facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-10-14
 

Wspaniałe przejście Rosjan w Himalajach!

Trzyosobowy zespół rosyjski w składzie: Walery Szamało – Iwan Dożdiew – Aleksandr Gukow przybyła w himalajski rejon Godak Zone leżący w grupie górskiej Mansiri Himal, z zamiarem wejścia na siedmiotysięczny szczyt Thulagi Chuli, o wysokości 7059 m n.p.m. Wierzchołek ten pozostawał dotąd niezdobyty - pomimo sześciu oficjalnych prób wejścia.

Thalung Chuli z linią wspinaczki zespołu; źródło: mountain.ruAlpiniści wybrali ścianę pd.- zach. Północna flanka  tego wierzchołka oparła się kilku wcześniej dokonywanym próbom wejścia, w tym także jednej podjętej przez członków tego właśnie zespołu rosyjskiego. Po założeniu bazy i obozu szturmowego (na wysokości około 5750 m), zostawili w nim cały niezbędny sprzęt, przygotowany na czas wspinaczki i zeszli na dwudniowy odpoczynek do bazy. Korzystając z utrzymujących się dobrych warunków postanowili wyruszyć w górę.

 

Jakież było ich zdziwienie, kiedy okazało się, że obóz szturmowy został zupełnie zmieciony przez wielką lawinę, która zeszła ze ściany. Zniosła namiot, który stał w linii jej spadku o dwadzieścia pięć metrów niżej i zasypała wielką szczelinę. Na szczęście – wspinacze odnaleźli namiot od razu. Niestety – zupełnie rozerwany... Po żmudnym kopaniu wspinaczom udało się odnaleźć dwie dziabki, kolejną mieli ze sobą. Próbę pierwszego przejścia wielkiej ściany na dziewiczym siedmiotysięczniku podjęli więc we czwórkę, mając do dyspozycji trzy czekany...W ścianie; źródło: mountain.ruW związku ze zbliżającym się oknem pogodowym, tak długo oczekiwanym, wspinacze postanowili uderzyć rezygnując z wielu jeszcze elementów wyposażenia. Wyruszyli z maleńkim namiocikiem i zapasem jedzenia na trzy dni.


W ścianę weszli 24 września, o 6.00 rano, by w ciągu tego dnia przejść czternaście wyciągów, na które składały się trzy długości liny wiodące w skale i jedenaście w lodzie. Odcinki skalne okazały się bardzo kruche. Do godziny dziewiętnastej udało im się wyjść na grań pd.- zach., gdzie zabiwakowali w jamie lodowej.Biwak na grani; źródło: mountain.ruNastępnego ranka utrzymywała się dobra pogoda i wspinacze wyruszyli na lekko w kierunku wierzchołka. Tego dnia wypadały urodziny Wani Dożdiewa. Zespół uczcił je w świetny sposób – pozwalając jemu pierwszemu stanąć na wierzchołku dziewiczego siedmiotysięcznika! Tam doszło też do oczywistej i zrozumiałej eksplozji radości, po czym przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia, po których nastąpił powrót do namiociku szturmowego.Cały zespół na wierzchołku Thulagi Chuli; źródło: mountain.ruNastępny dzień wspinacze poświęcili na zjazdy linią wejścia, unikając spadających kamieni i mocując się z klinującą się liną. Po jeszcze jednym biwaku w dolnej części lodospadu, 27 września, cali i zdrowi, zameldowali się w komplecie w bazie. Swoją drogę nazwali Happy Birthday.


Serdeczne gratulacje dla zespołu rosyjskiego!źródło: mountain.ru

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Łukasz Ziółkowski
 
2016-07-25
GÓRY
 

Koniec polskich wypraw na K2 i Gasherbrum I

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
2016-07-07
GÓRY
 

Wypadek Polaków na Gasherbrumie

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
2016-06-21
GÓRY
 

Himalaje: nowa droga na sześciotysięczniku

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
2016-05-20
FOTO-VIDEO
 

Droga na Everest FILM

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com