facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-08-15
 

Wspinaczka i gratulacje. Grenlandia - zderzenie żywiołów 2009

Dwa dni wspinaczki na ścianie nad Aapillottoq. Rezlultat: nowa droga, dziewiczą ścianą, ca 800 metrów wysokości, chyba 20 wyciągów, trudności 6c max, choć większość terenu raczej V, VI. Mimo to dostaliśmy w kość...
Kilka wiszących, kilkutonowych kolumn, po których musieliśmy przejść, napędzło nam takiego stracha, tak że mamy wrażenie, że wykorzystaliśmy kolejne z naszych kilkunastu nadprogramowych „żyć” ;-). Wspinaliśmy się też w ciągłym strachu przed deszczem, bo prognozy dawały nam tylko jeden dzień, a w pewnej chwili znaleźliśmy się wysoko, na wielkich (tarciowych) płytach, po których wspinaczka w deszczu byłaby po prostu niemożliwa. Tymczasem zjazdy też nie były opcją, mamy bowiem bardzo mało sprzętu - zaledwie kilka haków i brak możliwości osadzenia spitów - a przecież z czegoś zjeżdżać trzeba. Jednym słowem wycof byłby skomplikowany.
Wspinaliśmy się więc pod presją. Nad ranem drugiego dnia (po cieplutkim biwaku w jednym śpiworze - BTW w ostatnich dniach zrobiło się tu wybitnie ciepło). Wał chmur burzowych (ciemno-szare wstęgi znaczy leje ;-) zatrzymał się nad najbliższą granią, a my z przerażeniem oglądaliśmy kolejny spektakl z cyklu „zderzenia żywiołów”. Od jego rezultatu zależało teraz bardzo wiele. Wschodzące słońce poranka (nad nami) zmagało się z rozległym frontem burzy.

Więcej na: www.verticalvision.pl
 fot. www.verticalvision.pl
 
Bartek Pasiowiec
 
Goryonline
 
2018-11-14
GÓRY
 

Zmarł Paweł Zadarnowski, ratownik TOPR

Komentarze
0
 
Bartek Pasiowiec
 
2018-10-30
GÓRY
 

David Lama zdobywa samotnie Luang Ri w Himalajach!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2018 Goryonline.com