facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-05-19
 

Urubko na Kanczendzondze

Denis Urubko zdobył dziś samotnie wierzchołek Kanczendzongi! Z smsa wysłanego przez niego z obozu IV wynika, że na szczycie stanął o godzinie 9.40 czasu lokalnego:

O 9.40 byłem na szczcie KCHGA. Teraz jestem w C4, tutaj nie ma nikogo. Zaczynam zejście do C3 na nocleg. Dziękuję wszystkim za wsparcie. Pоzdrawiam, Denis 

 

Jeszcze wczoraj Adam Bielecki pisał na swoim facebookowym profilu o nieudanej próbie ataku z 17 maja:

Pomimo pełnych 25 godzin akcji Alex, Dima i ja nie zmogliśmy Góry. Denis i Artiom wycofali się do C4 jeszcze na trawersie, uznając teren za zbyt niebezpieczny. 

Długi trawers, w kopule szczytowej konieczność ubezpieczania się na „sztywno” przez kilka wyciągów oraz bardzo „czujny” teren skutecznie spowalniały tempo marszu naszej trójki. Poza tym szliśmy na „ciężko”, mając zamiar schodzić na południową stronę.

Ech,trzeba było iść na lekko!

Brakowało nam do szczytu ok.150 m, ale ze względu na późną porę, zdecydowaliśmy się o 16:30 na odwrót do C4. 

Jutro prawdopodobnie, zaczniemy zejście do bazy.

 

Także Denis informował wczoraj o sytuacji na górze. Nic nie wskazywało na to, że podejmie próbę wejścia na szczyt: 

Trio ADA [Alex, Dmitrij, Adam - przyp. red.] w C4, są zmęczeni i wykończeni 22 godzinami ataku, ale wszyscy czują się dobrze. Razem gotujemy wodę. Jutro na dół. Denis.

W kontekście szybkiej zmiany decyzji, nieco "proroczego" charakteru nabiera zdanie, jakim zatytułowaliśmy rozmowę z Denisem opublikowaną w najnowszym numerze GÓR 2/2014 ("Nie wiem, co zdarzy się jutro"). 

 

Na koniec przypomnijmy jeszcze, że Urubko jest członkiem międzynarodowej wyprawy Kangchenjunga North Face Expedition 2014, w składzie której znaleźli się także: Adam Bielecki, Artiom Braun i Dmitrij Siniev (Rosja) oraz Alex Txikon (Hiszpania). Zakończony sukcesem atak Denisa jest częścią planu aklimatyzacyjnego wyprawy, który zakłada wejście na szczyt Drogą Brytyjską, a następnie wytyczenie nowej linii na północnej ścianie Kanczendzongi – ma być ona poprowadzona w stylu alpejskim. 

 

 

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Piotr Michalski
 
2015-11-12
GÓRY
 

Talung – rewelacyjne przejście i nowa droga

Komentuj 0
Goryonline
 
2015-08-03
GÓRY
 

GÓRY nr 244 już w sprzedaży

Komentuj 0
Damian Granowski
 
2014-05-27
GÓRY
 

Koniec wyprawy na Kanczendzongę

Komentuj 0
Damian Granowski
 
2014-05-23
GÓRY
 

Wieści spod Kanczendzongi

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2018 Goryonline.com