facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-12-09
 

VIII Krakowski Festiwal Górski - podsumowanie

Gala kończąca 8. Krakowski Festiwal Górski przyniosła trzy długo oczekiwane rozstrzygnięcia. "Jedynka", główna nagroda I Międzynarodowego Konkursu Filmowego i tytuł najlepszego obrazu w Konkursie Polskiego Filmu Górskiego.
W premierowym Międzynarodowym Konkursie Filmowym o Grand Prix 8. KFG spośród dziewięciu  obrazów (8 zagranicznych, jeden polski) największe wrażenie na jury zrobił świetny obraz Petera Mortimera "Alone on the Wall", portretujący Alexa Honnolda. Amerykanin jest we wspinaniu solowym (ale nie tylko) postacią absolutnie fenomenalną. "Prywatnie" nieśmiały, skromny, zagubiony, w roli wspinacza genialny. Trudno uwierzyć, że człowiek jest w stanie przejść bez asekuracji 360-metrową Moonlight Buttress czy słynną 600-metrową Regular Northwest Face! Alex to robi i to jakim stylu! Autor filmu wzbogacił się o 1000 Euro, ufundowane przez firmę PETZL, nagrody oraz statuetkę.

Członkowie jury docenili: "wybitną osobowość głównego bohatera, który nadaje nowe znaczenie słowu "niemożliwe" i przesuwa granicę tego, co można osiągnąć we wspinaczce solowej. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że ta niesamowita historia została  opowiedziana w tak prosty, bezpretensjonalny sposób".

Drugie miejsce w Konkursie Międzynarodowym zajęły ex aequo dwa filmy. Japoński Signatures Nicka Waggonera za "szczególną estetykę i wysmakowanie obrazu oraz przepiękne zdjęcia w ekstremalnych warunkach" oraz polska Deklaracja nieśmiertelności Marcina Koszałki za "uniwersalność przekazu. Marcin Koszałka sięgnął po rzadką w filmie górskim tematykę przemijania i starości. Obraz zrealizowany z dużą starannością, wykraczający poza dotychczasowe standardy festiwali górskich".

Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Filmowego Krakowskiego Festiwalu Górskiego 2010:

Alone on the wall, reż. Peter Mortimer i Nick Rosen

Dwie II Nagrody Międzynarodowego Konkursu Filmowego Krakowskiego Festiwalu Górskiego 2010:

Signature, reż. Nick Waggoner
Deklaracja Nieśmiertelności, reż. Marcin Koszałka


Nagroda Publiczności:

I Nagroda Polskiego Konkursu Filmowego Krakowskiego Festiwalu Górskiego 2010

Co się wydarzyło na wyspie Pam, reż. Eliza Kubarska

II Nagroda Polskiego Konkursu Filmowego Krakowskiego Festiwalu Górskiego 2010

Potato Power, reż. Wojtek Kozakiewicz


I Nagroda Konkursu Polskiego Filmu Górskiego trafiła w tym roku w ręce Elizy Kubarskiej za film Co się wydarzyło na wyspie Pam, opowiadający historię wytyczania nowej drogi na najwyższym klifie świata na Grenlandii przez autorkę filmu i Davida Kaszlikowskiego (2007 rok). Jury, nie odnosząc się do dokumentalnego waloru filmu, doceniło świetne zdjęcia, niebanalną historię dwojga ludzi oraz próbę odpowiedzi na pytanie czym jest partnerstwo w górach i w życiu.

Drugą nagrodę zdobył Potato Power w reżyserii Wojtka Kozakiewicza. W uzasadnieniu werdyktu czytamy "za bezpretensjonalność formy oraz poczucie humoru, z jakimi przedstawiono ryzykowne ewolucje na slacklinie".

Tradycyjnie była jeszcze, ufundowana przez firmę YETI, Nagroda Publiczności. Tutaj największą ilość głosów zebrał film Marcina Koszałki Deklaracja Nieśmiertelności, będący na poły artystycznym dokumentem/portretem poświęconym Piotrowi Szalonemu Korczakowi, dramacie przemijania i marzeniach o nieśmiertelności.

Jedynka trafiła w tym roku do Łukasza Dudka, jednego z naszych najlepszych wspinaczy skałkowych. Doceniono jego dwa tegoroczne przejścia - wytyczenie Made in Poland anonsowanej przez autora jako VI.8 i tym samym pretendującej do jednej z najtrudniejszych dróg sportowych w Polsce oraz poprowadzenie Ali Hulk 9a RP w Rodellar, która była piątą z kolei "dziewiątką a" w dorobku Dudka.

Dodajmy jeszcze, kogo Łukasz w wyścigu o Jedynkę wyprzedził, czyli: zespół Marcin Wszołek i Konrad Ociepka - pierwsze polskie przejście End of Silence 8b+ RP (350 m), Adama Pustelnika - poprowadzenie legendarnej Action Directe 9a Wolfganga Güllicha,  Aleksandrę Dzik - pierwsze polskie wejście kobiece drogą klasyczną na Pik Pobiedy 7439 m i drugi polski tytuł śnieżnej Pantery, Edytę Ropek - mistrzostwo Europy na czas i rekord Europy na dystansie 15 metrów oraz Andrzeja Bargiela - wygrana w Elbrus Race i jednocześne ustanowienie rekordu czasowego 3:23:27.

No i wreszcie nagrodzenie najlepszych polskich boulderowców, którzy kilka godzin wcześniej zafundowali nam świetne sportowe widowisko. Tytuł Mistrzów Polski 2010 trafił do Agaty Wiśniewskiej (KW Toruń) i Aleksandra Romanowskiego (KW Warszawa).

Tekst: Dorota Dubicka (wspinanie.pl)

Źródło: http://www.kfg.pl/
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com