facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

GÓRY Wspinanie górskie

2014-03-26   GÓRY
 

Kaukaz – 1 w. zimowe, nową drogą!

Ukraiński zespół w składzie Władimir Roszko – Nikołaj Szimko – Dmitrij Wiensławowski – Michaił Mironczak, dokonał pierwszego wejścia zimowego na leżący w gruzińskiej części Kaukazu Środkowego szczyt Czanczachi (4420 m n.p.m.).

Ekipie udało się dokonać tego wyczynu we wspaniały sposób – poprzez wytyczenie nowej drogę na liczącej sobie ok. 800 m wysokości, pn. ścianie tego szczytu. Wejście odbyło się w stylu kapsułowym i zajęło zespołowi (wraz z powrotem) pięć dni, 8-12 lutego br.

 
 
 
2014-03-25   GÓRY
 

Parus – 1 w. zimowe, nową drogą

W Pamiro-Ałaju grupa alpinistów rosyjskich (z Krasnojarska) dokonała pierwszego zimowego wejścia na szczyt Parus (4933 m), dokładnie jego zach. wierzchołek, Parus Zachodni – szczyt o wysokości 4850 m, znajdujący się niedaleko na zachód od znanego i odwiedzanego ostatnimi laty przez polskich wspinaczy, świetnego rejonu górskiego Karawszyn (z dolinami Kara-Su i Ak-Su).

 
 
 
2014-03-24   GÓRY
 

Steck i Wohlleben rekordowo na Tre Cime

Ueli Steck i Michi Wohlleben postanowili zrobić zimową łańcuchówkę złożoną z trzech dróg na poszczególnych szczytach Tre Cime di Lavaredo. Jak zaplanowali, tak zrobili. Łączny czas, jaki osiągnęli powala - 15 godzin i 42 minut!

 
 
 
2014-03-21   GÓRY
 

Nowa czeska droga w Alpach

Jakiś czas temu pisaliśmy o świetnym przejściu mikstowym – słowackim przejściu Pólnocnego Kuluaru na Dru. [Dokładniej: miedzy Petit- , a Grand Dru; można o tym przeczytać tutaj] Nadeszła kolejna zima i inny zespół naszych sąsiadów zza południowej granicy, tym razem z Czech, a dokładniej z Brna: Pavel Bača Vrtík - Jan Stračes Straka, zawitał także w rejon Mont Blanc.

 
 
 
2014-03-18   GÓRY
 

John Roskelley - siedem powodów do chwały

W 1980 roku brytyjskie czasopismo „Mountain” opublikowało obszerny wywiad z Johnem Roskelleyem, który nosił tytuł Who is this man Roskelley. Mam wrażenie, iż po ogłoszeniu przez jury Złotego Czekana, że w tym roku nagrodę za całokształt dostanie właśnie ten alpinista, wielu Europejczyków pomyślało to samo: „Ale kto to jest ten Roskelley?”. Aby rozwiać ewentualne wątpliwości co do słuszności werdyktu, postanowiliśmy krótko przedstawić siedem – zgodnie z nazwą nowego działu – powodów, dla których Amerykanin zasłużył na Nagrodę Bonattiego. Jak się przekonacie, wystarczy rzut oka na poniższą listę, aby się przekonać, że Roskelley jest tuzem modernistycznego alpinizmu.

 
 
 
2014-02-18   GÓRY
 

Trawers Fitz Roya zrobiony!

W dniach 12-16 lutego Tommy Caldwell i Alex Honnold dokonali pierwszego pełnego przejścia tzw. „Fitz Traverse”, czyli pokonanie grani Fitz Roy i jego okolicznych szczytów.

 
 
 
2014-02-10   GÓRY
 

Płd. grań Ulvetanny pokonana

Brytyjsko-norweski zespół (Andy Kirkpatrick (UK), Kjersti Eide, Espen Fadnes, Aleksander Gamme, Ingeborg Jakobsen i Jonas Langseth) dokonali pierwszego przejścia południowej grani Ulvetanny (2931 m) na Antarktydzie.

 
 
 
2014-02-05   GÓRY
 

Zweite Geige - WI7 w Langental

28 stycznia Albert Leichtfried i Benedikt Purner przeszli wymagający lodospad Zweite Geige WI7, niedaleko innego klasyku Zauberflöte w Langental (Dolomity, niedaleko Wolkenstein).

 
 
 
2014-01-12   GÓRY
 

Super Domo w Patagonii

2 stycznia Amerykanie Joel Kauffman, Neil Kauffman i Mikey Schaefer wytyczyli Super Domo (V, 600 m, WI5, M6) na Cerro Domo w Patagonii

 
 
 
2014-01-07   GÓRY
 

Czarna Śmierć Jaspera

11 grudnia Robert Jasper i Wolfram Liebich wytyczyli nową mikstową ekstremę w Kanderstegu. 250 metrowa The Black Death została wyceniona na  WI7/M8, E5 (według skali ryzyka Jaspera).

 
 
 
 
...
21
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com