facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-02-19
 

VI WinterCamp za nami

Piękna pogoda, ogromna ilość śniegu, 64 namioty w których spało 130 osób –  tak w skrócie wyglądał WinterCamp czyli największy zimowy biwak w Polsce, który odbył się na Turbaczu w dniach 12-15 lutego 2015 roku.  Uczestnicy imprezy wzięli udział w szkoleniach dotyczących bezpiecznej, zimowej turystyki górskiej.

Wszyscy uczestnicy Wintercamp spędzili dwie noce poza schroniskiem śpiąc w namiotach lub w pokazowej jamie śnieżnej zbudowanej wspólnymi siłami. Każdego dnia nad obozowiskiem i bezpieczeństwem wszystkich osób czuwali ratownicy z GOPR ale także instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu oraz stowarzyszenia Polish Outdoor Group (POG), które było organizatorem imprezy. 


Wintercamp to impreza przede wszystkim edukacyjna, w trakcie biwaku uczestnicy zdobywali podstawową wiedzę, która pomoże im się lepiej przygotować na własne wycieczki w góry. W trakcie praktycznych zajęć w terenie uczestnicy ćwiczyli np. udzielanie pierwszej pomocy w zimowych warunkach, czy budowę awaryjnego biwaku. Dowiedzieli się także odpowiednio dobrać sprzęt oraz odzież. Ratownicy GOPR przeprowadzili również podstawowe kursy lawinowe. Wszystko po to, aby każda osoba biorąca udział w Wintercamp mogła w przyszłości uniknąć niebezpiecznych sytuacji w górach.  

 

Dzięki technicznemu wsparciu firm outdoorowych stowarzyszonych w POG, uczestnicy mieli także wyjątkową możliwość poznania w praktyce i to w warunkach zimowych, najnowszych rozwiązań i technologii outdoorowych takich marek jak: Dare2b, Columbia, The North Face, Regatta, Woda Góry Las, VMG, ABS, Polartec, Hemiplanet, Brunton, Nordhorn, Petzl. Alex Dewald, przedstawiciel ISPO Awards – jednego z najważniejszych konkursów branży sportowej na świecie – przywiózł na WinterCamp 2015 kilka nowinek technicznych m.in. śrubę lodową oraz nowoczesne skitury.

Po szkoleniach był czas na relaks. Uczestnicy imprezy z ochotą brali udział w zawodach table-boulder’owch, wspinali się przy asyście Michała Króla, po specjalnie przygotowanej ścianie lodowej PETZL,  a sobotni wieczór spędzili przy ognisku nieopodal biwaku - oczywiście w śniegu. 
 

Wintercamp to także wieczorne spotkania w schronisku z filmem górskim, ale także z podróżnikami.
W piątek, z uczestnikami spotkał się himalaista Janusz Gołąb – opowiadał o wyprawach na K2 i Gaszerbrum I oraz instruktor Polskiego Związku Alpinizmu Wojtek Grzesiok, który swoimi barwnymi opowieściami z podróży do Kirgizji rozbawił publiczność. Natomiast w sobotę wystąpił Ryszard Pawłowski i opowiedział o swojej wieloletniej przygodzie z górami, podczas której aż pięć razy stawał na szczycie Mount Everest. Michał Król - wspinacz młodego pokolenia i międzynarodowy przewodnik górski pokazywał slajdy z różnych wypraw m.in. do Indii.

 
VI edycja Wintecamp zakończyła się w niedzielę grą terenową i rozdaniem nagród oraz dyplomów.  

Więcej informacji na stronie www.wintercamp.org.pl 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-19
HYDEPARK
 

MNICH I KARABIN – w kinach od 2 sierpnia

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com