facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-11-20
 

Wszystko o Céüse

Ceuse - magiczny klif skalny rozciągający się na 4 km 2000 m n.p.m. Chyba najlepsze miejsce w Europie do wspinania na lato. 25 stopni Celsjusza to praktycznie najwyższa panująca tu temperatura. Do tego wspaniała jakość wspinania od połogów po niczym po uklamione przewieszenia, ale po kolei...

Drogi:

Jest i ok. 400. Zarówno dróg sportowych jak i wielowyciągowych (3-5 wyciągów). Charakter, jak już wspominałem - każdy ;-). Jednak przeważają drogi lekko przewieszone po dziurkach i krawądkach. Drogi są długie – lina 70 m musi być. Ceuse jest rejonem dość specyficznym i aby się tu „nie męczyć” poziom 6a OS nie powinien być problemem. Najwięcej jest tu dróg z przedziału 6a-7a. Z własnego doświadczenia i z opinii powszechnie krążącej drogi pionowe i lekko przewieszone są wycenione dość „hardo”, natomiast im bardziej się przewiesza, tym bardziej trudność danej cyferki spada ;-). Wniosek jest taki, że nawet na szóstkach można się tu mocno zdziwić.

Sektory (od lewej do prawej):

La Cascade – wspinanie do godz. 13, potem wychodzi słońce i robi się zbyt ciepło. Zdecydowanie najbardziej przewieszony i uklamiony sektor. Fajne dróżki to: Ananda 7a, Keket blues 7b, Rossana 8a, Mirage 7c+, Vagabond d`occident 7c, Crops etranger 7c.

Thorgal
– sektor z łatwymi drogami głównie po połogu.

Face de Rat – tutaj jedyną trudniejszą chodzoną drogą jest Face de Rat 8a+ oraz łatwiejsze drogi w prawej części sektora.

Berlin – pionowe i lekko przewieszone drogi. Wszystkie drogi od lewej do drogi La petit ilusion 7a+ włącznie są super ;-) oraz Zagreb 6c.

Biographie – najbardziej efektowny sektor, super przewieszona płyta, którą biegnie m.in. słynna Realization. Znajduje się tu moim zdaniem najfajniejsze 7c+ (8a) w rejonie Les collonettes, oraz przyjemny trawers Cent Patates 7b+.

Demi lune – wspinanie od godz. 14. Znajduje się tu bardzo dużo dróg 6a-6b+ i zdecydowanie wszystkie są warte przejścia. Z trudniejszych to: Le chirurgien du crepuscule 8b, Angel Dust 7a+, Carte blanche 8a, Encore 8a+, Radote joli pépère 8b.

Un pont sur l`infini – raczej pionowy sektor z długimi drogami (nawet do 60 metrów!). Ciekawe propozycje to: Burinator 8a, La galere 7a.

Les maitres du monde – ostatni sektor z sportowymi drogami. Znajduje się tutaj klasyk: L`ami de tout le monde 8b oraz Bimbendum 7b+ (droga słynie z mega wahadła po zdejmowaniu ekspresów ;-).

Grande Face – sektor z drogami wielowyciągowymi do 120 m.

Spanie i inne patenty:


Na kimanie są trzy opcje:

Camping u „Super Mario” za ok. 5 euro za noc. Istnieje tam wszystko, czego na campie trzeba: ciepły prysznic, codziennie rano świeże bagietki za euro, mini sklepik z najpotrzebniejszymi produktami, WiFi (przy mini sklepiku), lodówki, ping-pong, pochylnia 5x3m, sklep wspinaczkowy w każdą niedzielę (całkiem niezłe ceny).

Parking i okolice 1 km prosto za campem, jest tam woda pitna, aczkolwiek miejsce to odwiedza czasem policja.

„Hotel” Face de rat – dużą zaletą będzie z pewnością brak codziennego godzinnego podejścia pod skały, ponieważ śpi się pod skałą. Wad jest niestety dużo, bo miejsca nie jest zbyt wiele i nie każdy toleruje śpiących tam Polaków, w nocy temperatura spada czasem nawet poniżej 5 st., i trzeba wnieść wszystkie bety, co jest nie lada wyzwaniem ;-). Wodę można brać z wodospadu na cascadach (czasem pasą się kozy nad wodospadem i czym to skutkuje to już chyba nie muszę pisać ;P). Oczywiście zostawiamy po sobie porządek.

Inne patenty to:

Obowiązkowo puchówka lub jakaś inna ciepła kurtka i czapka.

Ceuse słynie z długiego podejścia. Tu mamy dwie opcje z campu (ok. 45 min) oraz z parkingu trochę krócej, ale stromiej (40 min).

Do sklepu jeździ się do Gapu. Ja polecam Lidla i L`eclerc`a.

Jeśli chodzi o stopowanie, to nie ma żadnego problemu. Sam jeździłem przez miesiąc więc wiem. Na campie dużo osób jeździ do Gapu i nie ma problemu z podwózką. Ludzie są bardzo mili i nie stałem nigdy dłużej niż 15 min. Jeśli już łapiemy, to przystankowe miejscowości to Ceuse-Sigoyer-Pelleautier-Gap. W Pelleautier jest jeziorko, nad którym można się wykąpać i spędzić resta. W Gapie autobusy kursują za darmo! W informacji turystycznej dostaniemy mapkę i rozkład jazdy. Jest także biblioteka z darmowym netem i prądem.

Przewodniki:

France: Haute Provence (Adrian Berry) RockFax (http://ksiegarnia.wspinanie.pl/france-haute-provence-adrian-berry-p-331.html). Cena dość wysoka, ale przewodnik super, nie opisuje niestety sektorów wielowyciągowych.

Przewodnik Mateusza Haładaja z 2006 roku (http://pietros.pl/pl_PL/p/Ceuse/358). Również bardzo czytelny i zaletą jest cena.

Topo Ceuse, Ventavon, Champsaur, Valgaudemar,Dévoluy (http://www.montania-sport.com/taxonomy/term/816?page=2). Występuja różne wersje tego przewodnika o tej samej okładce, najnowsza jest z 2010 roku.

Informacje i schematy dwóch sektorów znajdziecie na: http://www.planetmountain.com/english/rock/france/ceuse/Ceusemapengl.htm oraz http://chomikuj.pl/arkadius29/Topo/Ceuse,61128646.pdf.

Ja byłem w Ceuse bez przewodnika i nie miałem problemu, większość osób pod skałą posiada i chętnie się nim dzieli.

Wszystkie info o rejonie zostało napisane na podstawie własnych doświadczeń. Za jakiekolwiek błędy przepraszam. Poprawki i pytania w komentarzach.

Pozdrawiam
Adrian Chmiała

 Sektor Biographie
 Alex Raczyński na Le chirurgien du crepuscule 8b
 Edita Vopatova na Burinator 8a
 Chris Sharma na Three Degrees of Separation 9a
 
Goryonline
 
Bartek Pasiowiec
 
Goryonline
 
2018-09-10
HYDEPARK
 

Burka w Nepalu nazywa się sari

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2018-07-31
HYDEPARK
 

Revelations

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2018-07-30
HYDEPARK
 

Magazyn TATRY (nr 65)

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2018 Goryonline.com