facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2006-11-09
 

Wieści z Dolomitów

Na jednej z najsłynniejszych ścian świata, włoskiej Marmoladzie, pojawiła się nowa linia.


Na jednej z najsłynniejszych ścian świata, włoskiej Marmoladzie, pojawiła się nowa linia. Jej autorstwo, podobnie jak w przypadku innych 11 dróg na tej ścianie należy przypisać Maurizio Giordaniemu. W sierpniu tego roku, wraz z Massimo Falettim, wytyczył on drogę, którą nazwali Colpo di Coda. Nowość ma 28-wyciągów, a jej trudności to 6c+ A2. Linia biegnie pomiędzy Via dell`Ideale (Armando Aste, Franco Solina, 1964) a Abrakadabra (Heinz Mariacher, Luisa Iovane , 1980).

Według autorów przejścia, musieli się oni uciec do technik hakowych tylko z powodu zastanych warunków (miejscami mokra skała). Droga została oczywiście poprowadzona od dołu, a wszystkie wbite haki zostały w skale dla kolejnych zespołów. W związku z tym, zdaniem Maurizio, droga ma wszelkie predyspozycje, by szybko stać się w pełni klasyczną.

Innym bardzo dobrym przejściem na Marmoladzie było poprowadzenie przez Mauro „Bubu” Bole wszystkich wyciągów drogi Larcher-Vigiani (8a, 7b obl.). Ta 13-wyciągowa droga została wytyczona w 2000 roku przez zespół w składzie Rolando Larcher i Roberto Vigiani. Rok później ten sam zespół wrócił na drogę i przeszedł jej wszystkie wyciągi klasycznie. Następnego przejścia, które miało miejsce dopiero w zeszłym roku, dokonał zespół Bruno Pederiva i Mario Prinoth.
Przejście Bole było trzecim z kolei, ale pierwszym, podczas którego wszystkie wyciągi prowadziła ta sama osoba (Bubu był asekurowany przez swoją przyjaciółkę Jenny Lavardę). Oddajmy głos autorowi przejścia: „Droga jest naprawdę piękna. To prawdziwa alpejska linia, z trudnościami do 8a na wysokości 3000 metrów. Prawie wszystkie wyciągi są trudne psychicznie. Droga dostarcza przeżyć, których nie da się sprowadzić jedynie do aspektu sportowego. Rolando Larcher i Roberto Vigiani dokonali czegoś niesamowitego, zarówno ze względu na styl przejścia, jak i wymagania psychiczne: wielkie brawa!” Bubu podkreślił także, że do przejścia zainspirowała go Ines Papert, która również rozpoczęła prace nad tą drogą. Znając zacięcie i możliwości tej pani, już niedługo zapewne usłyszymy o pierwszym kobiecym przejściu Larcher-Vigian...

O zeszłorocznej działalności na Marmoladzie znakomitego czeskiego wspinacza młodego pokolenia Dušan „Stoupa” Janáka informowaliśmy już Czytelników w GÓRACH 2006/4. Okazało się, że Dušan i jego partner Vašek Šatava postanowili wrócić na tę niezwykłą ścianę. Właściwie można napisać na drogę, gdyż aspiracją Czechów było poprawienie stylu, w jakim przeszli rok wcześniej mityczną linię Fram.
Przypomnijmy, linię tę – znajdującą się pomiędzy Drogą przez Rybę a Via Italia – wypatrzył jeszcze w 1989 roku Igor Koller i Peter Ondrejovic. Można powiedzieć, że przejście potencjalnej linii stało się ich obsesją. Liczne próby zakończyli w roku 1991 na wyciągu nad „Półka nad Rybą” (ok. 400 m). Następnie Igor, główny pomysłodawca linii, wrócił na ścianę wspólnie z Miro Pialą i w 1999 roku ponownie próbował przejść drogę. Niestety, dalej bez sukcesu.
W 2005 roku pod drogą stanął zespół w składzie Dušan „Stoupa” Janák, Pavel Jonák i Vašek Šatava. Udało im się przejść wszystkie wyciągi drogi, lecz, niestety, te najtrudniejsze padły w stylu AF. Doga posiada wymagającą asekurację: jej powagę Czesi wycenili w skali Jaspera na stopień E4, a w skali saksońskiej – na „aefowe” Xc. Nadali także nazwę całej linii Fram – End of Mystery.
We wrześniu tego roku Dušan i Vašek, spędzili w ścianie trzy dni, od 11 do 13 września. Ponieważ każdy z nich robił już dół Frama, do Ryby doszli linią Via Italia. Następne, najtrudniejsze wyciągi przeszli w stylu RP, PP – czyli z zawieszonymi przelotami.
Tym samym Fram – End of Mystery stał się jedną z najtrudniejszych i najpoważniejszych dróg w Dolomitach.

9 (148) 2006


(kg)

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-10-28
GÓRY
 

Z wysokim Kaukazem w tle

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-10-24
GÓRY
 

Szlak Transkaukaski

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-10-17
GÓRY
 

Pico De Aneto na dokładkę - Pireneje

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-10-09
GÓRY
 

Z Makalu i Kanczendzongi na nartach

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-08-30
GÓRY
 

K2 już łaskawe dla kobiet

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com