facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Tylko w GÓRACH Top artykułów z GÓR

Chomo Lonzo - zanurzenie w samotność

Samotność. Ile o niej wiemy? Jak często musieliśmy się zmagać z koniecznością obcowania z samym sobą? Jeśli chcesz powiedzieć, że doświadczyłeś samotności zamknięty w czterech ścianach pokoju, muszę wyprowadzić cię z błędu – to nie samotność.

 
 
 

Ania Brożek – z biegiem czasu

Większość wspinaczy nie zdąży zapoznać się z pierwszą klamą, gdy ANIA BROŻEK efektownie rozprawi się z drogą. Dla osób nawykłych do celebrowania każdego ruchu niepojęte jest, że tak szybko można przemieszczać się w pionie. Czy z grawitacją wszystko w porządku? Jeśli tak, rodzi się pytanie: Jak ona to robi?! Prawdę powiedziawszy, pytań pojawia się znacznie więcej – zdobycia odpowiedzi na nie podjął się Mateusz Mazur.

 
 
 

Zakazana Kraina Koboldów

Od dziecka chowany pośród galicyjskich pagórków zawsze odczuwałem niepokój, kiedy otaczający krajobraz przybierał
formę idealnie poziomej linii wyznaczającej horyzont... Płaska jak stół Szwecja w ten przedziwny sposób mnie przerażała.

 
 
 

Lhotse 1974 – zimowa premiera w Himalajach

Wyprawa przygotowywana przez Andrzeja Zawadę została zaplanowana na sezon pomonsunowy, jesień, ale brano także pod uwagę możliwość zaatakowania Lhotse zimą. Pozwolenie na wejście na szczyt obowiązywało do trzydziestego pierwszego grudnia 1974 roku. Do tego czasu jeszcze nikt nie zdobył żadnego z ośmiotysięczników w zimie. Tę tragiczną, bo zakończoną śmiercią Staszka Latałły, wyprawę sprzed 41 lat wspomina jej uczestnik Jerzy Surdel.

 
 
 

Denis Urubko o zimie w górach najwyższych

Jeśli przez weekend nie dane nam było odciąć się od świata gdzieś w górskiej głuszy – co zresztą godne jest prawdziwego ubolewania, bo właśnie doświadczamy spektakularnego powrotu zimy ;) – to z pewnością obserwowaliśmy śmiałe poczynania Denisa na K2. Słuszne, niesłuszne, zwariowane lub wyrachowane… można bez końca się spierać. Dlatego tym bardziej warto przeczytać wypowiedź Denisa, w której znajdziecie precyzyjną argumentację motywów, jakimi się kieruje.  

 
 
 

Tomek Mackiewicz

Trzy lata temu, w 242 numerze GÓR przedstawiliśmy postać Tomka Mackiewicza. Niezwykły to człowiek o wielkiej pasji… To jakby nie powiedzieć nic. Warto poznać choćby część tej niebanalnej osobowości, wróćmy więc do początku roku 2015 w tekście Łukasza Ziółkowskiego.

 
 
 

Lód za kołem polarnym

Czwarta po południu, ciemność przepędzała światło dnia. Gdy wyszliśmy z budynku lotniska w Tromso, wpadliśmy prosto w objęcia chłodu. 30 stopni mniej niż w Środkowej Europie, którą opuściliśmy zaledwie kilka godzin temu.  Prawdziwa zima, w końcu.

 
 
 

Marko Prezelj - niepewność jest esencją alpinizmu

Marko Prezelj jest jedną z największych postaci współczesnego alpinizmu. Celowo nie piszemy o „gwieździe”, gdyż to określenie zwyczajnie nie pasuje do Słoweńca. Nie należy on bowiem do wspinaczy, którzy regularnie pojawiają się na okładkach czasopism. Jeżeli zaś chodzi o zdjęcia, to raczej występuje jako ich autor niż bohater.

 

 


 
 
 

Nordic Walking i podróż przez dziki Kirgistan

Na przełomie sierpnia i września w mało wyeksplorowanym rejonie Kirgistanu Kokszał Tau działała polska wyprawa w składzie Michał Kasprowicz, Wojtek Ryczer i Rafał Zając. Mimo że nazwa jednej z dwóch nowych dróg wytyczonych przez nich w tym miejscu, Nordic Walking, nawiązuje– jak sami mówią – do„ich głównego zajęcia na tej wy­prawie, czyli do dymania z kijkami trekingowymii ciężkim iworami”, to sportowy wynik ich wyjazdu należy zaliczyć do największych polskich osiągnięć w górach wysokich w tym roku.

 
 
 

Mont Blanc biegowo – na dwa sposoby

Jeśli czujemy nieodpartą potrzebę precyzyjnego nazywania rzeczy po imieniu, to będziemy mieli problem. Dlaczego? Bo w zasadzie nie powinniśmy określać mianem biegania osiągnięć, o których chciałem opowiedzieć. Bieganie to przecież „ruch, w którym występuje faza lotu”. A „faza lotu” nie brzmi dobrze w kontekście śmigania po oblodzonych graniach, szybkiego pokonywania popękanych lodowców lub błyskawicznego wkaszania skalnych odcinków o trudnościach dochodzących do V+. Przyznacie, że jest to trudny do spełnienia wymóg formalny, zwłaszcza gdy zmagamy się z wyzwaniem wysokim na 4810 metrów. Słowem, gdy wdrapujemy się, najszybciej jak się da, na szczyt Mont Blanc.

 
 
 

Ferraty w Dolomitach - Przegląd subiektywny, część trzecia.

Poproszono mnie, abym wybrał i opisał kilka ferrat w Dolomitach. Zrobiłem to tak, jakbym polecał je komuś, kto wyjeżdża w Dolomity i ma niewiele czasu, ale chciałby zakosztować tej formy turystyki.Z powodu ograniczonego miejsca zabrakło oczywiście wielu wspaniałych dróg, a opisy mają zwarty charakter, jednak wybrane przeze mnie ferraty z pewnością warte są przejścia.

 
 
 

Warto przeczytać: GÓRY 253, Wspinaczkowe podsumowanie roku

Ostatnie dni roku skłaniają do głębszych przemyśleń i niezdrowej ekscytacji, cechującej zazwyczaj księgowych podczas remanentu. Ale potrzeba podsumowania mijających dwunastu miesięcy jest niezwykle mocna.

 
 
 

Skiturowe przejście Karkonoszy

To niewielkie, a jednocześnie najwyższe pasmo górskie w Sudetach ma trzydzieści kilka kilometrów długości. Od wschodu na Przełęczy Kowarskiej (727 m) graniczy z Rudawami Janowickimi, na zachodzie na Przełęczy Szklarskiej (886 m) z Górami Izerskimi. Średnia wysokość głównego grzbietu to 1200–1400 m. Najwyższym punktem jest wyniesiona 200 metrów ponad grzbiet Śnieżka (1602 m), która jest także najwyższym szczytem całych Sudetów i... Czech. Nasi sąsiedzi są zresztą w znacznie korzystniejszej sytuacji – około 2/3 Karkonoszy leży po ich stronie.

 
 
 

W najbliższym wydaniu GÓR (251): Carlos Soria

Carlos Soria gość XXI Festiwalu Górskiego w Lądku który udowadnia, że wszystko jest stanem umysłu.

 
 
 

W najbliższym wydaniu GÓR (251): Chris Sharma

Gdyby Chris Sharma nie był profesjonalnym wspinaczem, byłby pewnie mniej lub bardziej profesjonalnym surferem…

 
 
 

W najbliższym wydaniu GÓR (251): 10 NAJLEPSZYCH REJONÓW WSPINACZKOWYCH NA JESIEŃ

Każdy nasz numer jest wyjątkowy. Tak jak wyjątkowa jest jesień. Gdzie jechać by nacieszyć nasze oczy i palce podpowiada Mateusz Haładaj. Pełny artykuł znajdziecie w 251 numerze magazynu GÓRY już wkrótce. Zapraszamy!

 
 
 

Warto przeczytać: GÓRY nr 250 10 Ciekawostek o schronisku nad Morskim Okiem

Czy wiecie że pierwsze schronisko nad Morskim okiem stanęło już w pierwszej połowie XIX wieku? A na początki XX wspinacze zaczęli spać w wozowni (i do dziś niewiele się zmieniło:-)? Jakie sławy gościły w „Nowym Schronisku"? I co to jest tajemnicza zielona litworówka? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w artykule redaktora naczelnego GÓR Piotrka Drożdża.

 
 
 

Warto przeczytać: GÓRY nr 250 Arktyka wygra! Czyli KW Warszawa na wyspie Uløya

„W dniach 11–18 kwietnia 2016 roku grupa członków KW Warszawa odwiedziła arktyczną wyspę Uløya na północy Norwegii. Wyjazd miał głównie charakter skiturowy, ale udało się również powspinać:-)”

 
 
 

Warto przeczytać: GÓRY nr 250 ODZIEŻ KOMPRESYJNA

Kompresja w medycynie, czyli leczeniu chorób układu żylnego, stosowana jest od dawna i jej efektywność jest bezsporna. A jak wygląda skuteczność kompresji w sporcie, zwłaszcza w dyscyplinach dalekich od „stadionowej” precyzji, takich jak biegi górskie? 

 
 
 
 
 
 
...
6
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com