facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

GÓRY Wspinanie górskie

2018-10-05   GÓRY
 

Hiszpańskie trio powtarza Kuluar Japoński na Grandes Jorasses!

Roger Cararach Soler, Marc Toralles i Bru Busom - trójka hiszpańskich alpinistów pokonała na początku października bardzo rzadko powtarzany Kuluar Japoński, biegnący środkiem ściany Grandes Jorasses (4208m n.p.m.). Całość zajęła im 24h - Hiszpanie musieli szybko pokonać mikstową drogę ze względu na trudne warunki - cienkie żyłki lodowe nie były jeszcze uformowane. To podkreśla dodatkowo wagę przejścia, które wedle wyliczeń kanadyjskiego magazynu Gripped, było 4 powtórzeniem drogi. 

 
 
 
2018-10-02   GÓRY
 

"No capito" 940m, VIII-, A0”- Polacy wytyczają nowa linię na ścianie Maja e Arapit w Górach Przeklętych!

Po niedawnych alpejskich sukcesach młoda ekipa Integrowanie Przez Wspinanie w składzie: Michał Makowski, Łukasz Kołodziej, Tomasz Olszewski oraz Paweł Zieliński tym razem wybrała za cel dzikie i niezwykłe Góry PrzeklęteProkletie to piękne pasmo górskie rozciągające się na terenie Albanii, Czarnogóry oraz Kosowa. Pośród dzikich i odległych wiosek górują tam niezwykłe ściany z ogromnym potencjałem wspinaczkowym. Ekipa IPW za cel wybrała sobie zjawiskową wioskę Theth w Albanii, nad którą króluje potężna 1000m ściana Maja e Arapit o wystawie południowej.

 
 
 
2018-09-24   GÓRY
 

Złote Czekany 2018 przyznane w Lądku-Zdroju!

W miniony weekend podczas Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady, odbywającego się w Lądku-Zdroju, niejako "gwoździem programu" była gala wręczania Złotych Czekanów (Piolets d'Or). Jubileuszowa, bo organizowana po raz 10, pierwszy raz w swojej historii miała miejsce nie we Francji, a na polskiej ziemi. Do Lądka zjechali się niemal wszyscy uhonorowani tą niezwykle prestiżową w górskim środowisku nagrodą - zabrakło tylko Alexa Honnolda, którego w Stanach Zjednoczonych zatrzymały obowiązki związane z projektem filmowym. Amerykanina zastąpiła jednak równie znamienita postać - jego partner wspinaczkowy Tommy Caldwell. 

 
 
 
2018-09-20   GÓRY
 

Słowacy pod Mont Blanc - powstały dwie nowe drogi!

Świetny słowacki zespół Ondrej Húserka – Jan Smolo Smoleň, o którego wspaniałych dokonaniach informowaliśmy już niejeden raz, w tym sezonie letnim zawitał do Chamonix. Z tego wyjazdu wspinacze przywieźli... dwie nowe drogi! Ze względu na sporą ciepłotę i niestabilną pogodę wspinacze nie mogli dokonać, jak donoszą, „nejaký veľký alpinizmus” – jednak w ciągu trzech dni w Dolinie Argentiere udało im się „tylko”... między innymi, wytyczyć dwie nowe drogi skalne! ;-)

 
 
 
2018-09-04   GÓRY
 

Robert Jasper samotnie na Grenlandii - 450-metrowa Stonecircle 7c na Molar Spire pokonana!

Niemiecki wspinacz Robert Jasper powrócił ze swojej samotnej wyprawy na Grenlandię z doprawdy pięknym dorobkiem - pierwszym przejściem 450-metrowej drogi na Molar Spire, którą nazwał Stonecircle. Oferuja ona aż 450 metrów wspinania w zróżnicowanej formacji i trudnościami sięga stopnia 7c. Fakt, że Jasper pokonał ją solo dodatkowo podnosi rangę przejścia!

Niemiec wyruszył na swoją ekspedycję w połowie lipca z Kulusuk we wschodniej Grenlandii. Cywilizację opuścił w Kungmit - małej wiosce zamieszkiwanej przez Inuitów. Dalej za środek transportu posłużył mu... specjalny składany kajak morski, którym dotarł pod swój cel - ścianę Molar Spire na Fox Jaw Cirque, piętrzącą się nad fiordem Angmassalik-Tasilaq.

 
 
 
2018-08-27   GÓRY
 

Barbara Zangerl i Jacopo Larcher powtarzają Odyssee - najtrudniejszą drogę na północnej ścianie Eigeru!

Do dwóch kapitalnych przejść na północnej ścianie Eigeru (3970 metrów n.p.m.) do jakich należy zaliczyć bez wątpienia sukces na Magic Mushrooms (dwudziestowyciągowe 7c+) oraz pokonane w stylu OS Deep Blue Sea 7a+, zespół w składzie Barbara Zangerl i Jacopo Larcher dorzucił przejście najtrudniejszej drogi na legendarnej północnej ścianie - słynnej Odyssee, liczącej bagatela 1400 metrów wspinania, o trudnościach sięgających 8a+! Dwójka wspinaczy pokonała drogę w ciągu 4 dni, nocując w portal-edge.

 
 
 
2018-08-24   GÓRY
 

Amerykańsko-belgijski zespół z sukcesem na 3 dziewiczych szczytach w Pakistanie!

Świetne wieści dotarły do nas z Pakistanu, gdzie działalność eksploracyjną prowadzi trójka wspinaczy wspierana przez American Alpine Club - Jess Roskelley i Kurt Ross z USA wraz z Belgiem Nelsonem Neirinckiem dokonali pierwszych wejść na 3 szczyty położone w rejonie Kondus Valley, o wysokości odpowiednio 5800 m n.p.m., 6321 m n.p.m. i 6250 m n.p.m. Dotychczas pozostawały niezdobyte głównie ze względu na olbrzymie trudności z uzyskaniem pozwolenia na prowadzenie działalności wysokogórskiej we wrażliwym rejonie jakim jest niewątpliwie granica Pakistanu z Indiami.

 
 
 
2018-08-22   GÓRY
 

Emilie Pellerin onsightem na tradowym The Shadow 5.13 w Squamish

Emillie Pellerin pokonała jako druga w historii w stylu OS jedną z najbardziej rozpoznawalnych i zarazem najtrudniejszych tradowych linii w Kanadzie - The Shadow na ścianie The Chief w Squamish! Tym samym powtórzyła wyczyn Petera Crofta, który również pokonał drogę bez znajomości w 1988r. Od tego czasu drogę poprowadziły takie wspinaczkowe sławy jak Sonnie Trotter, Jasmin Caton, Brad Gobright, Brette Harrington, Jesse Huey, Alex Honnold, Tommy Caldwell i Will Stanhope - żaden jednak nie zdołał pokonać jej w pierwszej próbie, więc przejście Emillie tym bardziej zasługuje na uwagę! 

 
 
 
2018-08-21   GÓRY
 

Sasha DiGiulian wielowyciągowo w Kanadzie - Blue Jeans Direct 8b na Mount Yamnuska

Sasha DiGiulian należy bez wątpienia do jednej z najbardziej wszechstronnych wspinających się kobiet - dla 25-letniej Amerykanki nie straszne są sportowe ekstremy, big walle czy też wspinanie mikstowe. Ostatnio Sasha odwiedziła Kanadę, by do swojego i tak już imponującego dorobku dopisać tzw. Rockies Alpine Trilogy autorstwa Sonniego Trottera czyli 3 wielowyciągowe drogi wycenione na 8b (5.14a) - 15-wyciągowy Warhammer na Castle Mountain, 15-wyciągową The Shining Uncut na Mount Louis oraz liczącą sobie 7 wyciągów Blue Jeans Direct na Mount Yamnsuka. 

 
 
 
2018-08-17   GÓRY
 

"Bezpieczny Kazbek" ze wsparciem sprzętowym od AURA by Yeti

"Bezpieczny Kazbek" to z pewnością niesamowita inicjatywa. Grupa polskich ratowników stworzyła bazę na zboczu Kazbeku (5033 m n.p.m.) z ambulatoriom i centrum ratunkowym. Ratownicy poświęcają własny czas, pieniądze i wiedzę by dbać o bezpieczeństwo turystów przez cały sezon. Dzięki wsparciu udzielonego przez markę AURA by Yeti cała ekipa ratowników związanych z projektem, stacjonująca w Gruzji, została wyposażona w kurtki TORRE, śpiwory i akcesoria. 

 
 
 
2018-08-14   GÓRY
 

Dani Arnold z niesamowitym rekordem na północnej ścianie Grandes Jorasses!

Dani Arnold po raz kolejny zapisał się na kartach historii alpinizmu, bijąc rekord w szybkości wejścia na północną ścianę Grandes Jorasses! Pod koniec lipca, 34-letni Szwajcar wspiął się Drogą Cassina na słynnym Filarze Walkera (4208 m) w Masywie Mont Blanc w niewiarygodnym wręcz czasie 2 godzin i 4 minut! Teraz do niego należą rekordy w najszybszym przejścu dwóch z trzech słynnych północnych ścianach w Alpach, stanowiących tzw. Tryptyk Alpejski. 
 
 
2018-08-09   GÓRY
 

Paweł Zieliński i Tomek Olszewski pokonują klasycznie Filar Freney na Mt. Blanc!

Pawłowi Zielińskiemu oraz Tomkowi Olszewskiemu ciężko było wyobrazić sobie lepsze rozpoczęcie sezonu alpejskiego. Młodzi wspinacze (studenci krakowskiego AWF-u) przez okres 2 tygodni rozpoczęli swój alpejski sezon na ścianach w Chamonix przechodząc m.in. klasycznie legendarny Filar Freney na Mount Blanc. To drugie przejście dokonane w takim stylu przez zespół z Polski. Specjalnie dla czytelników GÓR, już po powrocie z Chamonix, przybliżają kulisy akcji górskiej. 

 
 
 
2018-08-08   GÓRY
 

Pomagamy Ani wrócić do Polski - groźny wypadek Polki w Kirgistanie

Nie mogliście o tym usłyszeć w polskich mediach, bo sprawa nie dotyczy znanych alpinistów, ale 9 lipca 2018 roku miała miejsce katastrofa śmigłowca transportującego turystów do bazy w górach Tien Szan w Kirgistanie. Śmigłowiec rozbił się podczas lądowania. Na pokładzie znajdowała się m.in. czwórka Polaków. Wszyscy przeżyli. Troje z obrażeniami, które pozwoliły na transport (w tym jedna osoba z pęknięciem dwóch kręgów, złamaniem twarzoczaszki i złamaniem piszczeli) znajduje się już w Polsce, pod opieką lekarzy i jest bezpieczna. Niestety czwarta turystka wciąż przebywa w kirgiskim szpitalu.

 
 
 
2018-08-02   GÓRY
 

Karolina Ośka i Michał Czech pokonali Lor du Temps 7c+, 470 m, na Grand Capucin

Mocny zespół w składzie Karolina Ośka i Michał Czech znów pięknie zawalczył na wielkiej ścianie. Tym razem ich łupem padła wymagająca, licząca około 470 metrów, linia L'or du Temps 7c+ na Grand Capucin.

 
 
 
2018-08-01   GÓRY
 

ZŁOTE CZEKANY 2018 przyznane! Laureaci gośćmi Festiwalu Górskiego w Lądku – Zdroju.

Znamy tegorocznych laureatów najważniejszej nagrody wspinaczkowej świata – Złotych Czekanów (les Piolets d’Or), które zostaną wręczone we wrześniu podczas Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju. 

 
 
 
2018-06-27   GÓRY
 

Pierwsze kobiece przejście Slovak Direct na Denali 6194 m n.p.m.

Denali – najwyższy szczyt Ameryki Północnej. Jego południowa ścianę przecina licząca  droga Slovak Direct o trudnościach 5.9 X M6 WI6+, wytyczona w 1984 roku przez zespół w składzie Blažej Adam, Tono Križo i František Korl.

 
 
 
2018-06-26   GÓRY
 

Projekt North3 zrealizowany - 47 godzin walki na północnych ścianach

Pod koniec maja Simon Gietl i Vittorio Messini zdecydowali się na podjęcie próby realizacji swojego projektu North3 zakładającego pokonanie trzech północnych ścian technicznie wymagającymi drogami, a dystansu między nimi – pieszo, na nartach lub na rowerach. Jakby tego było mało na wszystko wyznaczyli sobie limit 48 godzin. Zespół wystartował 27 maja o 19:00 z Sulden w Tyrolu Południowym. Po 9628 metrach przewyższenia, 391 kilometrach i 47 godzinach i 16 minutach z uśmiechami na twarzach zameldowali się na linii mety w Lucknerhaus. 

 
 
 
2018-06-11   GÓRY
 

Złote Czekany 2018 – nagroda dla Andreja Štremfelja

Rok 2018 jest dla Piolets d'Or, czyli najbardziej prestiżowej nagrody wspinaczkowej na świecie, niezwykle przełomowy – tegoroczna edycja Złotych Czekanów przenosi się z Francji do Polski, by podczas XXIII Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju świętować bogaty w wydarzenia rok 2017. Jednym z ważniejszych punktów tegorocznej gali jest uhonorowanie wspinaczkowej kariery Andreja Štremfelja ze Słowenii – niewielkiego kraju o imponującej górskiej kulturze.  

 
 
 
2018-06-08   GÓRY
 

Kobiecy rekord na Salathe Wall 5.9 C2

Rekordy w Yosemite sypią się jak z rękawa:-) Oczywiście wszystkie pozostają nieco w cieniu dokonań Alexa i Tommy’ego co jednak nie umniejsza ich wartości.

 
 
 
2018-06-08   GÓRY
 

Rekordowe, solowe przejście Zodiaca na El Capitanie

Wygląda na to, że czerwiec do idealny miesiąc na bicie rekordów w Yosemitach.

 
 
 
 
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2018 Goryonline.com