facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-05-10
 

Wieści z Himalajów

Wczoraj dotarły do nas wieści spod Dhaulagiri i Makalu. Polacy pod Dhaulagiri planowali lekki atak na szczyt, lecz ostatecznie zdecydowali się zejść do bazy. W międzyczasie Kinga i Rafał założyli obóz III na Makalu.
Wyprawa PZA na Dhaulagiri - pierwszy atak przerwany - akcja trwa - 09.05.2013

W bazie pod Dhaulagiri trochę się zaludniło, przybyło więcej wypraw i akcja się rozkręca choć my siłą rzeczy ciągle na szpicy.

Oprócz 3 Francuzów, Pawła Michalskiego z Simone la Terra na Dhaulagiri działają teraz też:

Wyprawa Amical - 3 uczestników i 3 Szerpów
Hindusi - 3 uczestników i 3 Szerpów
Hiszpanie - 3 uczestników i 1 Szerpa
Japonka i 2 SzerpówFot. Jerzy Natkański

Tak więc szanse na sprawne zaporęczowanie drogi do obozu III rosną - liczymy na współpracę z innymi wyprawami. Noc z 7 na 8 maja Marcin Miotk i Jacek Żebracki spędzili w obozie II i przymierzali się do lekkiego ataku na szczyt, ale ostatecznie podjęli decyzję o odwrocie i są w bazie. W niskim obozie II przebywają wszyscy pozostali uczestnicy i 9-10 maja wraz z Szerpami innych wypraw planują poręczowanie drogi do obozu III na 7400 lub niskiego obozu III na ok. 7000 m. Dawny obóz II nie został odnaleziony, śpimy w nowo wyniesionym sprzęcie. W razie złych warunków plan minimum to podniesienie obozu II na prawidłową wysokość 6700 m.

Pozdrawiamy

Wieści od Kingi Baranowskiej

Założyliśmy Obóz III na Makalu-La (7450 m). Dotarliśmy tu w srogim wietrze i zamieci, czeka nas jeszcze niełatwa noc tutaj (nasza pierwsza aklimatyzacyjna tak wysoko). Ale to i tak jeden z lżejszych wiatrów na tej wysokiej przełęczy. Na szczycie ma być dziś w okolicach 80-100 km/h. Tak więc trzymajcie mocno kciuki za nas dzisiejszej nocy, byśmy choć przez parę minut zmrużyli oko :-) Jutro prawdopodobnie zejdziemy do bazy.Obóz II na Makalu z widokiem na Everest i Lhotse. Fot. arch. Kinga Baranowska

PS. Wspinaczka tutaj nie należała do łatwych, jesteśmy maksymalnie zmęczeni :-)

Warto przy tej okazji dodać, że Makalu to ośmiotysięcznik szczególnie znany właśnie z ekstremalnie mocnych wiatrów. Jeśli chodzi o pogodę, wiosna 1971 była najgorszą w całym XX wieku. Odnotowano wtedy bardzo intensywne opady śniegu, niezwykle niskie temperatury i wiatr wiejący z siłą nawet powyżej 150 km/h!

Źrodło: polskihimalaizmzimowy.pl, profil Kingi na FB

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2021-09-23
GÓRY
 

Tyrolskie lodowce - radość do potęgi piątej

Komentarze
0
 
 
Piotr Michalski
 
2021-03-22
GÓRY
 

Tatrzański hat-trick!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com