facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2017-05-27
 

VII Otwarte Dni Wspinania

Wielkimi krokami zbliża się VII edycja Otwartych Dni Wspinania. W weekend 27/28 maja w kompleksie Małe Dolomity w Hucisku położonym na Jurze z inicjatywy Fundacji Górskiej ECHO zagoszczą wielkie osobistości środowiska górskiego i wspinaczkowego. 


Wśród nich swoją obecnością zaszczyci nas meksykański himalaista Carlos Carsolio. Jego prelekcja w niedzielę. Warto dodać w ramach ciekawostki, że Carsolio jest ostatnim człowiekiem, który widział Wandę Rutkiewicz na stokach Kanczendzongi. Do Huciska zawita również Alex Txikon, zimowy zdobywca Nanga Parbat i uczestnik ostatniej zimowej ekspedycji na Mount Everest. Alex, który uwielbia przyjeżdżać do naszego kraju będzie gwiazdą sobotniego wieczoru. Wśród prelegentów nie zabraknie Marcina Tomaszewskiego, Ryszard Pawłowskiego, Andrzeja Machnika czy Andrzeja Marcisza. O projekcie „100 wulkanów” opowie Grzegorz Gawlik.


Garść informacji o prelegentach:


Carlos Carsolio


Carlos Carsolio fot. Tadeusz Piotrowski


Jeden z najlepszych himalaistów i wielki zwolennik stylu alpejskiego. Jego pierwszym ośmiotysięcznikiem był szczyt Nanga Parbat (8126 m). Zdobył go 13 lipca 1985 r. u boku Jerzego Kukuczki, wraz z polską ekspedycją. Od tej pory, przez kolejne 11 lat sukcesywnie zdobywał kolejne najwyższe szczyty Ziemi. W wieku 33 lat, w 1996 r., jako pierwszy człowiek spoza Europy i jednocześnie czwarty człowiek w historii zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Warto wspomnieć, że był drugim najmłodszym zdobywcą, zaraz po hiszpańskim himalaiście Alberto Iñurrategi. W 1995 r. Carsolio wszedł na 4 ośmiotysięczniki w ciągu jednego roku.


Alex Txikon


Alex Txikon fot. fb Alex Txikon


Baskijski wspinacz i himalaista. Pierwszy zimowy zdobywca Nanga Parbat (dokonał tego wraz z Simone Moro i Alim Sadparą). Na swoim koncie ma już 11 ośmiotysięczników w drodze po Koronę Himalajów i Karakorum. Co ciekawe, na swoją pierwszą wyprawę w Himalaje pojechał w 2002 jako kamerzysta w ekipie Edurne Pasaban (pierwszej kobiety, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum). Ostatniej zimy Alex walczył w dramatycznych okolicznościach o zimowe wejście na Mount Everest bez wspomagania dodatkowym tlenem. Z pewnością opowie o tym podczas swojej prelekcji.

 

Marcin Tomaszewski


Marcin Tomaszewski fot. arch. Marcina Tomaszewskiego


Polski taternik i alpinista, członek Kadry Narodowej Polski w Alpinizmie wysokogórskim, instruktor wspinania, fotograf górski. Jest jednym z najlepszych wspinaczy wielkościanowych na świecie. Pomysłodawca projektu wspinaczkowego „4 żywioły”, który powstał w 2009 r. Pierwotnie projekt ten zakładał wytyczenie solowych dróg w symbolizujących cztery żywioły czterech górskich rejonach – na Alasce (zimno), w Patagonii (wiatr), na Ziemi Baffina (woda) i w Wenezueli (tropik). Celem było pokonanie możliwie największych i najtrudniejszych ze ścian w wymienionych rejonach. Projekt z czasem został rozszerzony o kolejne regiony wspinaczkowe. W roku ubiegłym Marcin wytyczył nową drogę (TITANIC) na legendarnej, północnej ścianie Eigeru.


Ryszard Pawłowski


Ryszard Pawłowski fot. Daniel Dmitriew


Legendarny polski taternik, alpinista i himalaista. Instruktor wspinaczki i przewodnik górski. Uczestnik i jednocześnie organizator ponad 300 wypraw w góry wysokie. Wspinał się z takimi osobistościami jak Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki czy Janusz Majer. Jest pięciokrotnym zdobywcą Mount Everest i dokonał tego jako pierwszy i jedyny Polak w historii. Ryszard Pawłowski jest członkiem prestiżowego The Explorers Club. Do dnia dzisiejszego pozostaje aktywny w górach. W ramach działalności swojej Agencji Górskiej „Patagonia” wprowadza klientów na wyższe szczyty różnych łańcuchów górskich.


Andrzej Marcisz


Andrzej Marcisz fot. arch. Andrzeja Marcisz


Nestor taternictwa, alpinista i wspinacz skałkowy. Jeden z propagatorów nowoczesnej wspinaczki sportowej. Poprowadził dziesiątki nowych, ekstremalnych dróg wspinaczkowych. Dokonywał pierwszych i rekordowo trudnych przejść bez asekuracji. Startował z sukcesami w zawodach wspinaczkowych w kraju i za granicą, które niejednokrotnie wygrywał. W 2015 roku zrealizował wariant wspinaczkowego przejścia Grani Głównej Tatr Wysokich, co zajęło mu w sumie około 57 godzin efektywnej wspinaczki. Było to pierwsze przejście tej grani z wejściem na wszystkie 384 nazwane szczyty i przełęcze. Do dziś spędza aktywnie czas w górach i w skałach.


Andrzej Machnik


Andrzej Machnik fot. lojanci.org


Polski taternik i himalaista związany z gliwickim Klubem Wysokogórskim. Wspinał się na wielu trudnych drogach w Tatrach. Do największych osiągnięć taternickich może zaliczyć m.in. pierwsze klasyczne przejście Wielkiego Komina na północno-wschodniej ścianie Małego Młynarza, czy pierwsze polskie przejście superdirettissimy na północnej ścianie Małego Kieżmarskiego Szczytu. Wspinał się również w Alpach i górach Kaukazu. W górach najwyższych brał udział w wyprawach na Makalu, Manaslu, Dhaulagiri oraz kierował wyprawą na Kanczendzongę. Jest autorem licznych książek o tematyce górskiej i artykułów m.in. w „Taterniku”.


Grzegorz Gawlik


Grzegorz Gawlik fot. arch. Grzegorza Gawlika


Polski podróżnik i alpinista. Podróżował do ponad 60 krajów na 6 kontynentach. Jest organizatorem wypraw znanym z samotnej działalności. Od 2006 roku realizuje projekt „100 wulkanów”. Zgodnie z jego założeniami przynajmniej połowa muszą to być wulkany aktywne. Projekt odznacza się dużą skalą trudności i ma charakter wyczynowy, eksploracyjny oraz naukowy. Grzegorz jest laureatem nagrody im. Andrzeja Zawady przyznanej za dotychczasowe osiągnięcia i projekt „100 wulkanów”.


VII Otwarte Dni Wspinania to nie tylko prelekcje.


Bieg JUR(a)UN – II edycja

VII Otwarte Dni Wspinania to także II edycja biegu JUR(a)UN. Trasa podobnie jak w roku ubiegłym będzie miała charakter terenowy i zostanie poprowadzona na dystansie około 10 km. Każdy, kto weźmie udział w biegu otrzyma pakiet startowy z atrakcyjnymi upominkami i posiłkiem regeneracyjnym oraz pamiątkowy medal. Miłośnicy biegania leśnymi ścieżkami w urozmaiconym terenie ze sporą ilością przewyższeń nie będą zawiedzeni. Obok Fundacji Górskiej ECHO organizatorem biegu jest Masakratorrun.


Warsztaty wspinaczkowe ze Szkołą wspinania GOup

Z inicjatywy Grzegorza Mroza, wykwalifikowanego instruktora Szkoły Wspinania GOup odbędzie się cykl warsztatów wspinaczkowych. W sobotę odbędą się zajęcia dla początkujących – motyw przewodni: „Czy wspinanie jest bezpieczne?”. W niedzielę zajęcia będą poświęcone „budowie stanowisk asekuracyjnych". Zarówno w sobotę jak i w niedzielę, każdy z uczestników zajęć będzie miał możliwość wypożyczenia butów Red Chili i przetestowania ich w skalach.


Warsztaty fotograficzne z Jurassic Photo team

W niedzielę każdy może wziąć udział w warsztatach fotograficznych, które specjalnie dla uczestników wydarzenia poprowadzi grupa fotografów z Jurassic Photo Team. Po okiem profesjonalistów każdy uczestnik imprezy będzie miał możliwość nieodpłatnej nauki robienia zdjęć portretowych. Jurassic Photo Team zadba też o pełną fotorelację z wydarzenia.


Zbiórka finansowa dla Ryszarda Pilcha

W tym roku dochód z imprezy będzie w całości przekazany na rehabilitację Ryszard Pilcha, alpinisty, wspinacza i taternika, który od 30 lat zmaga się ze stwardnieniem rozsianym. W latach 70’ należał do ścisłej czołówki polskiego środowiska wspinaczkowego. Warto tu wspomnieć, że Ryszard Pilch prowadzi na co dzień stronę lojaci.org. To właśnie tam znajduje się jeden z największych zbiorów archiwalnych zdjęć poświęconych historii polskiej wspinaczki.

Zapowiadają się dwa dni doskonałej festiwalowej atmosfery z rywalizacją sportową w tle. VII Otwarte Dni Wspinania to rzecz jasna aktywności dla najmłodszych (Bieg Małego Dinozaura, dostępny plac zabaw), kiermasz książkowy, stoiska wystawców, możliwość przetestowania sprzętu wspinaczkowego i outdoorowego oraz wiele innych atrakcji, które trzeba zobaczyć na własne oczy. Współorganizatorami wydarzenia są Portal Górski oraz kompleks Małe Dolomity. Zapraszamy na ten wyjątkowo ciekawie zapowiadający się weekend.

 

Harmonogram imprezy

Sobota: 

9:00 – 13:00 – warsztaty wspinaczkowe dla początkujących ze Szkołą Wspinania GOup – „Czy wspinanie jest bezpieczne?". Możliwość wypożyczenia butów Red Chili i przetestowania ich w skalach.

9:00 – 10:00 – zapisy na II edycję biegu JUR(a)UN

10:00 – bieg Małego Echozaura (rywalizacja dla najmłodszych uczestników imprezy) 

11:00 – 12:45 – biegu JUR(a)UN

13:00 – 14:45 – przerwa na posiłek regeneracyjny

14:00 – premiera książki „Górska korona Polski”

15:00 – prelekcja Grzegorza Gawlika 

16:00 – prelekcja Ryszarda Pawłowskiego 

18:00 – prelekcja Andrzeja Machnika

19:00 – prelekcja Alexa Txikona

20:00 – Rozstrzygnięcie konkursów Portalu Górskiego („Łap (za)dyszkę 2017” i „Górski Kalendarz”). Dekoracja zwycięzców biegu „JUR(a)UN”, wręczenie nagród Fundacji Górskiej ECHO.

21:00 – Koniec pierwszego dnia imprezy 

 

Niedziela 

8:00 – 11:00 – warsztaty wspinaczkowe ze Szkołą Wspinania GOup – „Budowa stanowisk asekuracyjnych". Możliwość wypożyczenia butów Red Chili i przetestowania ich w skalach.

9:00 – 11:00 – warsztaty fotograficzne z Jurassic Photo Team – „tajniki portretu”

11:00 – prelekcja Andrzeja Marcisza 

12:00 – prelekcja Marcina Tomaszewskiego 

13:00 – prelekcja Carlosa Carsolio 

16:00 – koniec imprezy

 

Strona wydarzenia na fb: https://www.facebook.com/events/1296555273767639/

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Piotr Gruszkowski
 
2024-04-04
WYDARZENIA
 

KIERAT 2024 – 19. edycja kultowych zawodów

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2024-03-20
WYDARZENIA
 

11. Dni Lawinowo-skiturowe

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2023-11-08
WYDARZENIA
 

Wystawa „Spojrzenie z góry. Archiwum Wady Rutkiewicz”

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2023-07-28
WYDARZENIA
 

Wystawa „Skały”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com