facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2006-04-18
 

Wołanie z połonin (22 kwiecień–1 czerwca, Warszawa)

W tym roku mija 45 lat, od kiedy w dzikich wtedy i pustych Bieszczadach powstało Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.


Wystawa fotografii                                                
„Wołanie z połonin” w Galerii Jabłkowskich
22 kwiecień – 1 czerwca 2006

"Mus iść. Mus człowieka ratować."
Klimek Bachleda

 W tym roku mija 45 lat, od kiedy w dzikich wtedy i pustych Bieszczadach  powstało Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

O tym, jak przez te lata działała Grupa Bieszczadzka GOPR i jak przebiegały wyprawy ratunkowe  opowiada  książka „Wołanie z połonin”, której prezentacja odbędzie się w Galerii  Jabłkowskich w Warszawie przy ul. Chmielnej 21 w sobotę 22 kwietnia o godz.16.

Książce towarzyszy wystawa fotogramów ilustrujących działania ratowników, które to zdjęcia przez najbliższy miesiąc będzie można oglądać w Galerii.

Galeria Jabłkowskich jest kontynuatorką dobrych tradycji Domu Towarowego Braci Jabłkowskich, który do 1950 roku miał swoją okazałą siedzibę przy ul. Brackiej 25. Tam to w podziemiach organizowano wystawy obrazów, grafiki, fotografii, folkloru a na najwyższym piętrze występowali znani artyści. Być może po odzyskaniu na własność Domu Towarowego Galeria Jabłkowskich tam znajdzie swoją siedzibę.

To nie przypadek, że Jan Jabłkowski z rodziny Braci Jabłkowskich, zaprosił bieszczadzkich goprowców do swojej galerii. Zaprosił po prostu swoich kolegów,  sam jest bowiem aktywnym - choć tylko okresowo - ratownikiem GOPR.

W uroczystym otwarciu wystawy zdjęć będą uczestniczyć górscy przyjaciele, wśród nich Jan Łuszczewski, prezes zarządu GOPR, Jacek Dębicki, naczelnik GOPR, Michał Jagiełło, były naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowgo. Będzie można też posłuchać – i obejrzeć pokazy - samych ratowników.

Przygrywać będzie kapela „Siwego Jana”  z Polańczyka.

Serdecznie zapraszają - Jan Jabłkowski i Grzegorz Chudzik, Naczelnik Grupy Bieszczadzkiej GOPR.

Wstęp na wystawę i wernisaż jest wolny.

 

Program wernisażu (22 kwietnia, sobota):

16:00 – Otwarcie wystawy. Gości przywitają: gospodarze Galerii, Naczelnik Grupy Bieszczadzkiej Grzegorz Chudzik, autorzy zdjęć.
16:30 – Promocja Książki „Wołanie z połonin” z niespodzianką przygotowaną przez ratowników. Do lektury będą zachęcać: Michał Jagiełło, ratownik, pisarz, autor książek m.in o górach oraz Edward Marszałek, współautor i redaktor książki.
17:00 – Występ zespołu „Siwy Jan” z Polańczyka oraz projekcja filmu o Grupie Bieszczadzkiej GOPR. Możliwość zakupu książki z autografem/dedykacją!

Kontakt:
Łukasz Wojtasik
Galeria Jabłkowskich
Warszawa, Chmielna 21 (w podwórzu)
0-502 03 65 12
galeria@dtbj.pl

2006-04-18

(kg)


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com