facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

WSPINACZKA SPORTOWA Zawody

Ida Kupś awansowała do półfinałów w Pucharze Świata w Arco

We Włoskim Arco trwa właśnie Rock Master Festival. W jego ramach rozgrywane są zawody rangi Pucharu Świata zarówno w Prowadzeniu jak i Czasówkach.

 
 
 

Siedlec, Dinozaur - skałoplan

Brama Brzegowa w Siedlcu nie funkcjonuje bez Dinozaura. Ten ciepłolubny skalny okaz z długą szyją wystawioną ku słońcu stoi na straży tego rejonu. Co prawda nie imponuje ilością dróg jakie na nim poprowadzono ale z pewnością przyjemnie powiększają one ofertę tego kameralnego rejonu. Dojazd i dojście jest identyczne jak w przypadku Bramy Brzegowej

 
 
 

Integrowanie przez Wspinanie zaprasza na jesienne warsztaty na Sycylii!

Po sukcesach jakimi były niewątpliwie organizacja majowej edycji Integrowania przez Wspinanie, która zgromadziła w podkrakowskiej Dolinie Będkowskiej reszę bez mała liczącą ponad 900 wspinaczy oraz pierwsze Letnie Warsztaty IPW, połączone z premierowym Letnim Kinem Wspinaczkowy, ekipa IPW pod wodzą Pawła Zielińskiego nie zwalnia tempa! Organizatorzy zapraszają wszystkich początkujących wspinaczy, chcących zakosztować przygody w pionowym światem, na słoneczną Sycylię. Jak zapewniają - trudno o lepsze i bardziej urokliwe miejsce, żeby w komfortowej atmosferze stawiać swoje pierwsze wspinaczkowe kroki. I trudno się z nimi nie zgodzić - kto choćby słyszał o sycylijskim San Vito Lo Capo wie o czym mowa. A kto nie słyszał ten koniecznie musi nadrobić. To miejsce śmiało może bowiem pretendować do miana wspinaczkowego raju. ;-)

 
 
 

Jorge Díaz-Rullo z własną 9a+ w Patones! Powstaje "Panorama"

Młody Hiszpan Jorge Díaz-Rullo nie świętował jeszcze swoich 19-tych urodzin, a już może się poszczycić własną drogą za 9a+! W nieco mniej popularnym od miejscówek obleganych przez zagranicznych wspinaczy, położonym 60km na północ od Madrytu Patones, Jorge otworzył pierwszą w rejonie drogę o tak trudnej wycenie. Nadał jej nazwę Panorama. 

 
 
 

Kolejne 8c+ na Frankenjurze dla 17-letniego Moritza Welta

17-letni Moritz Welt z pewnością należy do jednych z najzdolniejszych wspinaczy młodego pokolenia u naszych zachodnich sąsiadów. Pomimo swojego wieku, ma już na koncie przejścia linowe o trudnościach 9a (Der heilige Gral na Frankenjurze) oraz boulderowe 8B+ (Hips don't lie SD, również na Frankenjurze). W ciągu ostatnich 3 tygodni do listy wspinaczkowych osiągnięć dopisał aż 16 przejść dróg o trudnościach powyżej 8a! Można więc śmiało stwierdzić, że jest niemieckim odpowiednikiem naszego Piotrka Schaba, choć z dumą stwierdzamy, że do wyników reprezentanta krakowskiej Korony jeszcze trochę mu brakuje. ;-) Ostatnio jego łupem padła wyceniona na 8c+ Demonstating my style.

 
 
 

Anna Stöhr kończy reprezentacyjną karierę!

To niestety pewna i oficjalna informacja - nie zobaczymy już fenomenalnej Austriaczki na deskach pucharowej rywalizacji ani na tegorocznych Mistrzostwach Świata w Innsbrucku. Zmagająca się z powrotem po kontuzji Anna Stöhr ogłosiła w czwartek za pośrednictwem mediów społecznościowych, że kończy swoją zawodniczą karierę. Dla kadry austriackiej, ale również dla całego świata wspinaczkowego to smutna informacja, bo liczyliśmy że zobaczymy jeszcze "Cesarzową", jak zwykł określać Annę Andrzej Mecherzyński-Wiktor, w akcji. Z drugiej strony, w życiu każdego sportowca przychodzi taki moment, a przygody ze wspinaniem dwukrotna Mistrzyni Świata i Europy definitywnie nie kończy - teraz już na spokojnie będzie mogła skupić się na trudnych projektach w skałach, a z takowymi jak doskonale wiemy również lubi się mierzyć.

 
 
 

Jessica Pilz i Stefano Ghisolfi najlepsi w Chamonix!

W rozegranych wczoraj wieczorem finałach Pucharu Świata w prowadzeniu we francuskim Chamonix najlepsi okazali się Austriaczka Jesssica Pilz oraz Włoch Stefano Ghisolfi. Jako jedyni zatopowali finałową drogę, a dla młodej Austriaczki było to pierwsze, historyczne zwycięstwo w Pucharze Świata. Jej radość i łzy po wpięciu się do ostatniego ekspresa na drodze długo będziemy mieć jeszcze w pamięci. Takie chwile stanowią kwintesencję naszego sportu!

 
 
 

Ola Rudzińska wygrywa w Chamonix i dwa razy poprawia rekord Polski!

Po wczorajszym świetnym występie w eliminacjach Ola Rudzińska nie tylko nie zwolniła tempa, ale w fantastycznym stylu wygrała rundę finałową rozgrywanych w Chamonix zawodów w ramach Pucharu Świata we wspinaniu na czas! Polka dwa razy poprawiała przy tym rekord kraju, ustanowiowiony notabene przez nią samą we wczorajszych eliminacjach! W decydującym finałowym starciu pobiegła z rewelacyjnym czasem 7.47 sekundy! 

 
 
 

Kamil Ferenc rozprawia się ze Stalą Mielec VI.8+!

Zaledwie kilka dni po przejściu Las Vegas Parano VI.7+ Kamil Ferenc powrócił do Jaskini Mamutowej po swój główny cel - najtrudniejszą drogę jaką ma w ofercie wspinanie w Polsce. Mowa oczywiście o legendarnej Stali Mielec, która po usunięciu sztucznych chwytów w 2012r. doczekała się raptem 3 powtórzeń. Do trójcy Haładaj - Schab - Mach dołączył dziś Kamil Ferenc, po długiej walce wpinając się w łańcuch. Gratulujemy! 

 
 
 

Eliminacje PŚ w prowadzeniu w Chamonix za nami. Niestety półfinał bez Polaków.

W Chamonix dobiegły właśnie końca eliminacje Pucharu Świata w prowadzeniu. Obyło się bez większych niespodzianek, no chyba że za takową uznamy odległe miejsce wracającego w szranki pucharowej rywalizacji Ramoneta. Niestety do niespodzianki nie doszło za sprawą naszych zawodników, na co po cichu liczyliśmy. Cóż - nie ma na co narzekać - w czasówkach mamy przecież w finałach aż 5 reprezentantów. ;-) A linowcy będą mięli jeszcze niejedną okazję na dobry występ - pucharowe zmagania w ich wykonaniu będziemy teraz ogladać praktycznie co tydzień.

 
 
 

Ola Rudzińska w pięknym stylu i z nowym rekordem Polski wygrywa kwalifikacje w Chamonix!

Świetne wieści docierają do nas z francuskiego Chamonix! U stóp Mont Blanc zakończyły się właśnie eliminacje w ramach rozgrywanych zawodów Pucharu Świata we wspinaniu na czas. Nie mogliśmy sobie wymarzyć lepszego wyniku - Ola Rudzińska fenomenalnie pobiegła i z czasem 7.60 sekundy, będącym wedle naszych wyliczeń nowym rekordem Polski, wygrała zdecydowanie eliminacje. W tyle zostały takie nazwiska jak Annouck Jaoubert (która notabene była ostatnimi czasy nie do pokonania) czy Iulia Kaplina. Do jutrzejszych finałów awansowały również Patrycja Chudziak, Ola Kałucka i Ania Brożek.

 
 
 

Klasyki Jury - Wielka Dupa Słonia VI.2

Jest na Dupie Słonia droga, którą zna każdy, ale, mimo przystępnej wyceny, poprowadziło niewielu - Wielka Dupa Słonia.
Niektórych odstrasza kruszyzna, innych legendy o wyśrubowanych trudnościach, ale ci, którzy odważyli się z nią zmierzyć i odnieśli sukces zazwyczaj ją komplementują. Nie pierwszy i nie ostatni paradoks na naszej Jurze. ;-) Niedawno dla Góry TV drogę przeszła Zosia Lorys - zobaczcie jak sobie poradziła :-)

 
 
 

Pierwsze letnie warsztaty Integrowania przez Wspinanie za nami

Piękna pogoda, bajkowa wręcz sceneria, pomoc i wsparcie doświadczonych kolegów oraz różnego rodzaju atrakcje jak np. zjazdy, noc w portal edge i letnie kino wspinaczkowe - czy można sobie wymarzyć lepszy początek swojej przygody ze wspinaniem? W miniony weekend członkowie zespołu Integrowania przez Wspinanie przy wsparciu wolontariuszy zrzeszonych wokół organizacji zorganizowali dla początkujących wspinaczy pierwsze Letnie Warsztaty IPW. Frekwencja dopisała, podobnie jak i aura i koleżeńska atmosfera, którą czuć było na każdym kroku. Zobaczcie jak to wszystko wyglądało ;-) 

 
 
 

2x 8A+ dla Alizée Dufraisse w Rocklands

W Rocklands właśnie panują najlepsze w ciągu całego roku warunki do rozprawiania się z trudnymi projektami - w przeciwieństwie do wysokich temperatur panujących w naszej części globu w tym okresie, w RPA jest na tyle chłodno by tarcie na pomarańczowym piaskowcu niezaprzeczalnej urody było optymalne. ;-) Ów fakt wykorzystują silni zawodnicy, którzy dość licznie okupują tę miejscówkę. Wśród nich Francuzka Alizée Dufraisse, którą znamy głównie z bardzo mocnych przejść linowych. Ale jak się okazuje, gdy linę i ekspresy zamienić na crashpada, radzi sobie nie gorzej. ;-) Efektem są szybkie powtórzenia dwóch trudnych linii wycenianych na 8A+ - mowa tutaj o Lèopard cave i Law and Order. A to dopiero początek - Alizée spędzi w Rocklands całe lato więc spodziewać się możemy kolejnych takich przejść. 

 
 
 

Triumf Janji Garnbret i Jakoba Schuberta na otwarcie Pucharu Świata w prowadzeniu w Villars

Puchar Świata w prowadzeniu wystartował! W ubiegły weekend w szwajcarskim Villars zainaugurowano jego nową edycję. Można powiedzieć, że Puchar zaczął się tak jak się zakończył rok temu w Kranj - na najwyższym stopniu oglądaliśmy bowiem znów Janję Garnbret i Jakoba Schuberta. Mamy więc otwarcie bez niespodzianek, ale za to jak zawsze - ze sporą dawką emocji po drodze, której dostarczyła nam rywalizacja najlepszych. Niestety w decydujących momentach zabrakło Polaków - Maciej Dobrzański i Szymon Pęcikiewicz, którzy dopiero zaczynają regularne występy w zawodach rangi międzynarodowej pod auspicjami IFSC, zakończyli rywalizację odpowiednio na 65 i 68 miejscu. Swoje lokaty będą mieli okazję poprawić już pojutrze podczas kolejnej edycji Pucharu w Chamonix. ;-)

 
 
 

Thilo Schröter na ultraklasyku Rocklands - pada Spray of Light 8C

Można się z tym zgodzić lub nie, ale chyba nie ma boulderowca, któremu na dźwięk słowa "Rocklands" nie zaczyna szybciej bić serce. ;-) Słynąca z nagromadzenia olbrzymiej ilości problemów rozsianych po dziesiątkach sektorów, miejscówka w RPA na przestrzeni lat zyskała status kultowej. Piękny pomarańczowy piaskowiec i finezyjne ruchy przyciągały jak magnes najmocniejszych wspinaczy z całego globu. Ostatnio na południu Afryki działa intensywnie m.in. Thilo Schröter. Sympatyczny Norweg zapisał na swoim koncie właśnie swoje pierwsze przejście boulderu o wycenie 8C. I to jakiego! Spray of Light to linia autorstwa Daniela Woodsa, a więc solidność wyceny gwarantowana. A jak z urodą problemu? Przekonacie się na filmie od Thilo. ;-)

 
 
 

Arthur Guinet z pierwszym powtórzeniem Sang Neuf 9a

Pomimo gorących temperatur panujących latem we Francji, Arthurowi Guinet udało się wstrzelić w optymalne warunki i dokonać pierwszego powtórzenia drogi Sang Neuf w Pierrot Beach, Vercors. Obita przez Quentina Chastagniera, oferuje 15 metrów bardzo siłowego wspinania w dużym przewieszeniu. Wyznacznik typowej "męskiej" drogi? Nic bardziej mylnego. ;-) Autorką pierwszego przejścia była bowiem Anak Verhoeven, dla której realizacja Sang Neuf była zaledwie uwerturą przed jej głównym wyzwaniem w rejonie czyli Sweet Neuf 9a+. Obydwu przejść dokonała we wrześniu ubiegłego roku. 

 
 
 

Reinhold Messner na Arco Rock Legends - nominacje do wspinaczkowych Oscarów

Arco Rock Master Festival to największe święto wspinaczkowe w Europie. Oprócz całej serii zawodów, na czele z Pucharem Świata w czasówkach i prowadzeniu, w tym roku jak zwykle przyznane zostaną „wspinaczkowe Oskary” Arco Rock Legends. Wsród jury, jak co roku zasiądzie również przedstawiciel magazynu GÓRY - redaktor naczelny Piotr Drożdż.

 
 
 

Podwójne "pucharowe uderzenie" - linowcy i czasówkowicze powalczą w Villars

Już jutro w szwajcarskim Villars rozegrane zostaną kolejne zawody z cyklu Pucharu Świata pod szyldem IFSC. W akcji zobaczymy najlepszych "czasówkowiczów" oraz "linowców", którzy inaugurują tym samym pucharowe zmagania. Śmiało rzecz można, że dostaniemy wszystko to, czego nam ostatnio brakowało podczas śledzenia rywalizacji najlepszych wspinaczy globu - komplet wielkich nazwisk na listach startowych (z broniącą tytułu Janją Garbret na czele) oraz transmisje na żywo o "ludzkiej" porze ;-) Choć trzeba przyznać, że oglądanie streamu z Chin w środku nocy z zaciśniętymi kciukami za naszych reprezentantów miało swój urok, to jednak zdecydowanie preferujemy ściskanie ich w komfortowych warunkach, za dnia. A będzie za kogo ściskać, o to już nie ma się co martwić! ;-)

 
 
 

Trzebniów, Czacha - skałoplan

W końcu zeszłego stulecia udało mi się odkryć dla wspinania skały w Trzebniowie w postaci Kaczej i tych Na Wzgórzu. Penetrując teren  dotarłem też pod Biały Murek ale w tym przypadku jakoś nie chciało mi się zrobić na nim żadnej drogi.  W ten sposób w Trzebniowie zaistniały 2 drogi na Kaczej Skale i 4 na Skałach na Wzgórzu i taki stan rzeczy trwał całe lata. Na dodatek komuś moje spity na Kaczej przeszkadzały i zostały wykręcone o czym informowała anonimowa notatka na kartce zawiniętej w folię i umieszczona w widocznym miejscu na skale. 

 
 
 
 
...
10
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2020 Goryonline.com