facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-12-01
 

VII Krakowski Festiwal Górski już jutro

Już 4 grudnia rozpocznie się VII Krakowski Festiwal Górski (4 - 6 grudnia 2009). Najważniejszą częścią KFG są jak zawsze festiwalowi goście - wielkie osobowości związane z górami - oraz góry jako temat festiwalowych paneli, dyskusji oraz filmów.
O gwiazdach festiwalu po części już pisaliśmy. Przypomnimy więc tylko, że wśród zagranicznych gości w tym roku w Krakowie będziemy mieli okazję spotkać mistrza światowego onsajtu Patxi Usobiagę i pierwszą postać klasycznej sceny El Capitana Tommy`ego Caldwella, którzy zaprezentują się publiczności w sobotę 5 grudnia, oraz jednego z czołowych wspinaczy mikstowych i lodowych Rafała Sławińskiego, który wystąpi z prelekcją w niedzielę 6 grudnia.

Polską scenę wspinaczkową reprezentować będzie m.in. nasza obecnie najlepsza himalaistka Kinga Baranowska. Będą również inni przedstawiciele polskiego wspinania, zarówno wielkościanowego, jak i sportowego.
Piotr Morawski to postać, która nieodłącznie była związana z krakowskim festiwalem, niestety dramatyczne wydarzenia na Dhaulagiri spowodowały, że odszedł od nas jeden z najwybitniejszych polskich himalaistów naszych czasów. O ostatniej wspinaczce Piotra oraz o swojej osobistej podróży do Nepalu opowie w piątkowy wieczór Olga Morawska.

Ważnym punktem programu 7. KFG będzie film. Pojawią się stałe filmowe odsłony. Z jednej strony, konkurs polskich filmów o Grand Prix KFG 2009, z drugiej strony, porcja obrazów z jednego z najbardziej cenionych górskich festiwali filmowych na świecie - kanadyjskiego Banff Mountain Film Festival.

W piątkowy wieczór (4 grudnia) zobaczymy kilka pokazów specjalnych: film fabularny Nordwand - Północna Ściana w reżyserii Philippa Stölzla oraz, zrealizowany z okazji 100-lecia TOPR, dokument Anny Marii Filipow Na każde wezwanie Naczelnika. Tych, którzy poczują niedosyt, czekać będzie jeszcze blok filmowy "W skale i lodzie", a w nim cztery obrazy: Ice, Anarchy and the Pursuit of Madness (reż. Steve House), Committed II – Walk of Life, Grit Kids (reż. Dave Brown I Paul Diffley) oraz Sharp End (reż. Peter Mortimer).

Nie byłoby KFG bez prestiżowej "Jedynki", czyli nagrody za wybitne osiągnięcia na polu alpinizmu i wspinaczki sportowej, która również i tego roku wręczona zostanie podczas festiwalowej gali.

W poprzednich latach dużą dawkę adrenaliny zapewniały podczas festiwalu zawody w "skokach do chwytu", w tym roku rolę tę przejmą boulderowcy, którzy w niedzielę 6 grudnia rozegrają finał Pucharu Polski w Boulderingu.

Na tegorocznym KFG nie zabraknie oczywiście wykładów i warsztatów poświęconych zasadom bezpieczeństwa i wspinania w górach, a także - wzorem roku ubiegłego - warsztatów Freeride`u.

Blok "Bezpieczne Góry" poprowadzą przedstawiciele TOPR-u: Jakub Jasiński, Marcin Józefowicz i Andrzej Maciata. Natomiast warsztatami "Bezpieczeństwo w górach: Jak przeżyć niespodziewany biwak..." pokierują: instruktor alpinizmu PZA Waldek Niemiec i przewodnik tatrzański Tomek Nodzyński. Wykładom towarzyszyć będą interaktywne kursy lawinowe i kursy pierwszej pomocy.

Ważnym punktem Krakowskiego Festiwalu Górskiego będzie jak zawsze kiermasz sprzętu i odzieży outdoorowej.

To jedynie ogólny zarys tegorocznego Festiwalu. Szczegółowy program KFG 2009 znajdą Państwo na stronie organizatora www.kfg.pl

Organizatorzy Festiwalu:
TKN Wagabunda, Wspinanie.pl , Góry, Ravenoutdoor
Partnerzy Festiwalu:
Społeczna Agencja PR, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Klub Wysokogórski
Patroni Honorowi Festiwalu:
Polski Związek Alpinizmu, Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. J. Kukuczki
Patroni Medialni Festiwalu:
Radio ESKA, Interia.pl, PKP Przewozy Regionalne, NATIONAL GEOGRAPHIC Traveler, TVP Kraków, Miesięcznik MANKO, Magazyn Górski, Magazyn Podróżników Globtroter, NPM Magazyn Turystyki Górskiej, Góry
Patroni Wspierający Festiwalu: MM Kraków, Miasto Kobiet, climb.pl, Filmtrack.pl,
Dlastudenta.pl, Na Ratunek, espronet.com, wspinaczki.pl, KULTURAtka.pl, redPoint.pl, stopklatka.pl, Radiofonia, Kurier UEK, Modny Kraków
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-08-31
HYDEPARK
 

Ukryte wartości górskiej książki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-03
HYDEPARK
 

"Lunana. Szkoła na końcu świata"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com