facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-02-15
 

Wondół Challenge - część gliwicka

5 lutego w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, odbył się Festiwal Górski WONDÓŁ CHALLENGE (część gliwicka).
Była to pierwsza taka impreza zorganizowana w Gliwicach. Wondół Challenge to festiwal poświęcony głównie prezentacji filmów górskich, ale i jest to spotkanie ludzi gór, których łączy ta sama pasja, ten sam zapał i adrenalina.Na festiwalu nie mogło zabraknąć ciekawych stoisk z książkami, plakatami. Można również było obejrzeć wystawę zdjęć Martyny Wojciechowskiej z jej wypraw.

W Gliwicach od godziny 11 można było obejrzeć najciekawsze filmy Darka Załuskiego "najlepszego himalaisty wśród filmowców i najlepszego filmowca wśród himalaistów", film China Climb ekipy Hybryda.tv oraz filmy z najważniejszego festiwalu filmów górskich Banff Mountain Film Festival.

Na początku na auli nie było większych tłumów z racji wczesnej godziny i dnia pracującego...... ale ci, którzy przyszli, powinni być mile zaskoczeni filmami ;) Filmy Darka Załuskiego zasługują na słowa uznania i gratulacje. Obejrzeć te filmy to tak jakby być tam, gdzie były kręcone. Filmy te mają coś w sobie – pokazują prawdziwe realia wypraw połączonych z humorem. Annapurna na lekko, Zimowa loteria i Zimą na Shishę – to filmy Darka, które można było obejrzeć.Później przyszedł czas na filmy z festiwalu Banff. Oglądając te filmy, człowiek zastanawia się, czemu ludzie robią tak szalone rzeczy w swoim życiu. Odpowiedź nasuwa się sama – bo jest to ich sposób na życie, sposób na oderwanie się od wyścigu ludzi w codziennym życiu. Szacunek dla nich za to co robią.

1. Africa Revolutions Tour (Edycja specjalna Światowej Tury)
      USA, 2009, 20 min
      Reż. Rush Sturges
      Prod. Tyler Bradt
      Klasyfikacja: Przygodowy. Kajak górski. Sun Catcher’s Project (NGO in Africa)
Grupa przyjaciół szuka przygód na afrykańskich rzekach – od rojącego się od krokodyli Białego Nilu w Ugandzie do pionierskich spływów spienionymi rzekami Madagaskaru. Towarzyszy im Rita Riewerts, założycielka fundacji non-profit Sun Catchers Project instalującej kolektory słoneczne na budynkach użyteczności publicznej, w szpitalach, sierocińcach.

2. Hunlen
      Kanada, 2009, 12 min
      Reż. Will Gadd
      Prod. Will Gadd
      Klasyfikacja: Wspinaczka lodowa
Co się dzieje, jeżeli podejmuje się wspinaczkę lodową na jednym z największych lodospadów Kanady, ale… nie całkiem zamarzniętym? Will Gad i EJ Plimley podjęli się próby pierwszego takiego przejścia odległych wodospadów Hunlen w Kolumbii Brytyjskiej – spadające odłamki lodu, tryskająca spod lodu woda, strach i zabawa!

3. Take a Seat (Specjalne wyróżnienie Jury)
      UK, 2009, 46 min
      Reż. Ed Stobart, Dominic Gill
      Prod. Lucy Wilcox
      Klasyfikacja: Opowieść, przygoda, rower, humor.
Dominic Gill podejmuje się niezwykłej misji. Pokonuje 32.000 kilometrów, od północnego wybrzeża Alaski do południowych krańców Ameryki Południowej… rowerem. Podczas dwuletniej podróży przez dwa kontynenty doświadcza niezwykłych przygód, spotyka nietuzinkowych ludzi.

4. Azazel
      Francja, 2007, 22 min
      Reż. Guillaume Broust
      Prod. Guillaume Broust
      Klasyfikacja: Wspinaczka wysokogórska
Czterech przyjaciół wytycza nową drogę na Trango Pulpit Tower, mitycznej 6-tysięcznej górze w Pakistanie. Dni spędzone w ścianie to dni radości, niepokoju, zmęczenia, załamań pogody i nastroju.

5. Mont-Blanc Speed Flying (Nagrodzony w kategorii najlepszy górski film krótkometrażowy)
      Francja, 2008, 10 min
      Reż. Didier Lafond 
      Prod. Didier Lafond 
      Klasyfikacja: środowisko, speed riding (narty/paragliding)
W trwającej 10 minut ciągłej sekwencji 6 śmiałków zjeżdża na nartach stokami Mont Blanc, by po chwili „przesiąść” się na paraglidy i wylądować w Chamonix.
  
6. Kranked – Revolve (Edycja specjalna Światowej Tury)
      Nagroda publiczności
      Kanada, 2009, 11 min
      Reż. Bjørn Enga
      Prod. Bjørn Enga
      Klasyfikacja: rower górski
Czyżby rower górski był największym wynalazkiem w dziejach ludzkości tak podnoszącym adrenalinę? „Revolve” błyszczy glorią chwały zarówno w Francuskich Alpach, jak i w leśnych zakamarkach Kolumbii Brytyjskiej – skoki, wyścig, dzikie rajdy, akrobacje i szalone zjazdy.

7. Signatures: Canvas of Snow
      USA, 2009, 16 min
      Reż. Nick Waggoner
      Prod. Ben Sturgulewski
      Klasyfikacja: środowisko, narty, snowboarding, noboarding
Barwy ziemi, które maluje każda z  pór roku stanowią nieodłączny element kultury Japonii. Rytm, jaki niesie z sobą jesień, zima, wiosna czy lato - wpływa na każdego z bohaterów, nadaje sens ich egzystencji, stanowi kanwę dla energii, stylu jazdy i linii, które kreślą.
Bohaterowie tego zimowego pejzażu – narciarze, snowboardziści, fotograf czy noboardzista są jakby przypisani temu środowisku, stanowią z nim całość.

8. Committed 2: Walk of Life (Nagroda Alpine Club of Canada za najlepszy film w kategorii wspinaczka)
      UK, 2008, 20 min
      Reż. Paul Diffley
      Prod. Dave Brown
      Klasyfikacja: Wspinaczka skalna
To największe i najtrudniejsze wyzwanie w wspinaczkowym życiu Jamesa Pearsona – imponujący, gładki skalny cios wybrzeża Devon. Próba przejścia pięknej, ale zarazem niezwykle trudnej drogi zdominowała jego życie – niepokój, strach, nerwy, upór… Czy się powiedzie?

9. Project Megawoosh (Specjalne wyróżnienie Jury)
      Niemcy, 2009, 4 min
      Reż. Minh Duong
      Prod. Nikolas Hannack
      Klasyfikacja: humor, parodia
Bruno Kammerl, niemiecki inżynier pracuje nad najwyższą w dziejach ludzkości zjeżdżalnią wodną.

Mnie osobiście najbardziej zapadł w pamięci film pt. Take a seat.

Odbyły się podziękowania dla osób, które przyczyniły się do odbycia festiwalu w Gliwicach. Niewątpliwie takimi osobami był prezydent miasta Gliwice – Zygmunt Frankiewicz oraz rektor Politechniki Śląskiej Andrzej Karbownik.Po godzinie 17.00 nastąpiło podsumowanie filmów i prezentacja najciekawszych jeszcze raz.

Około godziny 18.00 zebrał się spory tłum ludzi, który z niecierpliwością czekał na prelekcję Krzysztofa Wielickiego – jednego z najlepszych polskich himalaistów. Jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum.Prelekcja dotyczyła jego wypraw i emocji, które im dotyczyły. Nie zabrakło rozważań na temat życia i śmierci. Niewątpliwie każdy z nas wyniósł coś mądrego z tej prezentacji.

Po krótkiej przerwie pojawiła się ta, na którą większość czekała – Martyna Wojciechowska.Prezentacja Martyny dotyczyła jej projektu Korona Ziemi.Martyna opowiadała o początkach realizacji projektu, o trudnościach jakie musiała przeżyć w czasie zdobywania kolejnych szczytów, o silnej więzi z górami. Pojawiały się momenty, w których człowiekowi łzy same napływały do oczu, oraz takie, w których nie można było powstrzymać się od śmiechu.Po występie nadszedł czas na rozdawanie autografów i krótkich spotkań z Martyną.Martyna Włodarczyk

Źródło: www.wspinaczki.pl.W serwisie wspinaczki.pl znajdziecie także wywiad z Martyną Wojciechowską. Zapraszamy do lektury.
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com