facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Warto przeczytać: GÓRY nr 250 ODZIEŻ KOMPRESYJNA

Kompresja w medycynie, czyli leczeniu chorób układu żylnego, stosowana jest od dawna i jej efektywność jest bezsporna. A jak wygląda skuteczność kompresji w sporcie, zwłaszcza w dyscyplinach dalekich od „stadionowej” precyzji, takich jak biegi górskie? 


Tu intryga się zagęszcza, co oznacza, że nie ma co liczyć na prostą odpowiedź. Oczywiście, użyteczność kompresji w bieganiu również podparta jest wieloma stosownymi badaniami, jednak wśród zawodników, i to tych najlepszych, dysponujących dużą wiedzą opartą na doświadczeniu, nie ma zgodności na ten temat. Dlatego ciągle aktualne jest pytanie: czy to rzeczywiście działa?


 

 

 

W najnowszym numerze GÓR staramy się praktycznie spojrzeć na zalety odzieży kompresyjnej oraz określić sytuacje, w których jej stosowanie rzeczywiście przynieść może oczekiwane rezultaty. Wsparcie mięśni, regeneracja? Tu kontrowersji raczej nie ma, jednak efekt stosowania kompresji w dużej mierze zależy od wielkości obciążeń, oczywiście ocenianych w stosunku do aktualnych możliwości organizmu. Czy jednak kompresja zwiększa wydolność? A może łyda ściśnięta jest mięśniem silniejszym? Warto też ocenić kompresję pod względem celów treningowych – czy wiecie, że stosowanie ucisku może zmniejszyć efekty adaptacyjne, a przez to efektywność treningu? Jest więc odzież kompresyjna narzędziem, które należy stosować świadomie, nie tylko kierując się modą… Choć tego typu motywacje również mogą przynieść niespodziewane korzyści – z pewnością słyszeliście o zadziwiającej skuteczności efektu placebo? O tych oraz innych aspektach stosowania odzieży kompresyjnej przeczytacie w magazynie Góry  nr 250

Goryonline
 
2019-05-16
Tylko w GÓRACH
 

Z pokładu śmigłowca TOPR...

Komentarze
0
 
Maciej Piera
 
2019-05-09
Tylko w GÓRACH
 

Jak wyglądały wyprawy na Nanga Parbat w latach 80-tych?

Komentarze
0
 
 
Wojtek Kurtyka
 
2019-04-18
Tylko w GÓRACH
 

Wojtek Kurtyka o swojej fascynacji legendarnym wspinaczem skałkowym

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2019-04-16
Tylko w GÓRACH
 

W najnowszych GÓRACH (266): "A może na... Grossglockner?"

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2019 Goryonline.com