facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-10-11
 

Ueli Steck solo na pd. ścianie Annapurny

9 października na szczycie Annapurny stanął Ueli Steck po samotnym przejściu jej południowej ściany. Skromny sms wysłany z bazy głównej brzmiał: „Szczyt samotnie, południowa ściana”.

Cieszy również sama działalność Ueli Stecka, który po wiosennych wydarzeniach na Evereście, poważnie zastanawiał się nad zaprzestaniem dalszej działalności w Himalajach.

 

 

Ueli na południowej ścianie Annapurny. Fot. arch. Ueli Steck

 

Linia obrana przez Stecka to dokończenie próby zespołu Beghin-Lafaille.

Wystartował rano 8 października. Późnym popołudniem na wysokości 7000 metrów był zmuszony do wykopania jamy śnieżnej i odczekania kilku godzin, aż wiatr ucichnie. Po zachodzie słońca zaczął ponownie się wspinać. Okazało się, że miał "warunki stulecia", które umożliwiły szybką i bezpieczną wspinaczkę po śniegu i lodzie. Po zmierzchu dostał się na grań i o drugiej w nocy 9 października stanął na wierzchołku. O poranku był już niedaleko jamy śnieżnej, gdzie chwilę odpoczywał i nawadniał się. Około południa był już na lodowcu. Cała akcja zajęła mu 28 godzin. Solo, z małym plecakiem, bez tlenu.

Jak sam Ueli mówił w rozmowie telefonicznej do Jonathana Griffitha: "Myślę, że w końcu doszedłem do mojego limitu w wysokich górach. Jeśli bym chciał przejść coś trudniejszego, to prawdopodobnie zabiłoby mnie to. Takie przejście, w dobrym stylu, to było coś, co zawsze chciałem zrobić."

 

Steck Annapurnę atakował w 2007 (wycof z powodu uderzenia spadającym kamieniem) i 2008 roku (przerwanie akcji górskiej, na rzecz ratowania hiszpańskiego wspinacza). W tym roku jego partnerem był Kanadyjczyk Don Bowie. Wiadomo, że podczas aklimatyzacji doszli do 6100 metrów.

Południowa ściana Annapurny została po raz pierwszy pokonana w 1970 roku przez brytyjską ekspedycję, pod kierownictwem Chrisa Boningtona. Wtenczas było to najtrudniejsze himalajskie przejście. Od tego czasu na pd ścianie Annapurny powstały co najmniej trzy drogi.

 

 

Południowa ściana Annapurny. Fot. Wolfgangbeyer / de.wikipedia.org


Samotne przejście takiego formatu w Himalajach nie zdarza się zbyt często. W 1992 roku Francuzi Pierre Beghi i Jean-Christophe Lafaille niemal wytyczyli niezależną linię na pd. ścianie Annapurny, lecz Pierre odpadł i zginął, a sam Lafaille został zmuszony do samotnego zejścia ścianą. W 2007 roku Tomasz Humar pokonał samotnie również pd. ścianę Annapurny.
 
Źródło: planetmountain.com, climbing.com

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-09-13
GÓRY
 

Andrzej Bargiel - Khumbu Icefall

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-09-05
GÓRY
 

Andrzej Bargiel – W drodze do Everest Base Camp

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-08-30
GÓRY
 

Andrzej Bargiel – W drodze do Everest Base Camp

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-08-24
GÓRY
 

Andrzej Bargiel – Everest Ski Challenge

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-08-18
GÓRY
 

4270 km w 55 dni czyli FKT na PCT

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com