facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-10-09
 

Wędrówka Dusz IX+ dla Lamy i Xięskiego

Niecały miesiąc po czwartym klasycznym przejściu Filara Kazalnicy, duet Xięski-Pallus 6 października przeszedł po 15-godzinnej akcji kolejną wielką drogę na Kazalnicy!
Jest to dopiero trzecie polskie przejście Wędrówki Dusz IX+. Ta licząca 18 wyciągów droga powstała w 2003 roku. Była to jedna z ostatnich dróg na Kazalnicy wytyczonych z dużym udziałem wiertarki. Pierwszego klasycznego przejścia dokonał zespół Dariusz Sokołowski i Robert Paluch. Drugiego Martin Balaz i Slavomir Mitro (2005), którzy sugerowali obniżenie wycen wyciągów 6, 7, 8.
 


Rober Pallus na stanowisku. Fot. Piotr Xięski 
 
Piotr Xięski i Robert Pallus rozpoczęli wspinaczkę o godz 7:07. Nie potwierdzili jednak degradacji wyceny szóstego wyciągu (Mitro zasugerował VII +). Prawdopodobnie w trakcie swojego przejścia Slavo wszedł w lewo do zacięcia, którym prowadzi klasyczna droga przez Mały Okap – stąd zapewne opinia Slavo, że trudności tego wyciągu to pięcioruchowy bulder. Tymczasem droga odchodzi w prawo wprost przez Mały Okap, gdzie trzeba jeszcze wykonać kilkanaście siłowych ruchów częściowo w sporym wywieszeniu.
 


Wspinaczka na Wędrówce Dusz. Fot. Piotr Xięski
 
Wyciąg siódmy prowadzący wprost pod lustro tektoniczne Wielkiego Okapu rozpoczyna się atletycznym bulderem, który określa trudności całego wyciągu. Dla wtajemniczonych to klasyczny „Krzyś” - trzymając jedną rękę na obłej klamce na krawędzi płyty Wielkiego Okapu trzeba dosłownie wyskoczyć w powietrze ze stopni i jednocześnie skoordynować dołożenie drugiej ręki do chwytu. Prawdziwą Mocą wykazał się Lama, który w trzeciej tego dnia przystawce utrzymał tego „gniota” zostawiając na zawsze odgniecione ślady swoich paluchów na tym chwycie ;-)
 


Robert Pallus w trudnościach siódmego wyciągu. Fot. Piotr Xięski
 
Wyciąg ósmy jest wytyczony nieco na siłę. Logicznym byłoby wejście w zacięcie po lewej, którym nie wiedzie jak do tej pory żaden wariant. Tymczasem droga poprowadzona jest wprost poprzez przewieszoną ściankę z dwoma parametrycznymi ruchami. Tu również siłą i wystarczającym wzrostem wykazał się Robert. Wyciąg ten wymagał aż 4 przystawek. Poświęcony na ten bulder czas okazał się dość brzemienny w skutki. Zmrok złapał chłopaków już na 12 wyciągu.
 
Pokonanie przy czołówkach w stylu OS, kruchego i częściowo mokrego wyciągu piętnastego wycenionego na VII, wiodącego przez Próg Płytowy nie było zadaniem banalnym. Tu sporą psychą i doświadczeniem wykazał się Piotr.
 
Panowie zameldowali się na Świeczniku o 22:15 po 15 godzinach akcji.

Poniżej film z przejścia 7 wyciągu Wędrówki Dusz IX+ zmontowany przez Damiana Olmę.
 
 
Szczegóły przejścia:
 
L1-L5 RP Zn, 1 push - Piotr Xięski + Lama
L6 RP PP – Piotr Xięski (wycena IX-)
L7 RP PP – Lama (wycena IX+)
L8 RP PP – Lama (wycena IX+)
L9 – L15 RP Zn 1 push – Piotr Xięski
L15 – L18 OS – Piotr Xięski
 
To już trzecia poważna droga na Zerwie w tym sezonie letnim poprowadzona przez duet Lama-Xięski. Wcześniej zespół pokonał „Gacopyrza Now” VIII/VIII+, RP oraz Filar z Wielkim Okapem klasycznie IX+.RP PP
 
To również drugi z kolei udany sezon tego zespołu – w zeszłym roku Piotrek i Lama pokonali następujące drogi na Kazalnicy
Wish You Were Here” VIII + OS – 2 przejście klasyczne
Kurtyka-Czyżewski” VIII+ RP PP – 2 przejście klasyczne
Metanoja” IX-, RP PP, 1 przejście klasyczne, (2 przejście okapu na Momie)

Źródło: kw.katowice.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
Piotr Michalski
 
2021-03-22
GÓRY
 

Tatrzański hat-trick!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
Piotr Michalski
 
2021-02-05
GÓRY
 

Tatry – nowa droga na Pośredniej Baszcie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com