facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2018-11-25
 

Wojciech Szatkowski na V Tyskim Festiwalu Podróżniczym!

25 listopada (niedziela) na Tyskim Festiwalu Podróżniczym wystąpi Wojciech Szatkowski - pracownik Muzeum Tatrzańskiego, narciarz wysokogórski, autor przewodników skiturowych i pomysłodawca projektu skiturowego „Narciarstwo Wolności”. Prezentacja „W pogodni za horyzontem. Skituring w polskich górach” rozpocznie się o godzinie 17.15 w Mediatece przy ulicy Piłsudskiego 16 w Tychach.

Marek Obara (GÓRY) i Wojciech Szatkowski (Muzeum Tatrzańskie) podczas tegorocznego Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju, gdzie Wojtek odebrał nagrodę za Książkę Górską Roku w kategorii "Przewodniki, poradniki, monografie". Fot. Maciej Szopa


Czy horyzont można gonić na nartach? Można. Niespokojny duch wyrypy narciarskiej ożywa w zimowe i wiosenne dni z całą siłą. Skiturowa narta z foką, dająca nieprzebrane wręcz możliwości podejścia i zjazdów, jest zimą najlepszym narzędziem górskiej wolności. Bohaterami opowieści będą polskie góry. W prezentacji opowiem o magii skituringu we wciąż bardzo dzikich Bieszczadach Zachodnich, które będę zawsze uważał za ostatnią granicę mojej górskiej wolności. Dlaczego? Można tam poruszać się bez szlaków, w lasach pełno jest wspaniałych drzew i zwierzyny (fotografia), a niewielkie polanki widokowe gwarantują ciekawe widoki. Takie same są tu zjazdy narciarskie. Szczyty: Osina, Berest, Chryszczata, Jasło, Worwosoka, Wołosań, czy Korbania, to wspaniałe bieszczadzkie leśne góry, po których przebiegniemy na nartach podczas mojej prezentacji. Potem przeniesiemy się w jeszcze dziksze góry Beskidu Niskiego, konkretnie na Lackową, by po chwili wylądować w… Karpaczu i zdobyć na nartach Śnieżkę. Na sam koniec opowieść o tatrzańskiej wyrypie w Tatry Wysokie i Zachodnie.


Na Wielkiej Rawce - grupa Skiturowego Zakopanego. Fot. Wojciech Szatkowski


Spotkanie będzie też okazją do zapoznania się z przewodnikiem skiturowym po polskich górach „Polskie góry na nartach 01. Przewodnik skiturowy”, autorstwa Waldemara Czado, Romana Szubrychta i Wojtka Szatkowskiego, wydawnictwo „Góry Books”. Na koniec zapraszam do zabawy – odbędzie się konkurs dla publiczności z gadżetami.Partnerami Wojtka Szatkowskiego na Tyskim Festiwalu Podróżniczym są: Tyski Festiwal Pozdróżniczy, Skiturowe Zakopane, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem i GÓRY - Górski Magazyn Sportowy. 

 

Serdecznie zapraszam! Wstęp wolny. Program V Tyskiego Festiwalu Podróżniczego znajdziecie tutaj.


Wojtek Szatkowski

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Piotr Gruszkowski
 
2024-04-04
WYDARZENIA
 

KIERAT 2024 – 19. edycja kultowych zawodów

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2024-03-20
WYDARZENIA
 

11. Dni Lawinowo-skiturowe

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2023-11-08
WYDARZENIA
 

Wystawa „Spojrzenie z góry. Archiwum Wady Rutkiewicz”

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2023-07-28
WYDARZENIA
 

Wystawa „Skały”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com