facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-12-10
 

V Warszawski Przegląd Filmów Górskich - część główna (10 - 14 grudnia, Warszawa)

Zapraszamy na część główną V Warszawskiego Przeglądu Filmów Górskich w warszawskiej Kinotece, w dn. 10-14.12.2009 r.
10.12.2009 (czwartek)
g. 18

Na każde wezwanie naczelnika, Polska (2009) 75`
Produkcja: Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Artica Jerzy Porębski
Reżyseria i montaż: Anna Maria Filipow, scenariusz: Wojciech Fusek, muzyka: Bartek Gasiul
dźwięk: Marek Fiedor
Podróż w 100-lecie TOPR-u. Ten film to zamknięta w pigułce historia jednej z najekskluzywniejszych i najbardziej legendarnych formacji ratowniczych w kraju. Oficjalna data powstania TOPR to 29 października 1909 r. Wydaje się, że trudno znaleźć wdzięczniejszy temat dla dokumentu - piękno polskich gór, wyrazistość historycznych i współczesnych postaci ratowników, legenda bohaterstwa, groza przepaści, bliskość śmierci, radość ocalonych, smutek rodzin ofiar składają się na wiek obecności błękitnego krzyża w Tatrach.
Spotkanie z Moniką Rogozińską – byłym czynnym ratownikiem GOPR oraz Anną Marią Filipow - reżyserem i Łukaszem Rzepką – operatorem filmu.

g. 20.00
Zimowy Everest 1980 r.

Spotkanie z Anną Milewską – autorką książki „Życie z Zawadą”
Materiał video i spotkanie z Leszkiem Cichym, współautorem pierwszego wejścia zimowego na Everest 17.02.1980 r.

Głód wspinaczki, Polska 2007, 45`
reżyseria: Marek Kłosowicz
Krzysztof Wielicki jako piąty człowiek na świecie zdobył wszystkie ośmiotysięczniki. Przyjaciele nazywają go Małym Wielkim Człowiekiem. W filmie mamy okazję poznać drogę do gór naszego najlepszego obecnie himalaisty, a także jego niezwykłe wyczyny w kategorii solowych wejść na himalajskie ośmiotysięczniki czy wejścia na nie w ciągu jednej doby. Z pewnością warto, by każdy interesujący się polskim alpinizmem obejrzał ten film, by móc uporządkować sobie wiedzę o dokonaniach człowieka, który na trwałe zapisał się w historii światowego himalaizmu.  
Po filmie spotkanie z Krzysztofem Wielickim.

11.12.2009 (piątek)
g. 18.00

Filmy z festiwalu w Zakopanem cz. 3

Acopan Tepui – góra bogów, Niemcy 2008, 43’
Mistyczne opowieści, zapomniane kultury i góra wynurzająca się z pierwotnego lasu – takiej mieszanki przygody i odkryć poszukują Stefan Glowacz, Kurt Albert, Holger Heuber i Ivan Calderon, wyruszając na Acopan Tepui.
Wspinacze jadą samochodem ze stołecznego Caracas do zamieszkanych od wieków osad Indian Pemon, a potem płyną składanymi kajakami rzeką Kuruai. Ich celem jest dokonanie pierwszego przejścia północną ścianą Acopan Tepui. Zobaczymy wspaniałe krajobrazy i emocjonującą relację ze wspinaczki.
Nagroda Specjalna Jury 5.SzFG

Na krawędzi USA 2008, 60’

To film o wspinaczach, którzy w poszukiwaniu przygody, ryzykując wszystko, balansują na krawędzi pomiędzy sukcesem i katastrofą. Rzadko uczęszczane drogi wspinaczkowe, zalodzone ściany alpejskie i wspinaczka bez asekuracji... Patrzymy, jak ludzie pokonują strach i odkrywają, co znajduje się po drugiej stronie. Widzowie towarzyszą Stephowi Davisowi, Tommy`emu Caldwellowi, Mattowi Segalowi, Lisie Rands, Topherowi Donahue, Adamowi Ondrze i wielu innym wybitnym wspinaczom w zachwycających miejscach na całym świecie: we włoskich Alpach, na piaskowcowych igłach skalnych w Czechach, w dolinie Yosemite, na pustyni Utah i w skałach Kolorado.
Nagroda Jury Młodzieży 5.SzFG

g. 20.00
Północna ściana (Nordwand), Niemcy 2008, 121`

Nazistowscy propagandziści konsekwentnie udowodniają, że nic nie oprze się sile prawdziwych Aryjczyków. Kolejnym wyzwaniem dla „wyższej rasy” ma być rozwiązanie „ostatniego problemu w Alpach”, czyli przejście niezdobytej do tej pory północnej ściany Eigeru. Ściana ta, Nordwand, ze względu na tragiczne żniwo, jakie zbiera, zwana jest „Ścianą Śmierci” - Mordwand. Dwaj młodzi niemieccy śmiałkowie Toni Kurz (Benno Fürmann) i Andi Hinterstoisser (Florian Lukas) decydują się zaatakować skalistą górę. W ślad za nimi rusza konkurencyjna para austriackich alpinistów. Przedstawiciele niemieckich władz, mediów i śmietanki towarzyskiej przez specjalne lunety obserwują kolejne etapy ekstremalnej wspinaczki. Niestety, wkrótce to, co miało być kolejnym symbolem potęgi wielkich Niemiec, zamieni się w tragiczną walkę o przeżycie...

12.12.2009 (sobota)
g. 14.00
Filmy z festiwalu w Lądku cz. 3


Skarby Ani K., Polska 2008
Scenariusz i reżyseria: Małgorzata Gryzniewicz
Produkcja: Skysoundtrack
Muzyka: Michał Lorenc, Chris Rafael
Zdjęcia: Adam Zięcina
Czas: 13 minut
Mniej o górach, więcej o Góralach. Wzruszająca opowieść o młodej Góralce, która urodziła się bez rąk. Rzecz o sile charakteru, odnalezieniu swojego miejsca na ziemi, ale przede wszystkim ku rozwadze tym, którzy ręce posiadając ten niezwykły dar marnotrawią.
Nagroda na IVX PFGwLZ w kategorii Kultura, ekologia, człowiek

Echo Wall, Wielka Brytania, 2008, 44’

Dave MacLeod, znany angielski ekstremalista z filmu E11, szuka najtrudniejszych wyzwań w tradycyjnej wspinaczce górskiej. Na północnej ścianie Ben Nevis znalazł właśnie idealny projekt. Wraz z żoną Claire praktycznie przeprowadzają się w góry, gdzie Claire będzie filmowała jego treningi, przemyślenia oraz ewentualny sukces na drodze „Echo Wall”. W trakcie przygotowań Dave pokonuje prawdopodobnie najtrudniejszą drogę w stylu free solo na świecie („Darwin Dixit”, 8c). Pomimo iż obecnie nie wyceniona, „Echo Wall” jest prawdopodobnie jedną z najtrudniejszych tradycyjnych dróg wspinaczkowych na świecie. Film relacjonuje długotrwałe przygotowania do pokonania drogi w stylu r e d p o i n t, ujawnia problemy techniczne ściany, niedoskonałości fizyczne i psychologiczne blokady MacLeoda. Obraz zainspiruje wszystkich adeptów sztuki łojenia z uwagi na techniczne walory instruktażowe.

ROSYJSKA ŚCIANA K2 (RUSSIA`S FACE OF K2), Rosja 2008, 62`

Dłuższy reportaż z historycznego, pierwszego przejścia zachodniej ściany K2 – uznawanej powszechnie za najtrudniejszą drogę na ten szczyt. Za wytyczenie tej drogi Rosjanie w 2007 roku zostali uhonorowani prestiżową nagrodą złotego czekana. Profesjonalnie nakręcony, solidny materiał filmowy. Prawdziwe wydarzenie z elementami dla nas sentymentalnej już propagandy sukcesu. Rzec można: film o druzgocącym zwycięstwie Rosjan nad K2!

g. 16.00
Nanda Devi East, Everest bez tlenu

WYPRAWA NA NANDA DEVI EAST (7434 m) - 70 LAT POLSKIEGO HIMALAIZMU
W lipcu 1939 roku polscy alpiniści zdobyli dziewiczy wierzchołek Nanda Devi East, położony w indyjskich Himalajach. Droga Polaków na szczyt prowadziła eksponowaną granią i w tamtym czasie była to najtrudniejsza wspinaczka człowieka w Himalajach. Sukces ten zapoczątkował wiele innych polskich osiągnięć w górach wysokich.
70 lat później w maju 2009 polscy alpiniści ponownie wyruszyli do Indii. Marcin Miotk, Grzegorz Mróz i Jan Lenczowski zaprezentują relacje z tegorocznej wyprawy, której celem było powtórzenie drogi Polaków z 1939 roku.
Interesującym elementem pokazu będzie prezentacja oryginalnego materiału filmowego z wyprawy w 1939 roku, odnalezionego w Londynie po kilkudziesięciu latach poszukiwań.

EVEREST BEZ TLENU – Marcin Miotk
5 czerwca 2005 roku Marcin Miotk jako pierwszy Polak wszedł na Mount Everest 8850 m n.p.m.) bez dodatkowego tlenu. Co roku Everest zdobywa wielu alpinistów, pasjonatów gór lub wręcz amatorów, którzy postanowili spełnić marzenie swojego życia. Jednocześnie tylko wąskie grono wspinaczy na świecie dokonało wejścia na Everest bez dodatkowego tlenu. Od kilku lat mamy wśród nich Polaka. Zapraszamy na opowieść z krainy huraganowych wiatrów i ekstremalnie niskich temperatur, z krainy gdzie siła woli i determinacja to podstawy sukcesu.

g. 18.00
Kinga Baranowska – Kangczendzonga 2009, Marek Kamiński


White out. Wyprawa poza cień, Polska 2005, 58`

Zdobycie Bieguna Północnego zawsze uchodziło za wyczyn wyjątkowy. Ta wyprawa mogła wydawać się szaleństwem. Światowej sławy polarnik Marek Kamiński i 15-letni, niepełnosprawny chłopak, Jaś Mela przygotowywali się do tego przedsięwzięcia przez dwa lata. Uwierzyli, ze ten niewiarygodny projekt może się udać. Film jest opowieścią o wyprawie i o pierwszym niepełnosprawnym nastolatku, który dotarł na Biegun Północny.
m.in. Grand Prix na Festiwalu Filmów Górskich w Vancouver 2006
Spotkanie z Markiem Kamińskim, autorem książki „Dotykanie świata Marka Kamińskiego”.

Spotkanie z Kingą Baranowską – Kangczendzonga 2009

W tym roku Kinga Baranowska stanęła jako piąta kobieta na świecie i pierwsza Polka na szczycie Kanczendzongi. Szczyt trudny, uważany z górę, która "nie lubi kobiet". Dla polskich wspinaczy to szczyt o szczególnym znaczeniu – przed Kingą zdobyli go jedynie Jurek Kukuczka, Krzysztof Wielicki i Piotr Pustelnik. To na Kanczendzondze również, siedemnaście lat temu, zaginęła wielka himalaistka, Wanda Rutkiewicz. Kinga swoje wejście na wierzchołek zadedykowała właśnie Jej. Zapraszamy na opowieści z wyprawy na trzecią górę świata.

g. 20
TO THE LIMIT, Niemcy 2007, 97`

Akcja filmu rozgrywa się na słynnej ścianie El Capitan w Yosemitach, podczas próby bicia rekordu przejścia tej legendarnej ściany, a także w Patagonii. W filmie pojawiają się też inny znani wspinacze, m.in. Dean Potter, którzy dzielą się swymi przemyśleniami na temat ekstremalnej wspinaczki. Tak naprawdę film przedstawia historię dwóch braci – Alexandra i Thomasa Huberów, którzy już od młodzieńczych lat w górach poznawali i pokonywali granice swych wspinaczkowych możliwości. Dzisiaj znajdują się w gronie gwiazd światowej wspinaczki zarówno alpejskiej jak i sportowej, cały czas zaskakując swą odwagą i gotowością do brania udziału w zapierających dech swą ryzykownością wyprawach. W górach bracia polegają na sobie bezgranicznie zawierzając sobie nawzajem swe życia. Prywatnie – kroczą oddzielnymi drogami. To bracia którzy, mino tego że prywatnie żyją tak różnie, to jednak są ze sobą niezaprzeczalnie  związani – niemalże jak bliźnięta. Bracia którzy poszukują swoich granic. To ekstremalni ryzykanci.
Nagroda za najlepszy dokument Bawarskiej Akademii Filmowej, 2008 r.

13.12.2009 (niedziela)
g. 14

Szkoła w Dolpo, Polska, 2009, 23`

realizacja: Dariusz Załuski
Istniejąca na poziomie 4200 m n.p.m. szkoła w nepalskim regionie Dolpo, zamieszkałym przez ludność tybetańską, pretenduje do najwyżej położonej szkoły na świecie. Ale nie tylko to ją wyróżnia – by do niej dotrzeć z ostatniej większej osady, należy pokonać podczas kilkudniowej wędrówki górskiej urwiste himalajskie szlaki. W taką podróż corocznie wyruszają nauczyciele pochodzący z Pokhary, bowiem ze względu na surowy klimat ta placówka działa jedynie przez sześć miesięcy w roku. Pomysł założenia szkoły zrodził się przed 20 laty. Do dziś jest rozbudowywana, bo materiały należy donosić na plecach tragarzy. Właściwie wszystko w tym odosobnionym świecie jest inne – a przez to niezwykle frapujące dla wnikliwego oka kamery. Bodaj największe wrażenie robią zasmarkane twarze miejscowej dzieciarni, która dzięki tej szkole ma pierwszy kontakt z zewnętrznym, „cywilizowanym” światem.

Czarodziejska Góra, Polska 2007, 14`
realizacja: Dariusz Załuski
Leczenie dzieci dotkniętych autyzmem jest dziedziną wciąż rozwijającą się. W proces poszukiwania nowych elementów tej terapii włączyła się polska fundacja „Czarodziejska góra”, która zastosowała unikalne zajęcia dla młodych pacjentów ze wspinaczki skalnej. Okazało się, że efekty są zdumiewające, a niektórzy zainteresowani od kilku lat niezmiennie uczestniczą w tych zdawałoby się niebezpiecznych przygodach. Film nie pozbawiony nuty humoru, pozwala lepiej wczuć się w psychikę osób dotkniętych tą chorobą.

KRZEPKI STULATEK ZNAD MORSKIEGO, Polska 2008, 25`

reżyseria: Krzysztof Jan Kubiak
Fragmenty spektaklu Teatru im. Witkacego zrealizowanego w setną rocznicę otwarcia schroniska przy Morskim Oku. Pogaduchy i wspominki Łapińskich, Skoczylasa, Słupskich i innych plus archiwalne zdjęcia, to mocne strony tego wspomnieniowego obrazu, przywołującego dawne życie środowiska alpinistycznego, dla którego to schronisko miało nieocenione znaczenie.
Specjalne wyróżnienie na IVX PFGwLZ

HINDUKUSZ, Polska 1961, 54`

Realizacja: Sergiusz Sprudin
Film Sergiusza Sprudina pokazujący pierwszą polską wyprawę powojenną w góry wysokie, kierowaną przez Bolesława Chwaścińskiego. Wyprawa ta, z 1960 roku, odniosła duży sukces, dokonując II wejścia na szczyt Noszaka (7492 m), co było ówczesnym polskim rekordem wysokości. Obraz wspaniale oddający atmosferę panującą na wyprawach z tamtych lat. 
Złoty rododendron na XI Festiwalu Filmów Górskich w w Trydencie (Trento) w 1962 roku.

g. 16
Największe tragedie (z cyklu polskie himalaje), Polska 2008, 66`

produkcja: Agora, Artica Jerzy Porębski
reżyseria i montaż: Anna Maria Filipow
Niezwykła opowieść o miłości do gór, silniejszej niż strach, o odwadze, poświęceniu, a czasem i tragicznej bezmyślności, robi wielkie wrażenie. Wrażenie, które potęguje, dołączony na płycie DVD, przepełniony klimatem zadumy, film. Znalazły się na nim także niepublikowane jeszcze sceny z pogrzebu Andrzeja Czoka i obrazy z bazy pod K2 założonej w tragicznym 1986 roku. To zdjęcia wybitnych polskich himalaistów Dobrosławy "Mrówki" Miodowicz -Wolf oraz Wojciecha Wróża, którzy zostali tam na zawsze. Jedną z głównych postaci, występujących w filmie, jest Andrzej Marciniak, który jako jedyny przeżył głośną tragedię w 1989 roku na stokach Everestu, gdy w lawinie zginęła piątka wybitnych polskich alpinistów. Latem 2009 roku dotarła z Tatr Słowackich tragiczna wiadomość – Andrzej Marciniak poniósł śmierć podczas wspinaczki. Jego pamięci poświęcona jest projekcja tego filmu.

Zerwana lina, Polska 2007, 45`
produkcja TVN-Discovery-Historia, reżyseria: Marek Kłosowicz,
Dokument o Jerzym Kukuczce. Przypomnienie sylwetki Jurka Kukuczki, człowieka o którym nie można zapomnieć, największego polskiego himalaisty, oczami kolegów-wspinaczy i rodziny. Film pokazuje, że aby odnosić sukcesy w górach wysokich należało uciekać się do przeróżnych wybiegów i sztuczek. A tu Jerzy Kukuczka też umiał sobie radzić.    
Druga nagroda i nagroda publiczności na VI KFG

g. 18
Wieczór poświęcony pamięci Piotra Morawskiego i Tomasa Humara.

ANNAPURNA NA LEKKO, Polska 2008, 24`

realizacja: Dariusz Załuski
Wiosenna wyprawa na Annapurnę Piotra Pustelnika, Piotra Morawskiego, Petera Hamora i Dariusza Załuskiego. Szczytu nie zdobyto, ale niewiele brakowało. Czy przejście trudnej, północno-zachodniej ściany, w dobrym stylu, ale bez wejścia na szczyt to sukces? Kapitalne zdjęcia z trudnej akcji górskiej. A bohaterzy – to przecież czołówka współczesnego himalaizmu.
m.in. Najlepszy Film Górski na Festiwalu Filmów Górskich w  Vancouver 2009

Prezentacja o Tomaszu Humarze autorstwa Bernadetty McDonald (Kanada).
B. McDonald jest autorką biograficznej książki o tym wybitnym himalaiście, który zginął w Himalajach w listopadzie 2009 roku.

g. 20
NAWAŁNICA NA EVEREŚCIE (Storm over Everest), USA 2008, 109`

Kiedy 10 maja 1996 roku nad szczytem Everest zebrały się mroczne, szybko przemieszczające się sztormowe chmury trzy grupy wspinaczkowe znalazły się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Z dala od bezpiecznego obozu, w ciemnościach i pośród szalejącej nawałnicy wyczerpani himalaiści spojrzeli śmierci w oczy. Światowej sławy wpinacz i reżyser David Breashears, który wówczas brał udział w akcji ratunkowej powraca na Everest, aby opowiedzieć tę historię. Poprzez bardzo osobiste wywiady przewodnikami górskimi, ich klientami oraz Szerpami, pozwalają Breashersowi rzucić zupełnie nowe światło na tamto tragiczne wydarzenie, które przeszło do tragicznej historii himalaizmu, a które zostało uwiecznione w bestsellerowej książce Jona Krakauera „Wszystko za Everest”
Słowo wstępne: Anna Czerwińska.

Na zakończenie spotkanie z Anną Czerwińską, od 40 lat zmagającą się z górami niższymi i wyższymi.


14.10.2009 (poniedziałek)
g. 18
– najlepsze filmy przeglądu (wyłonione z tych, które będą cieszyły się największym powodzeniem publiczności.

g. 20.00
Ślepy los, Wielka Brytania 2006, 104`
Tybet. Tu osoby niewidome żyją jak wyrzutkowie, na marginesie społecznym – według buddyzmu tybetańskiego są uosobieniem zła. W powszechnym mniemaniu ślepota jest karą za grzechy w poprzednim wcieleniu lub dowodem opętania przez złe duchy. Wytrawni alpiniści i sześcioro niewidomych tybetańskich dzieci wyrusza na ośmiotysięcznik w Himalajach. Alpiniści chcą pomóc dzieciom, aby udowodniły sobie i światu, że choć niewidome, są warte szacunku. Już pierwszy rzut oka na sprawę wystarczy, by uświadomić sobie, jak ryzykowny jest to pomysł. Uczestników wyprawy dzieli właściwie wszystko: umiejętności, sprawność fizyczna, wytrzymałość, mentalność, hierarchia wartości. Im wyżej, tym bardziej te różnice stają się widoczne i zaczynają dzielić grupę. W dodatku w miarę zbliżania się do szczytu, cel wyprawy okazuje się nieoczywisty i staje się polem gry ambicji himalaistów. Czy ktoś w tych krytycznych warunkach zachowa rozsądek?
Berlinale 2007 Nagroda Publiczności.

SzFG – Spotkania z Filmem Górskim (Zakopane)
PFGwLZ – Przegląd Filmów Górskich w  Lądku Zdroju
KFG – Krakowski Festiwal Górski

Więcej informacji: www.przeglad.turnia.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com