facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-01-26
 

Wieczór o Oppenheimie

W klubokawiarni w Dworcu Tatrzańskim, przy ul. Krupówki 12 odbył się kolejny wieczór z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”.
Jego głównym bohaterem był Józef Oppenheim (1887-1946) - kierownik TOPR w latach 1914 – 1939, narciarz, taternik i postać bardzo znana i lubiana w Zakopanem w okresie międzywojennym. Spotkanie poprowadził Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.

Wieczory górskie w dworcu w klubokawiarni Michała Pietrzaka spodobały się zakopiańczykom.

Oppenheim został pokazany jako jeden z pierwszych ratowników TOPR, romantyk Tatr, narciarz, dusza towarzystwa, a jednocześnie jedna z najbardziej barwnych zakopiańskich postaci okresu międzywojennego. Zaprezentowano także liczne zdjęcia tatrzańskie Oppenheima, gdyż był to także świetny fotograf, obdarzony niesłychaną wręcz wrażliwością na piękno gór. „Opcio”, „Opuś”, Józio i „baron Kneippenheim” – to również dusza zakopiańskiego towarzystwa, znany brydżysta, zapalony narciarz i taternik. Z prezentacji multimedialnej można było się dowiedzieć, jak i kiedy trafił do Zakopanego, jak spadał żlebem Babich Nóg z Kamienistej, a pikanterii dodały fragmenty listów Wandy Gentil-Tippenhauer do Opcia. Oppenheim to także bardzo zasłużona postać w dziejach ratownictwa w Tatrach. Atrakcją były fotografie archiwalne z wypraw TOPR w okresie międzywojennym, między innymi z wyprawy na Galerię Gankową w kwietniu 1933, czy wyprawy po Stanisławskiego i Wojnara do Doliny Batyżowieckiej. Był to też człowiek, który uwielbiał towarzystwo, jazdę na motorze marki Harley-Davidson. Pokazano trzy fotografie ze zbiorów Muzeum, na których Oppenheim kieruje motocyklem.

Osobnym tematem wieczoru były wspinaczki i wyprawy narciarskie, zwane „wyrypami narciarskimi”...

Dokończenie relacji na www.nieznanetatry.pl.
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-19
HYDEPARK
 

MNICH I KARABIN – w kinach od 2 sierpnia

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com