facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Włochy Adama Ondry...

Nie tylko słoneczna Hiszpania przyciąga czołowych wspinaczy, a także Włosi dorobili się kilku własnych mistrzów, którzy nie zasypują gruszek w popiele... czy jak to się tam mówi...
Tym razem Adam Ondra wybrał się do Włoch, gdzie w rejonie Cornalba poprowadził w drugiej przymiarce parametryczną Les Sindicalistes 8c+, która powstała w "szalonych" latach dziewięćdziesiątych za sprawą Beppe Dallona i zgodnie z ówcześnie dopuszczanymi regułami jest solidnie podkuta... Nie zmienia to faktu, że po zapoznaniu się z rejonem, Adam zauważa przyszły potencjał: "Old skulowe, techniczne wspinanie na małych krawędziach. Ale co jest najbardziej istotne - jest tu wciąż wiele perfekcyjnych linii obitych i bez rezerwacji". Czyżby to tu miała powstać nowa "cyfra" w jego wykonaniu?

Coś może wisieć w powietrzu - czytaj: w młodym Czechu budzi się eksplorator, bo Adam na Specchio Del Grifone w Angelone dokonuje pierwszych przejść Riti Tribali 8c+ ("dziwne wspinanie po oblakach") oraz Nonono 8c - oczywiście obie w drugiej próbie.

Z innych doniesień z włoskiej ziemi zauważyć wypada realizację La linea dei Sogni 8c+ w Erto przez Lucę "Canona" Zardiniego, która jest przedłużeniem legendarnej Sogni di Gloria prowadzącej 15-metrową przewieszką, a wytyczonej 22 lata temu przez Austiaka Gerharda Hörhagera. O klasie drogi niech świadczy, że wycena od 1987 roku nie uległa dewaluacji i wciąż wynosi 8b+ - można ją było w owym czasie zaliczyć w poczet najtrudniejszych dróg na świecie. W tym samym roku przecież Wolfgang Güllich zrealizował Wall Street - pierwszą 8c.

Obecnie Zardini połączył przewieszkę z 15-metrowym slabem powyżej i finałową serią przechwytów na mikrokrawądkach wyceniając całość na 8c+. "Nic więcej, nic mniej" - podsumowuje Luca.


Luca Zardini jeszcze w roku 1991 przy powtórzeniu klasycznej Sogni di Gloria (fot. arch. L. Zardini)
(tm)

Więcej informacji o wspinaniu we Włoszech:

Włoska "Mamusia", czyli Gianluca Daniele na 9a
Supertitta w Sperlondze
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Maciek Szopa
 
2018-05-25
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Kamil Ferenc podbił Diabelskie Schronisko

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2018-05-23
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Integrowanie Przez Wspinanie już w najbliższy weekend

Komentarze
0
 
Maciek Szopa
 
2018-05-23
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Pirmin Bertle poprowadził La Cène du (Roi) Lézard 9b

Komentarze
0
 
Maciek Szopa
 
2018-05-23
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Michaela Kiersch i ekstremalne drogi w Katalonii

Komentarze
0
 
Jacek Trzemżalski
 
2018-05-22
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Przełom Marcinka: Piętrowa Turnia i Ściana Bez Bloku - skałoplan

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2018 Goryonline.com