facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-01-02
 

Wyczyn Ślązaków ważniejszy od skoku ze stratosfery Felixa Baumgartnera

Adam Bielecki z Tychów i Janusz Gołąb z Gliwic zostali wyróżnieni przez prestiżowy amerykański serwis zajmujący się sportami ekstremalnymi.
Co roku explorersweb.com nagradza ludzi, którzy dokonali czegoś wyjątkowego. Tym razem zwrócono uwagę na członków polskiej ekspedycji, która w marcu 2012 r. zdobyła ośmiotysięcznik Gasherbrum I. Było to pierwsze zimowe wejście na szczyt. Wyczyn Polaków uznano za ważniejszy m.in. od skoku ze stratosfery Felixa Baumgartnera.

Gasherbrum I wznosi się 8068 metrów n.p.m. i jest drugim po K2 najwyższym szczytem Karakorum. Po raz pierwszy góra zdobyta została w lipcu 1958 przez Amerykanów Andrew Kauffmana i Pete`a Schoeninga, później kilkakrotnie jej szczyt osiągały inne ekspedycje, ale wyłącznie latem lub wiosną.

9 marca 2012 roku ok. godz. 8.30 czasu lokalnego 28-letni Bielecki i 43-letni Gołąb dokonali pierwszego zimowego wejścia. Szczyt zdobyli tzw. drogą japońską, od strony północno-zachodniej. Na wierzchołek wspinali się w stylu alpejskim, bez korzystania z butli tlenowych.

- Dopisało szczęście! Wiał bardzo słaby wiatr. Tempo wspinaczki było bardzo dobre - ponad 100 metrów na godzinę. Pomimo sprzyjających warunków zimno powodowało, że wspinacze nie byli w stanie wykonać żadnych, choćby drobnych czynności, takich jak poprawienie czapki, chustki, ogrzewaczy w butach czy rękawiczkach - relacjonowali uczestnicy wyprawy.

- Nie byliśmy w stanie zrobić dosłownie nic, zatrzymać się, napić herbaty, poczekać na partnera. Miałem pełną świadomość, że jakakolwiek próba ściągnięcia łapawicy skończy się odmrożeniami. Można było iść do góry albo na dół i to było jedyne, co byliśmy w stanie robić - opowiadał Bielecki.

tekst: http://wyborcza.pl
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-11-08
GÓRY
 

Narciarstwo wysokogórskie – rady na dobry początek

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-18
GÓRY
 

Zillertal – nie tylko biel

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-05
GÓRY
 

Via Alpina – 2650 kilometrów samotnie przez Alpy

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-03
GÓRY
 

Opolski Festiwal Gór zaprasza!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-28
GÓRY
 

Pusty Madres

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com