facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

GÓRY Wspinanie górskie

2024-04-24   GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Wspinaczka, jak każdy sport, ewoluuje – zmieniają się nie tylko techniki, ale też sprzęt, dzięki któremu zyskujemy znacznie większy potencjał. Ten proces najbardziej widać w alpinizmie. Rozwój wspinania zimowo-klasycznego nie byłby możliwy bez współczesnych ergonomicznych dziabek i raków typu monopoint.

 
 
 
2024-01-24   GÓRY
 

Polskie Yosemite 2023 - Ku chwale hakówki... i klasyki trochę też

„Bóg musiał dać Amerykanom El Capa, bo gdzie indziej postawiliby przystanek autobusowy pod 1000-metrową ścianą”. (zasłyszane na Camp 4)

 
 
 
2024-01-04   GÓRY
 

Zimowe początki

Poniżej przedstawiam zestaw propozycji zimowych dróg dla początkujących i nieco bardziej zaawansowanych taterników. Przy okazji dzielę się też kilkoma spostrzeżeniami o samym procesie szkolenia i zdobywania wspinaczkowych umiejętności.

 
 
 
2023-09-06   GÓRY
 

Wysiłek warty efektów

O zaletach pisania przewodników, powiązaniu życiowej pasji z pracą oraz rodzinnej zajawce na wspinanie z MICHAŁEM MICAJEM KAJCĄ rozmawia ANDRZEJ MIREK.

 
 
 
2023-08-25   GÓRY
 

Słodko-gorzki żywot wspinacza

Trzydziestka na karku to dla profesjonalnego sportowca wyraźny sygnał, aby spuścić z tonu. Ale najwyraźniej ząb czasu słabiej kąsa alpinistów, bo wspinacz w tym wieku wciąż uważany jest za młodzieniaszka. Weźmy na przykład TOMA LIVINGSTONE’A, lidera brytyjskiej The Young Alpinist Group – 32 wiosny stawiają go w gronie młodych gniewnych, którzy najlepsze lata wciąż mają przed sobą. Choć z drugiej strony ciężko uwierzyć, że może być lepiej, bo jego dotychczasowymi osiągnięciami dałoby się obdzielić kilku ambitnych zawodników.

 
 
 
2023-08-08   GÓRY
 

Ekwadorskie bazalty

Ekwador ma do zaoferowania szeroką gamę dróg w bazalcie, o różnych trudnościach i formacjach. Nie ma tam może rozsławionych skał, ale środowisko jest bardzo otwarte, więc z każdym rokiem coraz więcej osób zajmuje się wspinaczką.

 
 
 
2023-04-13   GÓRY
 

Tatry z delikatną nutką przygody - wspinanie w Dolinie Jaworowej

Dolina Jaworowa kojarzy się głównie z zimowym wspinaniem. Znajdują się tam w większości ściany bogato porośnięte trawami, przez co skała w wielu miejscach jest krucha i zwietrzała. Okazuje się jednak, że oferuje też wybór dróg nadających się do letniego eksplorowania.

 
 
 
2023-04-04   GÓRY
 

Chris Sharma - "Sleeping Lion" 9b+

Legenda wspinania, miesiąc przed swoimi 42 urodzinami prowadzi drogę o pół stopnia łatwiejszą niż najtrudniejsza droga świata.

 
 
 
2023-03-14   GÓRY
 

Poszukiwania

Odkąd pamiętam, idea pierwszego przejścia była dla mnie niezwykle pociągająca. Nie potrafię dokładnie wyjaśnić dlaczego, ale z pewnością jest to wypadkowa kilku czynników. Niezależnie od tego, czy chodziło bardziej o chwałę i spuściznę, czy po prostu o miłość do procesu twórczego, wytyczanie nowych bulderów, dróg sportowych i tradowych pochłonęło ogromną część mojego życia.

 
 
 
2023-03-07   GÓRY
 

HIS – czeska alternatywa

Pierwsze skojarzenie ze wspinaniem w Czechach – poza tym oczywistym, czyli Adamem Ondrą – to malownicze piaskowce. Adršpašskoteplické skály są majestatyczne piękne, wręcz kuszą do wspinu, ale gdy podejdziemy bliżej, przerazi nas odległość do pierwszego ringa. Drugi przelot zamajaczy gdzieś w chmurach, a trzeciego niekoniecznie należy się spodziewać. Kiedy od Grzegorza Płoski dostałem cynk, że u naszych sąsiadów, tuż za granicą można powspinać się bez alternatywy „onsajt albo śmierć”, przyjąłem to z niedowierzaniem, ale postanowiłem sprawdzić.

 
 
 
2023-02-14   GÓRY
 

Solo na El Capie

O wadach i zaletach delektowania się drogą w samotności z MAŁGORZATĄ JUREWICZ rozmawia ANDRZEJ MIREK.

 
 
 
2023-02-10   GÓRY
 

Serce El Capa

O magii El Capa, bigwallowej rutynie i nieustannym progresie na najsłynniejszej spośród wielkich ścian z MICHAŁEM CZECHEM i KAROLINĄ OŚKĄ rozmawia ANDRZEJ MIREK.

 
 
 
2022-10-28   GÓRY
 

El Corazón – czyli Michał i Karolina w sercu Yosemite

I to jest wiadomość! Mamy tu oczywiście na myśli pierwsze polskie klasyczne przejście drogi El Corazón na El Capitanie w wykonaniu zespołu Karolina Ośka – Michał Czech.

 
 
 
2022-03-14   GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

O wpływie taniego wina na wspinanie w podkrakowskich skałkach, zwariowanych przejściach Kaskaderów w Tatrach, honornych drogach w Dolomitach, wyprawach w Himalaje, Andy i Kaukaz oraz o wyzwaniach stawianych przez życie z Jurkiem Łabęckim rozmawia Andrzej Mirek.

 
 
 
2021-10-27   GÓRY
 

Pik Wiernyj – tym razem słowacki

W kirgiskim Tien-szanie, w rejonie Kyzył-Asker, wznosi się Pik Wiernyj o wysokości 5250 metrów (znany też pod nazwą Pik Mińsk). Jakiś czas temu donosiliśmy o świetnym wyczynie zespołu rosyjskiego na tym wierzchołku. Tym razem pod szczyt ten dotarł zespół słowacki w składzie: Lukáš Bulla, Marek Radovský i Juraj Švingal. 

 
 
 
2021-03-11   GÓRY
 

Simon Messner i Martin Sieberer otwierają "Eremit" (M9-, WI7-, R)

8 lutego 2021 roku Martin Sieberer - pochodzący z Tyrolu wspinacz, a w przyszłości również przewodnik górski oraz Simon Messner, torując drogę w świeżym puchu dotarli do zasypanej doliny Pinnistal, w celu zmierzenia się z jedną z ostatnich logicznych linii w sektorze Amphitheater – na prawo od lodospadu Eiszeit i na lewo od Himmelsleiter.

 
 
 
2021-02-09   GÓRY
 

Orzeczenie Sądu w sprawie książki „Sekretne życie motyli”

29 stycznia 2021 r., po niemal 10 latach sprawy sądowej, Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok, który zakazuje pozwanym Joannie Krośkiewicz (Onoszko) i Społecznemu Instytutowi Wydawniczemu ZNAK sp. z o. o. publikacji i rozpowszechniania książki J. Onoszko „Sekretne życie motyli”.

 
 
 
2021-01-21   GÓRY
 

Odszedł Cesare Maestri

Cesare Maestri, zwany „Pająkiem Dolomitów”, jedna z najważniejszych postaci alpinizmu, zmarł 19 stycznia 2021 roku w wieku 91 lat. Wraz ze jego śmiercią zniknęła też ważna część świata wspinaczki. Dzięki swojej porywczości, sile i legendarnej sprawności we wspinaczce klasycznej Maestri przez lata odnosił sukcesy, wiele wnosząc do historii alpinizmu.

 
 
 
2021-01-08   GÓRY
 

Podsumowanie działalności Grupy Młodzieżowej PZA 2018-2020

Minęły prawie trzy lata od kiedy razem (piszący te słowa Kuba Kokowski oraz Michał Czech i Wadim Jabłoński) zaczęliśmy prowadzić Grupę Młodzieżową (GM) we wspinaczce wysokogórskiej. W tym okresie, zgodnie z naszymi obliczeniami, zorganizowaliśmy 26 zgrupowań i szkoleń dla członków Grupy, a przez GM przewinęło się ponad 40 osób. Z początkiem 2021 roku obowiązki Michała przejął Łukasz Kołodziej (KW Katowice). Uznaliśmy, że to odpowiedni moment żeby podsumować naszą dotychczasową działalność i znacząco przeorganizować Grupę. W tym tekście przedstawimy dokonania GM w tym okresie oraz naszą wizję przyszłości Grupy i kilka praktycznych informacji dla osób zainteresowanych dołączeniem do niej.

 
 
 
2020-11-05   GÓRY
 

Emily Harrington klasycznie na "Golden Gate" poniżej doby!

Żeby rozjaśnić trochę te szare dni mamy dla was bardzo pozytywnego newsa. Emily Harrington udało się klasycznie pokonać Golden Gate 5.13b na El Capitan w Dolinie Yosemite. W duecie z Alexem Honnoldem zajęło jej to 21 godzin, 13 minut i 51 sekund (wspinaczkę rozpoczęli o 1:34 w nocy). Amerykanka drogę poprowadziła klasycznie już w 2015 roku - zajęło jej to 6 dni. Optymistycznego wydźwięku sukcesowi Emily dodaje jej szybki powrót do formy po zeszłorocznym wypadku. Zaliczyła wówczas groźny lot właśnie na tej drodze, podczas próby pokonania jej w czasie poniżej doby. Cóż - co się odwlecze... :-)

 
 
 
 
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com