facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2013-01-23
 

W Tatrach „lawinowa trójka”. Dowiedz się, co to znaczy

Po słabszym początku sezonu w Tatrach wreszcie nastała prawdziwa zima. Równocześnie wzrosło zagrożenie lawinowe, a ratownicy odradzają wyprawy w wyższe partie gór.
Od początku nowego roku w górach stopniowo przybywa białego puchu. Niejednokrotnie opadom towarzyszył silny wiatr, który sprzyjał gromadzeniu się śniegu we wszelkiego rodzaju zagłębieniach terenu i na stokach zawietrznych. Niestety warunki nie sprzyjały wiązaniu się poszczególnych warstw, przez co pokrywa jest niestabilna i już przy małym obciążeniu dodatkowym może dojść do wyzwolenia lawiny. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin! Jak ostrzegają ratownicy poruszanie się w górach wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz zdolności do oceny sytuacji lawinowej.


Podstawową wiedzę w tym temacie zdobywali uczestnicy kolejnego w tym sezonie kursu lawinowego organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu i TOPR. Miłośnicy turystyki zimowej, narciarstwa i snowboardu wzięli udział w zajęciach teoretycznych w Schronisku Murowaniec oraz ćwiczeniach z zakresu obsługi detektorów lawinowych i ratownictwa.

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się także prelekcje przygotowane przez Tatrzański Park Narodowy, który został w tym roku oficjalnym partnerem kursów.

 

5. sezon akcji odbywającej się pod hasłem „Never Stop Exploring Safely” cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Zarezerwowane jest już blisko 90% miejsc na 12. szkoleniach organizowanych od grudnia do kwietnia w tatrzańskich schroniskach. Chętni mają jeszcze szansę wygrać udział w kursie lub sprzęt lawinowy i inne nagrody ufundowane przez firmy wspierające kursy: The North Face, Ortovox, Nikon Sport Optics, Black Diamond, Armada, Odlo i Uvex. Konkursy organizowane są przez patronujące akcji: National Geogrpahic Traveler i sport.pl.

Więcej informacji na: www.kursylawinowe.pl i www.facebook.com/lawiny

Akcję wspierają: PZU, The North Face, Nikon Sport Optics, Ortovox, Uvex, Odlo, Black Diamond,  Armada Skis, TwoTip.com, e-moko.pl

Partnerzy akcji:
TPN, TOPR
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com