanowane i poukładane, uważasz, że jedzenie powinno być zdrowe, po winie boli Cię głowa, a na górskie szczyty najchętniej wjeżdżasz kolejką... to nie wybieraj się do Gruzji. Za to jeśli kochasz ludzi, umiesz układać 5 minutowe toasty, nie przeszkadza Ci spanie w namiocie pod kościołem, a zapach wód siarczanych uważasz za przyjemny to zacznij się pakować - 23 stycznia wyruszamy w drogę!

Salsa w Namaste
Namaste zaprasza na karnawałowe tańce w rytmie salsy. Imprezę taneczną poprowadzi dj i instruktor salsy Dronson.
 
Z górskim pozdrowieniem
Klub Podróżników Namaste
Marek Bytom & Katarzyna Kowalska
http://www.facebook.com/KlubNamaste
http://www.namaste.katowice.pl/

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-08-31
HYDEPARK
 

Ukryte wartości górskiej książki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-03
HYDEPARK
 

"Lunana. Szkoła na końcu świata"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com