facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-01-07
 

W Gorcach wybudują nowe schronisko!

Losy budynków turystycznych w pobliżu Lubania są bardzo trudne. W latach 1936-1939 z inicjatywy Tatrzańskiego Towarzystwa Narciarzy powstało schronisko Przy Samorodach na Lubaniu.
Niestety podczas II wojny światowej zostało spalone przez hitlerowców, gdyż służyło polskim partyzantom, którzy ukrywali się tam przed nazistami. W latach 1973-1974 postanowiono postawić na polanie Wyrobek bacówkę turystyki kwalifikowanej. Tę już po 4 latach, podobnie jak wcześniej schronisko pochłonął ogień. Te smutne karty historii ma zmienić budowa nowego, nowoczesnego schroniska, które ma powstać na miejscu spalonego przez Niemców schroniska.
Do dnia dzisiejszego w sezonie letnim na Lubaniu funkcjonuje baza namiotowa (na wysokości 1200 m n.p.m.), która jest prowadzona przez SKPG z Krakowa. To najprawdopodobniej najstarsza z funkcjonujących baz namiotowych w naszym kraju, która działa już od 1967 roku. Aktualnie posiada 56 miejsc noclegowych w różnej wielkości namiotów. Nie ma także problemu z rozłożeniem własnego namiotu. Można skorzystać także z namiotu – stołówki, zadaszonej wiaty czy wody ze źródełka.

Nowe schronisko turystyczne ma powstać na szczycie Lubania (1225 m n.p.m.) i już zimą 2014 przyjąć w swoje progi pierwszych turystów. Nowa inwestycja wg szacunków ma kosztować co najmniej kilka milionów złotych. Za te pieniądze ma powstać jeden z najnowocześniejszych obiektów turystycznych w polskich górach.

Czytaj całość na: http://blog.outdoorzy.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
Piotr Michalski
 
2021-03-22
GÓRY
 

Tatrzański hat-trick!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
Piotr Michalski
 
2021-02-05
GÓRY
 

Tatry – nowa droga na Pośredniej Baszcie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com