facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2014-09-25
 

W półbutach Aku przez góry Iranu

We wrześniu Łukasz Supergan wyruszył na wyprawę „Góry Ognia” do Iranu, gdzie zamierza przejść 2300 km przez pustynne Góry Zagros.

Łukasz Supergan za swoje długodystansowe wędrówki już dwukrotnie (2005 i 2014 r.) otrzymał wyróżnienie na spotkaniach „Kolosy”, w kategorii „Wyczyn roku”.

Tym razem celem wyprawy jest samotne, prawdopodobnie pierwsze w historii, piesze przejście wzdłuż łańcucha Gór Zagros przez całe terytorium Iranu, głównie w terenie pustynnym. Trudności to brak wody, dróg i ścieżek, osiedli ludzkich, temperatury sięgające 50 stopni Celsjusza, brak schronienia przed słońcem i wiatrem, a także szczyty w wielu miejscach przekraczające wysokość 4000 m i odległości pomiędzy miastami, wynoszące setki kilometrów. Przewidywany czas trwania wyprawy to 90 dni.

Na taką wyprawę potrzebne są solidne buty, które wytrzymają trudy wędrówki, a jednocześnie zapewnią stopie wygodę i oddychalność. Tym razem Łukasz Supergan zdecydował się na lekkie półbuty z mocną podeszwą i stabilizacją pięty. Jeszcze w Polsce przetestował obuwie Rock Lite II GTX włoskiej firmy AKU, które zamierzał zabrać na wyprawę.

Fot. arch. Łukasz Supergan„Szukałem butów, które mógłbym zabrać latem na dowolnie długie wędrówki na ścieżkach oraz poza nimi, na trudne tatrzańskie szlaki, a nawet używać ich na krótkich lecz łatwych odcinkach wspinaczkowych. Jeden rodzaj butów spełnia wszystkie te wymagania. To tzw. buty „podejściowe”, lekkie, ale wyposażone w sztywną podeszwę, często ze specjalną „utwardzoną” strefą na przodzie, umożliwiającą stawanie na małych stopniach skalnych. Są niskie, ale stabilne i dobrze kontrolują stawianie stóp nawet w trudnym terenie” - swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi butów Aku Rock Lite II GTX dzieli się na blogu www.lukaszsupergan.com.

„Nie mam złudzeń, po powrocie nie będą wyglądały nawet w połowie tak dobrze jak teraz. Jeśli jednak wytrzymają starcie z ostrymi kamieniami, żwirem i brakiem ścieżek na przestrzeni ponad 2000 km, oznaczać to będzie, że test wypadł pomyślnie” - podsumowuje.

Trzymamy kciuki za powodzenie wyprawy oraz za wytrzymałość włoskiej produkcji!


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-24
BIZNES
 

Nowy dystrybutor CLIMBING TECHNOLOGY w Polsce

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-14
BIZNES
 

Apidura – nowa marka dla bikepackerów

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-13
BIZNES
 

Fjallraven Classic 2024

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com