facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Tylko w GÓRACH Nie przegap

Wywiad z Wojtkiem Kozakiewiczem - twórcą filmu „Mama”

Wojtek Kozakiewicz to wyjątkowy twórca. Jako jeden z nielicznych pokazuje wspinanie nie tylko jako ciąg przechwytów, ukazuje też jego metafizyczny charakter. Film "Mama" inspiruje, daje do myślenia, wzrusza.

 
 
 

Wielkie podpisywanie książek GÓRY BOOKS na KFG

Na stoisku GÓR, przy samym wejściu na kiermasz Krakowskiego Festiwalu Górskiego, będziecie mogli spotkać się z autorami i bohaterami wielu naszych książek. 

 
 
 

Promocyjna cena Przewodnika Skiturowego - tylko na KFG

Krakowski Festiwal Górski startuje juz dziś. Oczywiście nie mogło by na nim zabraknąć stoiska magazynu GÓRY. I jak zwykle będziecie mogli na nim znaleść mnóstwo atrakcji i promocji. Jednym z nich będzie możliwość promocyjnego zakupu Przewodnika Skiturowego!!!

 
 
 

Kup prenumeratę GÓR - odbierz plecak!

Wielkimi krokami zbliża się Krakowski Festiwal Górski. Oczywiście nie mogło by na nim zabraknąć stoiska magazynu GÓRY. I jak zwykle będziecie mogli na nim znaleść mnóstwo atrakcji i promocji. Jednym z nich będzie możliwość promocyjnego zamówienia prenumeraty magazynu GÓRY na cały rok 2018. Do każdej zakupionej na KFG prenumeraty dodajemy świetny i sprawdzony plecak marki Salewa!

 
 
 

W specjalnym numerze GÓR: MAREK HOLEČEK - wytrwałość i satysfakcja

Jest współautorem dróg o skrajnych trudnościach na bardzo wielu szczytach świata, a już na początku grudnia tego roku będziemy mogli poznać go osobiście na Krakowskim Festiwalu Górskim. Poznajcie Marka Holečka!

 
 
 

Specjalny, zimowy numer GÓR już w sklepach, a w nim Ines Papert!

Ines Papert potrafi zaskakiwać i nie brakuje jej w tym wszechstronności! Oprócz dokonań drytoolowych wspaniale radzi sobie na drogach sportowych, a także w śniegach i zawieruchach Himalajów, Islandii, Szwecji czy Norwegii. W nowym numerze GÓR sylwetka mistrzyni.

 
 
 

Nowe GÓRY już jutro, a w nich Lhotse zimą Krzysztofa Wielickiego!

W najnowszym, specjalnym numerze gór: Dzień z życia Krzysztofa Wielickiego.  A konkretnie ów pamiętny dzień 31 grudnia 1988 r., kiedy polski himalaista samotnie dokonał pierwszego zimowego wejścia na Lhotse.

 
 
 

W zimowym numerze GÓR: mroźna północ Finlandii

Zjazd w Dolinę Tany jest bardzo stromy. Chcąc ominąć wystające kamienie, zbyt gwałtownie zwolniłam, pulka wykorzystała to, żeby mnie wyprzedzić i chwilę potem leżałam w lesie. Niedługo, bo wystraszył mnie nadjeżdżający skuter. Udało mi się szczęśliwie ściągnąć ładunek ze szlaku, a potem wypiąć się i wstać, ale już nie zjechać. Było zbyt stromo, zbyt wąsko.

 
 
 

GÓRSKI DOM BEZ KULTURY – na koniec – historia obrazkowa

20 października na profilu Górski Dom Kultury pojawiło się widoczne poniżej zdjęcie. Po obrazkach z paragrafami i megafonami administratorzy postanowili udostępnić ilustrację zachęcającą do lewatywy. Jest to doprawdy trafny wybór, ponieważ treści zamieszczane na tym profilu od dawna przywoływały takie właśnie skojarzenia. Proponujemy GDK ustawienie widocznego kadru jako zdjęcie profilowego – pasuje jak ulał. Przyjrzymy się jednak fragmentowi komentarza do niego: „Uwaga: kasujemy posty, blokujemy interlokutorów […]”. Co skłoniło Górski Dom Kultury do jawnego przyznania się do chwytów, które po kryjomu stosuje od dawna (równocześnie sugerując takie praktyki i zarzucając tchórzostwo tym, którzy wcale się do nich nie uciekają). Prześledźmy tę historię.

 
 
 

Moja Gra o tron - Wojciech Kurtyka

Wojtek Kurtyka został poproszony o napisanie tekstu promującego jego biografię – Sztukę wolności autorstwa Bernadette McDonald. Zwierz nie byłby jednak sobą, gdyby podszedł do tego zadania w konwencjonalny sposób. Przeczytajcie jego wersję Gry o tron.

 
 
 

GÓRSKI DOM (BEZ) KULTURY – apel wydawców, redakcji i organizatorów festiwali górskich

Poniższy tekst nie powstałby, gdyby na horyzoncie naszej górskiej publicystyki nie pojawiło się groźne zjawisko, które najbardziej panoszy się na prowadzonym na Facebooku blogu Górski Dom Kultury. Siła napędowa tego medium, Beata Słama, od około dwudziestu lat znana jest jako recenzentka górskich książek, zawodowo zajmując się także redakcją. Wnikliwi czytelnicy środowiskowych czasopism i portali wiedzą, że Beata Słama w swoich tekstach zazwyczaj koncentruje się na ewentualnych błędach czy niedociągnięciach, konsekwentnie spychając na dalszy plan dobre strony omawianych pozycji lub wydarzeń. Od czasu, gdy dysponuje „własnym miejscem w sieci”, stosowanie przez nią tej metody osiągnęło niespotykaną skalę, poszerzył się również repertuar nieczystych chwytów wykorzystywanych przez recenzentkę.

 
 
 

Alex Honnold – w GÓRACH 257

Dawno temu na starej, nieistniejącej już ścianie Renisportu spostrzegłem siedzącego samotnie faceta, który żywcem (nomen omen) przypominał Alexa. Nie wytrzymałem, podszedłem do niego i zagadnąłem:

— Stary, mówił ci ktoś, że wyglądasz jak Alex Honnold?

— Sorry... – odpowiedział „przypominający Alexa” Alex.

 
 
 

Patxi Usobiaga – w najnowszym numerze GÓR

Po niedawnym prowadzeniu Project Hard 9c akcje Adama Ondy ostro poszybowały w górę. A kto jest ich głównym udziałowcem? Facet, który skrywa się za mocno powiększoną muskulaturą Czecha…oraz za sześciopakiem Chrisa Sharmy – Patxi Usobiaga. Gość tegorocznego Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju, z którym wywiad znajdziecie w najnowszych GÓRACH.

 
 
 

Oli, Nico i Sean – w GÓRACH 257

Nico Favresse, jego młodszego brat Olivier oraz ich najlepszy kumpel, Sean Villanueva – oto podstawowy skład ekipy, która wsparta silnymi, wspinaczkowymi łapskami Ben Ditto oraz strzelbą Boba Sheptona, dwukrotnie wyruszyła na żeglarsko-bigwallowe przygody we fjordach Grenlandii i Ziemi Baffina.  

 
 
 

Adam Ondra – w najnowszym numerze GÓR

Historie wielkich sportowców rozpoczynają się zazwyczaj w czasach ich dzieciństwa. Przyszły gwiazdor już wtedy, w ten czy inny sposób, objawia swoją wyjątkowość. Wygląda więc na to, że biografia Adama Ondry jest boleśnie banalna – już w czasach wczesnej podstawówki zostawił w tyle wszystkich swoich rówieśników i bez kompleksów kosił drogi będące wyzwaniem dla każdego dorosłego mistrza skały.

 
 
 

John Porter – w GÓRACH 257

Jedna z wielkich postaci wspinania lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych – okresu krystalizowania się „nowożytnego” stylu i realizowania ambitnych, wręcz wizjonerskich projektów w górach najwyższych. Z historią gościa tegorocznego Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju zetknęliśmy się choćby przy okazji wydania w Polsce książki Przeżyć dzień jak tygrys lub czytając wywiady publikowane w naszych mediach górskich. Jednak wciąż szerzej nieznane karty z niezwykle bogatego życiorysu górskiego Johna znajdziecie w wywiadzie, jaki przeprowadził Roman Gołędowski.

 
 
 

Największe święto gór w Polsce - czas na XXII Festiwal Górski w Lądku Zdrój

21 filmów, w tym 11 premierowych pokazów, 1074 niezapomniane minuty projekcji, 38 książek i 60 niezwykłych ludzi z pasją. Już 21 września rusza najstarsza i najbardziej znana impreza tego typu w Polsce. XXII edycja Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdrój połączy w sobie pokazy filmów górskich, prelekcje podróżnicze m.in. Alexa Honnolda, Marko Prezelj, Alexa Txikona, Adama Ondry, wystawy zdjęć i liczne wydarzenia kulturalne. 

 
 
 

Co z tą pogodą? O tym w GÓRACH i na 13. Spotkaniach z Filmem Górskim

O trudnej sztuce prognozowania pogody, zauważalnych zmianach zachodzących w globalnym klimacie oraz o owczym pędzie, objawiającym się zmasowanym zadeptywaniem niektórych tatrzańskich szlaków w tatrzańskim numerze GÓR opowiada Tomasz Nodzyński, który jest gościem 13. Spotkań z Filmem Górskim. W Zakopanem będzie też gościł Karl Gabl, „guru prognozy górskiej”. Przygotujcie się więc na sporą dawkę ważnych informacji, które być może przybliżą odpowiedź na tytułowe pytanie: co tam panie z tą pogodą?

 
 
 

Premiera filmu o Kindze Ociepce-Grzegulskiej na Festiwalu w Lądku-Zdroju

Film „Mama” to kolejny projekt Wojtka Kozakiewicza. Jego główną bohaterką jest Kinga Ociepka-Grzegulska - pierwsza dama polskiego wspinania, która po urodzeniu dwójki dzieci nie dość, że pozostała na szczycie to jeszcze cały czas podnosi poprzeczkę kobiecego wspinania w naszym kraju.

 
 
 

K2 dla Polaków - spotkanie z uczestnikami letniej i zimowej wyprawy już za tydzień

1 września, podczas 13. Spotkań z Filmem Górskim, godz o 19.30 odbędzie się spotkanie z uczestnikami wyprawy Polskiego Himalaizmu Zimowego PZA wspieranej przez markę LOTTO i Ministerstwo Sportu i Turystyki.

 
 
 
 
...
19
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com