facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

W najnowszych GÓRACH (262): "Fatum Kościelca - Skok na Grani"

"Kiedy śmierć zabiera kogoś niespodziewanie, innym trudno w to uwierzyć. A jeśli ginie wybitny specjalista wyrwany wprost ze swojego żywiołu, jej okoliczności długo jeszcze podaje się w wątpliwość. Mnożą się domniemania, powstają legendy. Tak było z Janem Długoszem, który 2 lipca 1962 roku zginął na grani Zadniego Kościelca."

Kościelec - Ilustracja: Ewa Maria Romaniak

 

"Żył 33 lata, z których 14 poświęcił wspinaniu. Czas ten nazywa się dziś „epoką Długosza”, bo to o nim było wtedy najgłośniej. Nie interesowały go ani utarte szlaki, ani zasady ustalone przez poprzedników. Stał się pionierem nie tylko dlatego, że jako pierwszy pokonywał omijane do tej pory linie, ale i dlatego, że zmienił obowiązujące wówczas w środowisku podejście do taternictwa. Nie wahał się używać poręczówek podczas zimowych wspinaczek, stosować nowatorskich haków „jedynek” czy wbijać w skałę nitów. Według jednej z wersji, to właśnie jego zamiłowanie do bicia było powodem nadania mu przydomku Palant, który szybko się przyjął, ale wypowiadany był z dużym szacunkiem dla niezwykłych dokonań, którymi można by obdzielić co najmniej kilku świetnych wspinaczy."

 

Jan Długosz. Fot. materiały archiwalne GÓR

 

W najnowszym, 262 numerze GÓR, Mateusz Mazur przybliża nam sylwetkę Jana Długosza - ratownika, instruktora, człowieka żyjącego dla i ze swojej pasji – zapewne jednego z pierwszych w Polsce zawodowych wspinaczy. 

 

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-24
Tylko w GÓRACH
 

Krzychu

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-20
Tylko w GÓRACH
 

Album z Krzykaczem

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-16
Tylko w GÓRACH
 

Pierwsze wrażenie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-10
Tylko w GÓRACH
 

Wspinanie w Dolinie Yen Thinh – Wietnam

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
Tylko w GÓRACH
 

Baruntse – bogini zakrywa oblicze

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com