facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2018-02-26
 

Wieści z K2: Denis Urubko samotnie atakuje szczyt

Jeszcze w sobotę rano wydawało się, że pod K2 wszytko idzie zgodnie z planem. Do C1 wyruszył Maciej Bedrejczuk i Marcin Kaczkan. Po nich zgodnie z wytycznymi do góry miały iść kolejne zespoły.

Denis Urubko podczas akcji na K2 (fot. Blog Urubko)

 

Jednak chwilę później sytuacja diametralnie się zmieniła. Do góry bez żadnych ustaleń z resztą ekipy wyruszył Denis Urubko:

 

„W dniu dzisiejszym, oprócz standardowych wyjść aklimatyzacyjnych, Denis Urubko samodzielnie, bez poinformowania kierownictwa wyprawy, wyruszył z bazy by podjąć próbę wejścia na szczyt K2 przed końcem lutego.” - oświadczył krótko Krzysztof Wielicki.

 

 

Co spowodowało taką kontrowersyjną decyzję Denisa? Zgodnie z jego postulatem zima w Karakorum kończy się wraz z początkiem marca. Także jeśli chcemy mówić o, jego zdaniem, czystym stylowo zimowym wejściu, zdobycie wierzchołka musi nastąpić do końca lutego. Działając zgodnie z wytycznymi kierownictwa wyprawy nie byłoby na to szans. Większość himalaistów nie zgadza się z postulatem Urubki i za okres zimowy w górach najwyższych przyjmuje po prostu zimę kalendarzową.

 

Denis wyruszył w kierunku szczytu w sobotę, prawdopodobnie zabierając ze sobą sprzęt biwakowy, ale bez wyposażenia się w radiotelefon. W Obozie 1 spotkał Marcina i Maćka jednak odmówił skorzystania z ich radiotelefonu i porozmawiania z Krzysztofem Wielickim. Po odpoczynku rozpoczął dalszą wspinaczkę. Noc spędził prawdopodobnie w obozie 3 jednak od czasu spotkania w Obozie 1 nie ma z nim żadnego kontaktu.

 

Na Drodze Abruzzi na K2 działają w tym momencie dwa zespoły których celem jest przygotowanie właściwego ataku szczytowego, ale również zabezpieczenie Denisa, który decydując się na samodzielny atak podjął ogromne ryzyko… Marcin Kaczkan i Maciek Bedrejczuk spędzili noc w C2 na wysokości 6700 m i dzis kierują się do C3, a Marek Chmielarski i Artur Małek po nocy w C1 ida w górę do C2.


„W swoim himalajskim życiu nie spotkałem tak szybkiego, zdeterminowanego, sfokusowanego na celu i przy tym kompetentnego w tym co robi, jak Denis Urubko. Jeżeli podjął taką decyzję, to znaczy, że jest duża szansa, aby ta akcja zakończyła się sukcesem” - skomentował dla portalu sport.pl Rafał Fronia, który niedawno wycofał się z Narodowej Zimowej Wyprawy na K2.


Pogoda na K2 jeszcze dziś zgodnie z prognozami ma być słoneczna. Wiatr w okolicy szczytu ma wiać z prędkością około 60-70 km/h. W wtorek prawdopodobnie zachmurzenie będzie większe jednak nie powinno dojść do załamania pogody. Trzymamy kciuki za szczyt i bezpieczny powrót Denisa!


 

Źródło: PHZ


KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Jola
Aberrabimus jeśli przewodnikiem naszym jest natura,nigdy nie zbladzimy .Numen wskazőwka ,łaska chronily Denis.

Maciek Szopa
 
2018-02-27
GÓRY
 

Denis Urubko rezygnuje z wyprawy na K2

Komentuj 0
Maciek Szopa
 
2018-02-26
GÓRY
 

Wieści z K2: Denis Urubko jednak schodzi

Komentuj 0
Goryonline
 
Goryonline
 
2018-03-16
GÓRY
 

Jubileuszowy XXX Memoriał Jana Strzeleckiego

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2018-03-14
GÓRY
 

Robert Jasper solo na Flying Circus M10

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2018 Goryonline.com