facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-12-18
 

Wszystko o Orpierre

Kolejna część cyklu "Wszystko o...". Tym razem pada na Orpierre. rejon nie tak duży (pod względem dróg sportowych) jak okoliczne Ceuse, aczkolwiek ciekawy i warty odwiedzenia. Znajduje się ok. 50 km na płd-zach. od Gapu i jest ciekawą alternatywą do Ceuse. Wspina się tu od wiosny do jesieni, ale lipcowo-sierpniowe upały mogą być naprawdę męczące.

Drogi:

Tutaj mamy wiele dróg „dziecięcych” nawet o wycenie 3a. Wspinaczek do 6b jest więcej niż od 6b wzwyż. Osoby na poziomie 7b-8a także nie będą się tu nudzić. Dróg od 8a i wyżej nie jest wiele, ale na tych, które oferuje ten rejon, na pewno się nie zawiedziemy. Charakter dróg jest raczej wytrzymałościowy i wytrzymałościowo-siłowy. Rejon oferuje krawądki i oblaczki, czasem długie ruchy. Obite jest świetnie. Drogi rzadko przekraczają 30 m.


Sektory:

 

Le puy - Sektor nad miasteczkiem, warty odwiedzenia. Słońce zachodzi o 12 godz. Jest tu 8 dróg każda ma 2 wyciągi i nawet do 40 metrów lekkiego przewieszenia. Drogi od 6b do 8a. Miejscami krucho. Dojście pod ten sektor dość zgadkowe, więc gdy już znajdziemy wielką 50-metrową ścianę nad wioską musimy znaleźć parking (nie okolice Chateau opisane na mapce) i za parkingiem jest mostek i za nim stroma ścieżka.


Le Chateau – najbardziej popularny sektor w Orpierre. Po lewej stronie sektora znajdują się połogie drogi łatwe i bardzo łatwe. Stopniowo przesuwając się w prawo robi się coraz trudniej. Polecam 35-metrowe 6a-6b, są to drogi, które zobaczymy jako pierwsze, gdy staniemy pod skałą. Potem dwie ciekawe propozycje 7b OHM i 7c na prawo. Teraz dwie najtrudniejsze propozycje rejonu 8b+ i 8c. Kolejne wspinaczki godne polecenia to: Les alies du desir 6c+, Destuction 7b+, N`oubilez jamais 8b, Game Over 8a. Sektor kończy się łatwymi długimi drogami. Słońce zachodzi o 14 godz.!!!


Cascade i Le Belleric – sektory te oferują drogi do 20 m do 7a+. Na Cascadach słońce zachodzi już bardzo wcześnie, natomiast wspinanie w Belleriec od 14 i od 16 godz. w prawej części sektora. Sektory te są nieco gorszej jakości niż te opisane wcześniej ;-)


Le Quiquillion – sektor wielowyciągowy oferujący ciekawe pionowe wspinanie. Ja osobiście polecam drogę pierwszą z lewej, czyli Le diedre sud 5c max (150 m, 7 wyciągów). Słońce zachodzi o 16 godz.


Kolejne sektory – w przewodniku wyglądają dość atrakcyjnie. Jednak po podejściu pod skałę mocno się zdziwiłem, głównie ze względu na 170-metrowy połóg porośnięty gdzieniegdzie trawą ;-). Według przewodnika następne sektory (już sportowe) są przewieszone i na fotach wyglądają fajnie, ale jak to powiedziała mi niejedna osoba pod skałą: „Tam to się idzie jak Chateau już w całości wykoszony...”. Co to znaczyło przekonać się nie miałem okazji ;-P
 

Spanie:


 

Ja osobiście na kimanie znam dwie opcje:

Kamping w centrum Orpierre za ok. 6 euro za noc. Kamp nie byle jaki, bo z basenem, co w trzydziestostopniowym upale dość się przydaje ;-)


Opcja mniej ekskluzywna to dość przyjemna polana 1 km za Orpierre. Jadąc w kierunku przeciwnym do Sisteron po dokładnie 1 km od znaku „koniec Orpierre” skręcamy lekko w lewo w nieoczywistą wertepiastą dróżkę i po ok. 250 m dojeżdżamy pod charakterystyczne drzewo i parkujemy. Zaraz obok jest mostek o szerokości 30 cm ;-). Namiot można rozbić zaraz koło auta (miły cień rano) lub za mostkiem (pobudka ok. 8 - bez miłego cienia rano ;-)
 

Inne patenty:

 

Do sklepu jest kawałek. Ja odwiedziłem kilka razy Intermarche. Trzeba się wrócić do głownej drogi (ok. 8 km) w kierunku Sisteron i skecić w prawo, po 6 km po lewej nasz sklep, który znajduje się w miejscowości Laragne-Monteglin. W samym Orpierre też znajduje się mały sklep, jednak dużo droższy.


Wodę możemy zabrać w trzech miejscach: Pod kościołem, w, uwaga: kibelku pod skałami z porcjowanym papierem ;-). oraz w starej pralni przy podejściu pod sektror le puy, gdzie można też się dyskretnie umyć.


W Orpierre jest dość dobrze wyposażony sklep wspinaczkowy zaraz naprzeciwko kościoła na lewo od baru. Ceny niestety dość wysokie.


W resta możemy jechać nad jezioro Plan d`eau du Riou w okolicy Eyguians (zaciekawionych odsyłam na mapy google, jeziorko najbliżej Orpierre). Ciekawostką tego miejsca jest jego dno, w którym grzęźnie się po prawie po kolana, woda ciepła ;-P


 

Przewodniki:
 

Można kupić w sklepie wspinaczkowym fajny i aktualny przewodnik z 2010 r. ( nie pamiętam wydawnictwa, z czerwono-białą okładką ;-) za ok. 20 euro


Przewodnik RockFax Haute Provece


Zdjęcia jednego z przewodników (z lewej) na tej stronce.


 

Wszystkie info na temat rejonu pisane z głowy, za jakiekolwiek błędy przepraszam.

Adrian Chmiała

 Mapka
 Wspin w Orpierre
 Sektor Chateau
 Sektor Quiquilion
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com