facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-05-05
 

VI Ogólnopolskie Akademickie Spotkania Podróżnicze ”Na Rozdrożach” - relacja

Kielce już po raz szósty gościły podróżników z całej Polski. Przez trzy dni podróżując autostopem, nysą, maluchem, jachtem, rowerem poznaliśmy różne zakątki świata.
VI Ogólnopolskie Akademickie Spotkania Podróżnicze „Na Rozdrożach” oficjalnie otworzył wicedyrektor Instytutu Geografii prof. dr hab. Tomasz Kalicki. Po jego wystąpieniu obecny prezes Koła, Adam Wilk przedstawił pokrótce działalność SKNT „Bez Nazwy” – organizatora imprezy. Po części oficjalnej przyszedł czas na pierwszą „podróż” w Południowe Indie, na którą zabrała nas Małgorzata Strzyż. Kolejno wraz z Ryszardem Biskupem odwiedziliśmy węgierskie zamki. Po tej opowieści bardzo szybko przenieśliśmy się na Czarny Ląd, by poznać Etiopię, o której opowiadał Piotr Olszewski. Po afrykańskiej przygodzie przyszedł czas na greckie Meteory. Temat ten pomogła nam zgłębić najmłodsza uczestniczka tegorocznej edycji Festiwalu – Mariola Wiącek.

Tomasz Kalicki pokazał nam fascynujące krajobrazy chilijskiej Patagonii. Kolejnym wystąpieniem był pokaz Artura Zielińskiego, który przedstawił kraj pełen kontrastów, jakim niewątpliwie jest Turcja. Dzień pierwszy zakończył Grzegorz Dorobek prezentując Podole - bardzo ciekawy historycznie region, który ściśle związany jest z historią Polski, w ten sposób przenieśliśmy się na twierdze w Chocimiu i Kamieńcu Podolskim.

Drugi dzień festiwalu otworzyła Beata Jakuszewska, która już drugi raz zawitała na kieleckie Rozdroża. W tym roku opowiadała o Beduinach, o ich kulturze i stylu życia. Autostopem i to do Kazachstanu zabrał nas drugi prelegent tego dnia, a mianowicie Łukasz Płotecki. Udowodnił nam, że aby podróżować wystarczy pomysł i chęć jego realizacji. Kolejnym wystąpieniem była niesamowita opowieść o Rajdzie Lajkonika, czyli Maluchami do Mongolii. Rafał Łabuz i Tomasz Turchan z lekkością i humorem pokazali przygotowania, jak również podróż przez wszystkie kraje, jakie odwiedzili w drodze do Mongolii. Każdy z uśmiechem na twarzy oglądał film stworzony przez głównych bohaterów.

Z Fiatów 126p przesiedliśmy się do Nysy i podróżowaliśmy razem z Beatą Zając i Damianem Korbasem po Azji. Nie brakowało sytuacji dramatycznych, jak jazda ponad 3000 kilometrów bez przedniej szyby.

Pokazy drugiego dnia zakończył występ Bartosza Piziaka, który przybliżył nam życie w Irackim Kurdystanie i obalił kolejny mit o niebezpieczeństwie tej części Iraku. Przedstawiając życie zwykłych ludzi po tragicznej wojnie i możliwości rozwoju tej krainy. Być może niebawem Iracki Kurdystan stanie się popularnym miejsce wypadów na Bliski Wschód obok Syrii i Jordanii?

Na kolejne podróże „bez paszportu” trzeciego dnia zabrali nas Edyta i Michał Musielak. Zaprezentowali film opowiadający o ich podróży do Etiopii.

Z dalekiej Afryki przenieśliśmy się na Ukrainę, by poznać fakty i mity o Czarnobylu. Na podróż tę zabrał nas Bartłomiej Machowski, który już po raz 5 gościł na naszym Festiwalu.

Kolejne mity, tym razem o Albanii obalał Andrzej Pasławski wraz z żoną Barbarą. Odwiedziliśmy wiele zakątków pięknej i nieznanej szerszemu gronu Albanii.

Z Bałkanów udaliśmy się do Sudanu, by tam razem z Piotrem Strzeżyszem podróżować rowerem po szlaku Kazimierza Nowaka. Pełna humoru opowieść dwukrotnie wyróżnionego na „Kolosach” Piotra przybliżyła w znacznej części niesamowity projekt „Afryka Nowaka” – podróżnika, który w latach 30-tych ubiegłego stulecia, samotnie objechał Afrykę, w dużej części na rowerze. Dziś inni starają się wieloma etapami powtórzyć ten niedoceniany i często mało znany wyczyn.

Tegoroczne opowieści na VI Ogólnopolskich Akademickich Spotkaniach Podróżniczych „Na Rozdrożach” zakończyła Natasza Caban, która zaprezentowała samotną podróż na jachcie dookoła świata. Momenty szczęścia i zagrożenia życia, uśmiechy zwykłych ludzi i samotność, wspaniałe zakątki naszego globu nieskażone turystyką. Wyczyn Nataszy doceniają niemal wszyscy.

Jedyna tego typu impreza w województwie świętokrzyskim dobiegła końca. Duży plus dla organizatorów za darmową możliwość poznawania świata i za konkursy z nagrodami dla publiczności. Niestety miejscami minus dla publiczności, szczególnie dla studentów geografii, którzy mając „pod nosem” lekcję geografii powinni bić się o miejsca na sali… być może jak to w wielu przypadkach, studenci nie za bardzo wiedzą, co robią na swoich kierunkach studiów. Miejmy nadzieję, że Festiwal przetrwa i za rok nie zabraknie ludzi, którzy uprawiając wolontariat zorganizują kolejne spotkania podróżnicze.

Tekst: Bartłomiej Machowski, Jacek Wojewodzic

Strona Festiwalu „Na Rozdrożach”:
www.festiwal.xa.pl
 Andrzej Pasławski w swojej opowieści o pięknej, nieznanej Albanii (fot. Karol Prajzner www.karafka.net.pl).jpg
 Bartłomiej Machowski
 Edyta Musialak odpowiada na liczne pytania dotyczące wyprawy do Etiopii (fot. Karol Prajzner www.karafka.net.pl).jpg
 Festiwalowa publiczność (fot. Jacek Wojewodzic).JPG
 Gość specjalny - Natasza Caban (fot. Bartłomiej Machowski).jpg
 
 Iracki Kurdystan (fot. Karol Prajzner www.karafka.net.pl).jpg
 Mariola Wiącek i jej opowieść o greckich Meteorach (fot. Jacek Wojewodzic).JPG
 Organizatorzy (fot. Karol Prajzner www.karafka.net.pl).JPG
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-07-19
HYDEPARK
 

MNICH I KARABIN – w kinach od 2 sierpnia

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2025 Goryonline.com