facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-04-01
 

UP El Carnicero DSCC Expedition 2010

Michał Apollo i Marek Żołądek 27 czerwca wyruszają w Andy, aby wytyczyć nową, polską drogę wspinaczkową na drugim pod względem wysokości szczycie Peru - Yerupaya 6635 m n.p.m.
Czas wyprawy: 27 czerwiec – 6 wrzesień 2010 r.

Znajdująca się w centralno – zachodnim Peru, Kordyliera Huayhuash jest miejscem, gdzie występują jedne z najbardziej spektakularnych gór Ameryki Południowej [Jeremy Firmer]. Sześć szczytów w tej grupie górskiej ma ponad 6 tys. m. n.p.m., a ponad 30 przekracza wysokość 5 tys. m n.p.m. Stabilna pogoda w porze suchej sprzyja działalności wysokogórskiej.

Wyprawa do Peru jest kontynuacją projektu wspinaczkowego zespołu Apollo – Żołądek: „7 kontynentów – 7 nowych dróg” rozpoczętego wejściem na dziewiczy szczyt w Himalajach Lahul w 2006 r.

Informacje:

- Firmer J., Climbs and Treks in the Cordillera Huayhuash of Peru, Squamish, 2005.
- Biggar J., The Andes: A Guide for Climbers, Kirkcudbrightshire, 2005.
- Rachowiecki R., Caire G., Dixon G., Trekking in the Central Andes, Lonely Planet, 2003

Celem wyprawy jest wytyczenie nowej, polskiej drogi wspinaczkowej na drugim pod względem wysokości szczycie Peru – Yerupaya 6635 m n.p.m. Góra znajduje się w Andach, w Kordylierze Huayhuash i jest najwyższym szczytem w tej grupie górskiej. Pierwsze wejście na szczyt dokonano dopiero w 1950 r. (Jim Maxwell oraz Dave Harrah). Lokalna nazwa góry El Carnicero (Rzeźnik) wywodzi się z kształtu grani szczytowej przypominającej ostrze noża.



Północno – zachodnia ściana Yerupaji (ok. 1000 m deniwelacji wnioskując po sąsiednich liniach) do dnia dzisiejszego nie ma przejścia pomiędzy drogami „Northwest Face to North Ridge” [kolor żółty – 17] a „Northwest Spur” [czerwony – 18]. Jest to więc rozległy obszar z ogromnym potencjałem wspinaczkowym. Celem wyprawy będzie wytyczenie nowej linii w stylu alpejskim, którą zaznaczono w kolorze czerwonym. Jest to linia, która wydaje się najbardziej logiczna, wnioskując z przeglądniętych fotografii tej części masywu – jej przebieg może jednak zostać zmodyfikowany po osobistym rekonesansie.

Dodatkowymi, a zarazem zapasowymi celami górskimi będą inne szczyty w Kordylierze Huayhuash oraz Blanca. Ich wybór uwarunkowany zostanie warunkami panującymi w górach oraz pogodą.

Cel wyprawy jest nie tylko sportowy, ale również naukowy. Uczestnicy będą prowadzili badania w Andach Północnych. Jest to kontynuacja projektu naukowego „Lodowce górskie świata” oraz „Komercjalizacja i zmiany antropogeniczne gór wysokich” prowadzonego wcześniej m. in. w Himalajach, Andach, Alpach, Kaukazie, Górach Skalistych oraz górach Alaski, Afryki i Australii. Opiekę merytoryczną nad naukową częścią ekspedycji zajmują się prof. Jan Lach oraz prof. Roman Malarz (Instytut Geografii UP Kraków).

Uczestnicy wyprawy:



Michał Apollo
Absolwent geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, członek Koła Naukowego Geografów, Klubu Wysokogórskiego Warszawa oraz Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Organizator i uczestnik wyjazdów w różne rejony świata, wliczając Himalaje, Andy, góry Alaski, Afryki, Europy, Kaukazu, Australii oraz Góry Skaliste. Zapalony podróżnik, pasjonat fotografii, autor licznych artykułów i prelekcji. Na wyjazdach prócz wspinaczki zajmuje się badaniami z dziedziny ochrony środowiska. Zdobywca dziewiczego szczytu w Himalajach – Masala Peak 5650 m n.p.m. – za który został nominowany do prestiżowej nagrody środowiska wspinaczkowego "Jedynka".



Marek Żołądek
Absolwent geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, członek Klubu Wysokogórskiego Warszawa, Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Koła Naukowego Geografów. Uczestnik oraz współorganizator wypraw wspinaczkowo – naukowych na 6 kontynentach m. in. w Himalaje, Andy, góry Alaski, Afryki, Europy, Kaukazu, Góry Skaliste, Ziemię Ognistą oraz Australię. Zajmuję się profesjonalnie wspinaczką wysokogórską. Zdobywca dziewiczego szczytu w Himalajach – Masala Peak 5650 m n.p.m. – za który został nominowany do prestiżowej nagrody środowiska wspinaczkowego "Jedynka". Inne pasje to rower oraz snowboard. Autor licznych prelekcji oraz artykułów o tematyce podróżniczo – górskiej.

Uczestnicy są w grupie testowej namiotów Marabut, teamie Tatra Trade Zakopane oraz są ekspertami sprzętowymi portalu ceneria.pl.

Partnerzy wyprawy:


Patronat honorowy:



Sponsorzy:









Patronat medialny:


 Fot. Jeremy Firmer
 trasa
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-11-12
GÓRY
 

Hohe Wand - nie tylko dla orłów

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-10-28
GÓRY
 

Z wysokim Kaukazem w tle

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-10-24
GÓRY
 

Szlak Transkaukaski

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-10-17
GÓRY
 

Pico De Aneto na dokładkę - Pireneje

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-10-09
GÓRY
 

Z Makalu i Kanczendzongi na nartach

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com