facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2017-12-13
 

W specjalnym numerze zimowym(258) : ISTRIA NA CZWARTĄ PORĘ ROKU

Kiedy pierwszy raz jechałem na Istrię, podróż z Krakowa trwała siedemnaście godzin. Przejazd przez każdą z granic wiązał się z postojem i kontrolą. Byłem też przez znajomych podejrzewany o to, że lekkomyślnie chcę się udać w strefę działań wojennych. Od tamtej pory zmieniło się prawie wszystko.

Odwiedziłem Istrię jeszcze cztery razy, zawsze jesienno-zimową porą. Wydaje się, że to najbliższy sensowny cel, gdy w Polsce skały są zalane lub pokryte śniegiem. Nie mogę wam nijak zagwarantować wygrzewania się w słoneczku i przywiezienia do kraju opalenizny, a zdarzy się z pewnością tak, że aby się powspinać, trzeba będzie nieco zmarznąć. Kurtka puchowa i długie spodnie to obowiązkowe wyposażenie na taki wypad. Jednak na wyjazdach, na których byłem, ani deszcz, ani spadek temperatury nie sprawiły, że musieliśmy całkiem zrezygnować ze sportowych planów.

 

istria

fot. Andrzej Mirek


Befana

To prawdziwa perełka: łagodne przewieszenie, tufy i do tego krótkie, urokliwe podejście. Drogi są podpisane. Niestety, to sektor całkowicie położony w cieniu i w środku zimy może być tam zbyt rześko. Trudno tu polecić coś konkretnego – wszystkie drogi, których próbowałem, są znakomite!

 

Brseč

Rejon w okolicach Rijeki, na południe od Opatiji, z łatwym dojściem – przechodzimy barierkę i z drogi schodzimy niemal nad morze. Ponoć sektor został odkryty przez niemieckich nurków właśnie od strony morza. Dominują długie, lekko przewieszone i pionowe drogi w pomarańczowym wapieniu. Niestety, tufy dość długo schną po opadach i wybór linii może być ograniczony.

Dvigrad
Stary, duży rejon z bardzo ostrą skałą. Sporo dróg to mniej lub bardziej łatwe połogi. Wizytówka rejonu to niepołoga i niełatwa Malvzija 8c+.

Opisy pozostałych rejonów oraz informacje praktyczne i lokalne smaczki znajdziesz w najnowszym numerze magazynu Góry.

Magazyn GÓRY dostępny jest każdym z ponad 220 salonów prasowych sieci Empik w Polsce, ma też zagwarantowaną stałą obecność na półkach, co oznacza, że po wyprzedaniu wszystkich egzemplarzy jego stan jest uzupełniany. Zapewnia to możliwość zakupu magazynu GÓRY w dowolnym momencie jego dwumiesięcznego okresu sprzedaży. Poza salonami sieci Empik GÓRY dostępne są również w wybranych salonach prasowych Inmedio, Relay, Ruch i Kolporter.

 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2023-02-06
Tylko w GÓRACH
 

Turnia Sokoła

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-02-02
Tylko w GÓRACH
 

11 dni w ścianie Aksu

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-02-02
Tylko w GÓRACH
 

Subiektywne podsumowanie sezonu wspinaczkowego 2022

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-23
Tylko w GÓRACH
 

Ola Mirosław - droga do rekordu

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-20
Tylko w GÓRACH
 

Górski lekarz

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com