facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-11-09
 

VII Krakowski Festiwal Górski

W dniach 4 - 6 grudnia 2009 r. obędzie się w Krakowie VII Krakowski Festiwal Górski. To największa tego typu impreza w Polsce i trzecia co do wielkości na świecie, która gromadzi czołówkę alpinistów polskich i światowych oraz miłośników gór.
W tym roku na festiwalu pojawią się m.in. Tommy Caldwell, Patxi Usobiaga, Rafał Sławiński, Kinga Baranowska, Krzysztof Wielicki.

Tegoroczna edycja festiwalu obfituje w spektakularne wydarzenia, w tym Konkurs Filmu Górskiego o Grand Prix VII KFG, przegląd filmów z Banff Mountain Festiwal w Kanadzie oraz Finał Pucharu Polski w boulderingu (wspinaczce sportowej). VII KFG to również festiwal rocznicowy, z racji obchodów 100-lecia TOPR, 70-lecia pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje na Nanda Devi oraz 20- lecia śmierci Jerzego Kukuczki.

Gwiazdy Festiwalu

Corocznie na festiwal zapraszane są międzynarodowe gwiazdy wspinania. Są to osoby najwyższego, światowego formatu, jeśli chodzi o sporty górskie. Dzięki ich obecności festiwal przyciąga z roku na rok coraz większe rzesze ludzi zainteresowanych szeroko pojętą aktywnością górską. Tegorocznymi Gwiazdami KFG będą: legenda doliny Yosemite Tommy Caldwell, jeden z najbardziej utalentowanych wspinaczy sportowych świata Patxi Usobiaga oraz znany wspinacz mieszkający na stałe w Kanadzie Rafał Sławiński. Poza światową czołówką wspinaczy, jak co roku festiwal odwiedzą najbardziej cenieni polscy ludzie gór, m.in. Krzysztof Wielicki, Kinga Baranowska, Piotr Pustelnik i wielu innych.

Wydarzenia Festiwalu


Konkurs Filmu Górskiego o Grand Prix VII KFG.
Krakowski konkurs filmu górskiego to najważniejsza tego typu impreza w Polsce. Jego głównym zadaniem jest promowanie polskich twórców filmowych, rozwój górskiej kinematografii oraz szeroko rozumianych aspektów kulturotwórczych i artystycznych związanych z tą dziedziną aktywności człowieka.
Prezentowane w Konkursie filmy rywalizują o Grand Prix KFG – główną nagrodę przyznawaną przez jury. Do konkursu zgłaszanych jest corocznie ok. 20 filmów, z czego - po selekcji artystyczno-merytorycznej - prezentowanych jest około 10. Rok rocznie w jury zasiadają uznani filmowcy i ludzie gór, m.in. Jerzy Surdel, Marcin Koszałka, Martyna Wojciechowska, Wojciech Kurtyka.

Obchody 100-lecia TOPR

W tegorocznym festiwalu wydarzenie to zajmie wyjątkowo mocną pozycję. Odwiedzą nas byli i obecni ratownicy TOPR. Poprowadzą wiele interesujących prelekcji o ratownictwie wczoraj i dziś. Mocno eksponowana będzie postać Mieczysława Karłowicza, utalentowanego kompozytora oraz prekursora polskiego ratownictwa górskiego, którego tragiczna śmierć w lawinie stała się impulsem do powołania TOPR.

Finał Pucharu Polski w boulderingu (wspinaczce sportowej)
Finałowa rozgrywka bardzo widowiskowej dyscypliny wspinaczki, jaką jest bouldering,
zgromadzi czołówkę przedstawicieli tej dyscypliny z terenu całej Polski. Buldering to forma wspinaczki na małe formy skalne, bez asekuracji. Z racji dynamiki i szybkości należy do najbardziej widowiskowych. Finał zostanie rozegrany przy niezwykłej oprawie świetlnej i muzycznej na głównej hali festiwalowej. Dzięki temu będzie to niespotykane i spektakularne widowisko.

Panel “Ekologia Gór”
Działania objęte tym panelem będą miały na celu edukację proekologiczną związaną z obecnością człowieka w górach i jego wpływem na ich ekosystem. Z punktu widzenia zmian, jakie zachodzą w szybkim tempie, a które związane są m.in. z globalnym ociepleniem, panel ten ma znaczenie szczególne. Zajęcia nim objęte prowadzone będą przez specjalistów z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Spotkania panelowe „Bezpieczne Góry”

Jest to cykl prelekcji prowadzonych przez uznane autorytety z dziedziny ratownictwa, medycyny górskiej czy też szeroko pojętego bezpieczeństwa w górach. Panel ten przyciąga rzesze zainteresowanych turystów oraz wspinaczy. Prowadzący zajęcia ratownicy TOPR oraz specjaliści medycyny górskiej pokażą jak zachować się w lawinie czy tez pomóc poszkodowanemu w górach. Mocnym akcentem będzie część poświęcona jeździe na nartach oraz desce freeride, czyli poza wytyczonymi szlakami. Pozwoli to uczestnikom zdobyć nieocenioną wiedzę w tej jakże widowiskowej i popularnej dyscyplinie.

Targi sprzętu turystycznego i ofert zimowych
Podczas targów będzie można poznać ofertę uznanych producentów sprzętu do uprawiania sportów górskich oraz zakupić go po promocyjnych cenach. Dodatkowo prezentować będą się znane ośrodki narciarskie oraz miejsca zimowego wypoczynku.

„Małe KFG”
Małe KFG jest nową inicjatywą skierowaną do najmłodszych. Jest to panel wprowadzający dzieci w świat gór. W skład tego panelu wejdą przygotowane specjalnie dla dzieci zajęcia, które mają na celu przedstawienie najmłodszym całego spektrum zagadnień związanych z górami, a w szczególności z bezpieczeństwem. Będą to m.in. kursy pierwszej pomocy.

Organizatorzy Festiwalu:

TKN Wagabunda, Wspinanie.pl, Góry, Ravenoutdoor

Partnerzy Festiwalu:
Społeczna Agencja PR, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Klub Wysokogórski Kraków

Patroni Honorowi Festiwalu:

Polski Związek Alpinizmu, Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. J. Kukuczki

Patroni Medialni Festiwalu:
Radio ESKA, Interia.pl, PKP Przewozy Regionalne, NATIONAL GEOGRAPHIC Traveler, TVP Kraków, Miesięcznik MANKO, Magazyn Górski, Magazyn Podróżników Globtroter, NPM Magazyn Turystyki Górskiej, Góry

Patroni Wspierający Festiwalu:
MM Kraków, Miasto Kobiet, climb.pl, Filmtrack.pl, Dlastudenta.pl, Na Ratunek, espronet.com, wspinaczki.pl, KULTURAtka.pl, redPoint.pl, stopklatka.pl

Strona internetowa VII KFG
www.kfg.pl
 VII Krakowski Festiwal Górski
 Hala prelekcyjna
 Zawody, fot. www.kfg.pl
 
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com