facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

W GÓRACH (260): żywieniowy trening mistrza – strączki

Fasola, soczewica, ciecierzyca i inne nasiona roślin strączkowych, o różnorodnych kolorach i kształtach, mają zarówno swoich wielbicieli, jak i zagorzałych przeciwników. Przedstawiciele obu grup byliby w stanie debatować bez końca na temat wad i zalet tych produktów roślinnych. Która strona ma rację? Czy bób, fasolę i soczewicę nazwać można super żywnością, czy raczej upatrywać w ich spożyciu przyczynę ukrytych chorób?

 

Zła reputacja strączków wynika przede wszystkim z utrudniających codzienne funkcjonowanie problemów gastrycznych. Do prawdziwych można zaliczyć dziecięcą wyliczankę: „Kipi kasza, kipi groch. Lepsza kasza niż ten groch. Bo od grochu boli brzuch, a od kaszy człowiek zdrów”. Plusy, minusy i konieczność rozwiązania problemu przykrych konsekwencji wskazywały już dawne źródła medyczne (II–VII wiek).

 

Większości osób spożywanie (stale, w mniejszych ilościach) odpowiednio przygotowanych nasion roślin strączkowych może pomóc w osiągnięciu zdrowego i szczupłego ciała na długie lata. Jeśli pragniesz zrezygnować z produktów pochodzenia zwierzęcego lub zmniejszyć ich ilość w jadłospisie, lepiej by było, byś strączki tolerował i odpowiednio przygotowywał (!). Z kolei tym, których nie ciągnie do weganizmu, radzę sprawdzić, czy urozmaicenie posiłków fasolą i spółką nie wyjdzie na dobre. Ostatecznie będą też tacy, którzy odkryją, że powinni tej grupy żywności unikać. Dlatego próbowanie, obserwowanie, a potem stałe jedzenie lub eliminacja stanowią ważny dietetyczny krok na drodze do sukcesu. Spójrzmy dlaczego.

 

 

O korzyściach i problemach związanych z jedzeniem strączków przeczytacie w najnowszym numerze GÓR (260). Natomiast drugą część artykułu, o przygotowaniu potraw ze strączków, znajdziecie w następnych GÓRACH.

 

 

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2018-04-25
Tylko w GÓRACH
 

Wspinaczka na czas - Odcinek 1: trening siły

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2018-04-19
Tylko w GÓRACH
 

Kirgizja - opowieść raczej horyzontalna

Komentarze
0
 
Maciej Ciesielski
 
2018-04-18
Tylko w GÓRACH
 

Jak plastrować ręce do wspinania w rysach? - część 2

Komentarze
0
 
Maciej Ciesielski
 
Goryonline
 
2018-04-07
Tylko w GÓRACH
 

Chomo Lonzo - zanurzenie w samotność

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2018 Goryonline.com