facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

W najnowszym numerze GÓR (259): czekany klasyczne i uniwersalne

Czekan jest jednym z nieodłącznych elementów ekwipunku wspinacza, turysty i narciarza wysokogórskiego. Na rynku znajdziecie co najmniej kilkadziesiąt modeli sprawdzających się w różnych dziedzinach, natomiast w GÓRACH 259 prezentujemy zestawienie czekanów klasycznych i uniwersalnych, czyli przeznaczonych do wędrówek po lodowcach, turystyki wysokogórskiej i alpinizmu. Dodatkowo przedstawiamy kilka praktycznych informacji pozwalających zorientować się, jakimi cechami powinien charakteryzować się wasz przyszły zakup.

 

 

 

JAKI CZEKAN WYBRAĆ DO...


Wycieczek po lodowcach lub tatrzańskich szlakach – w zupełności wystarczy nam prosty czekan o długości dopasowanej do naszego wzrostu. Jeśli nie zamierzamy wybierać się w góry wyższe czy na lodowce, spokojnie możemy ograniczyć się do modeli ze styliskiem typu B.

 

Wypraw skiturowych – narciarstwo wysokogórskie jest w Polsce coraz bardziej popularną dyscypliną – na świecie od wielu lat ma wielkie grono fanów. W praktyce czekan przez większość czasu jest noszony na plecaku, więc im lżejszy, tym lepszy. Z myślą o skiturach producenci stworzyli lekkie czekany aluminiowe, które są o wiele krótsze niż ich tradycyjne odpowiedniki. Posiadają one minimalistyczny grot – skośnie ścięte stylisko. Dodatkowo głowica i ostrze często są zrobione ze stopu aluminium, dzięki czemu waga czekana często schodzi poniżej 400 gramów. Jest to jednak sprzęt specjalistyczny i na mocno oblodzonym stoku nie będzie tak skuteczny, jak klasyczny czekan. Może wręcz nie zapewniać bezpieczeństwa, a na pewno będzie się szybciej zużywał w trudnym terenie. Kompromis stanowią modele, ze stalowym ostrzem i grotem…

 

Więcej o czekanach dowiecie się z najnowszego numeru GÓR (259).

 

***

Magazyn GÓRY dostępny jest każdym z ponad 220 salonów prasowych sieci Empik w Polsce, ma też zagwarantowaną stałą obecność na półkach, co oznacza, że po wyprzedaniu wszystkich egzemplarzy jego stan jest uzupełniany. Zapewnia to możliwość zakupu magazynu GÓRY w dowolnym momencie jego dwumiesięcznego okresu sprzedaży. Poza salonami sieci Empik GÓRY dostępne są również w wybranych salonach prasowych Inmedio, Relay, Ruch i Kolporter.

 

Piotr Drożdż
 
2018-11-15
Tylko w GÓRACH
 

W najnowszych GÓRACH (264): Piolets D’Or po polsku

Komentarze
0
 
Mateusz Mazur
 
2018-11-13
Tylko w GÓRACH
 

Reinhold Messner i Krzysztof Wielicki - Wywiad na szczycie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2018-11-13
Tylko w GÓRACH
 

W najnowszych GÓRACH (264): Narciarskie eksploracje braci Pet'o

Komentarze
0
 
Bartek Pasiowiec
 
Goryonline
 
2018-11-08
Tylko w GÓRACH
 

Nowa seria PRO TIPÓW od najlepszych wspinaczy na GÓRY TV!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2018 Goryonline.com