facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Tylko w GÓRACH Nie przegap

Kolejka na Aiguille du Midi - porady praktyczne Maćka Ciesielskiego

Na naszym kanale GÓRY TV prezentujemy Wam kolejny "PRO-TIP": w dzisiejszym materiale Maciej Ciesielski zdradza w jaki sposób optymalnie korzystać z kolejek linowych w popularnym rejonie Chamonix. Dowiecie się od niego o czym koniecznie należy pamiętać gdy chcecie wspinać się w okolicy Aiguille du Midi. Maciek podpowiada także sprawdzone rozwiązania, dzięki którym zaoszczędzić można sporo gotówki. ;-)

 
 
 

Jak wybrać kask w góry?

W dzisiejszym odcinku na GÓRY TV wraz z Michałem Kuleszą, ekspertem i sprzedawcą Sklepu Górskiego Polar Sport radzimy jak wybrać kask do wspinaczki, trekkingu, a także aktywności zimowych w górach. 

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (268): "Filip Babicz – osobowość wielozadaniowa"

Taktyczne operacje sił zbrojnych w Dolomitach, zgłębianie etyki highballingu czy ostre licytowanie wycen dróg drytoolowych… Wydaje się, że to odpowiedni zestaw zadań, pozwalający przynieść ukojenie nawet wspinaczowi z nadpobudliwością ruchową. Nie bardziej mylnego! Góry są bowiem niewyczerpanym źródłem inspiracji dla otwartej głowy szukającej wciąż nowych projektów, o czym z Filipem Babiczem rozmawia Andrzej Mirek.

 
 
 

Kazbek to nie wysypisko!

Sprzątanie gór - pilnie potrzebne na całym świecie

 
 
 

Złote Czekany 2019 przyznane!

Doczekaliśmy się werdyktu jury Złotych Czekanów – najważniejszych nagród alpinistycznych, które zostaną wręczone w trakcie wrześniowego XXIV Festiwalu Górskiego w Lądku Zdroju. Kapituła, która oceniała przejścia z ubiegłego roku, zdecydowała się przyznać trzy nagrody, w tym aż dwie za przejścia solowe.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (268): "Sawanobori, czyli sztuka wspinania w wodospadach"

Zdaje sobie sprawę, jak surrealistycznie może to zabrzmieć, ale nazwę rzeczy po imieniu – latem ubiegłego roku pojechaliśmy do Japonii wspinać się na… wodospadach. Nie, nie na takich, jakie znają wspinacze lodowi. W Japonii byliśmy w sierpniu, więc zapomnijcie o zamarzniętych kurtynach rodem z alpejskich dolin. Wszystko płynęło, w dosłownym tego słowa znaczeniu.

 
 
 

Jak wybrać buty biegowe w góry?

Razem z Michałem Kuleszą, ekspertem i sprzedawcą Sklepu Górskiego Polar Sport radzimy jak wybrać buty do biegów górskich oraz przyglądamy się szczegółowo temu segmentowi obuwia outdorowego.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (268): "Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry"

O emocjach związanych z poznawaniem niezwykłej, skomplikowanej osobowości i o przypominającym śledztwo zbieraniu materiałów do biografii prekursorki kobiecego himalaizmu, Haliny Krüger-Syrokomskiej, z Anną Kamińską rozmawia Andrzej Mirek.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (268): "Krywań wschodem malowany"

Podobno lekko przekrzywiony wierzchołek Krywania powstał za sprawą nieuważnego anioła, który przelatywał obok, by zrzucić na świat cuda natury. Ewolucja udała się częściowo – anioł zahaczył o szczyt, aż się zakurzyło, nadając mu charakterystyczny wygląd, ale cuda wspaniałomyślnie zostawił. Właśnie w ich poszukiwaniu warto wybrać się na tę niezwykłą górę o wyjątkowej porze, pozwalającej przeżyć i zobaczyć więcej.   

 
 
 

"Ujek. Józef Uznański" - historia legendarnego ratownika TOPR

"Ujek. Józef Uznański" to kolejny z filmów dokumentalnych w reżyserii Jerzego Porębskiego, który mamy przyjemność zaprezentować Wam na naszym kanale GÓRY TV.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (268): "Tajemnice lodowego olbrzyma"

Jak każdą wyniosłą, trudną do zdobycia górę, Lodowy Szczyt zawsze spowijała aura tajemniczości. Rozległy masyw rozbudzał wyobraźnię, wzniecał pożądanie, a czasami zwykłą chciwość. Mając do czynienia z tak wybuchową mieszanką emocji i marzeń, możemy spodziewać się ciekawych historii albo dramatycznych wypadków. Pod tym względem lodowy olbrzym nie zawodzi oczekiwań.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (268): "Adam Bielecki - tatrzańskie powroty"

Długo musiałem namawiać Adama na ten wywiad. Mówił, że w specjalistycznym czasopiśmie wolałby wypowiadać się o górach wysokich, w których, rzeczywiście sporo się powspinał. Argumentował, że Tatry opuścił dawno temu i wraca w nie od przypadku do przypadku, a zatem dziesiątki wspinaczy mają więcej do powiedzenia na ich temat. W końcu jednak dał się przekonać, że w Numerze Tatrzańskim chodzi nam przede wszystkim o wspomnienia ludzi ze środowiska – niezależnie od tego, czy można ich nazwać tatromaniakami, czy działalność w naszych najpiękniejszych górach stanowi tylko margines ich zainteresowań.

 
 
 

Anna Czerwińska: Mogłyby to robić same baby!

O kobiecym wspinaniu, samotnej epopei na Grani Tatr, odzierającym góry z tajemniczości Internecie oraz o narciarskich próbach zjazdu z K2 z Anną Czerwińską rozmawia Roman Gołędowski.

 
 
 

Ama Dablam 6856m n.p.m. - Ryszard Pawłowski prowadzi na szczyt

Ama Dablam (6856m n.p.m.) - ta góra położona w sercu Doliny Khumbu, bez wątpienia jest najpopularniejszym szczytem Nepalu. Już w Katmandu przyciąga uwagę na niezliczonej ilości plakatów i pocztówek, uwieczniona została także na miejscowej walucie.

 
 
 

W następnym numerze GÓR: Bikepacking, climbing & wyszynk, czyli multiprzygoda w Dolomitach

Gdy wjeżdżamy w uliczki Cortiny d’Ampezzo, tylko jednym okiem śledzimy sytuację na drodze, gdyż drugie jak zahipnotyzowane wpatruje się w pionowe ściany i poszarpane szczyty Dolomitów. 

 
 
 

Z pokładu śmigłowca TOPR - część II

Zapraszamy na drugą część produkcji w reżyserii Jerzego Porębskiego, opowiadającej o kulisach pracy ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - TOPR. Dowiecie się z niej jak wygląda wyposażenie legendarnego śmigłowca "Sokół", którego toprowcy wykorzystują do akcji ratunkowych z powietrza oraz poznacie specyfikę pracy lekarzy, niosących pomoc poszkodowanym w ekstremalnych warunkach.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (267): "Przewyższenie – o wyższości wysokości nad dyktatem dystansu"

Jeśli zapytać kogokolwiek, ile przebiegł w górach, z pewnością pochwali się jakąś liczbą kilometrów... Nie w pionie, lecz w poziomie. To przykład, że siła przyzwyczajenia jest mocniejsza od siły grawitacji, a wyobrażenie o trudach górskiej aktywności nadal kreuje magia dystansu.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (267): "Bułgaria - Rodopy"

Myśląc o „górach za granicą” większość z nas tęsknie spogląda w stronę Alp. Są to jednak góry dla ludzi wyposażonych w stosowny sprzęt, umiejętności i doświadczenie... Poza tym jest tam zazwyczaj drogo, więc to nie opcja dostępna dla każdego. Nie wszyscy też marzą o lodowcach, czterotysięcznikach i bolącej od wysokości głowie. :-)

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (267): "Triglav - co tri glavy to nie jedna"

Trasę zaplanowaliśmy tak, aby dotrzeć pod Dom Aljaža we Vratach. Uznaliśmy bowiem, że najlepiej będzie zmierzyć się ze słynną północną ścianą Triglava. Nie wspinaczkowo, ale via ferratą – wchodzić mieliśmy drogą Tominškova pot, wycenioną na B/C, podczas gdy do zejścia zaplanowaliśmy drogę przez Prag, o wycenie B. Czekało nas zatem około 10 godzin solidnej wyrypy, przy przewyższeniu niemal 1850 m – do zrobienia w jeden krótki, już październikowy dzień.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (267): "Tadeusz Piotrowski – dziesiąta część alpinizmu"

„Na alpinizm składa się dziewięć części udręki, a tylko jedna część radości. O tych dziewięciu częściach się zapomina. Ta dziesiąta część to wspaniały granat nieba nad głową usiany miliardami gwiazd, to uczucie radości płynące z pokonania siebie samego, własnej słabości, to więzi łączącego nas koleżeństwa i przyjaźni. O tej dziesiątej części nigdy się nie zapomina. Uczucia te zabieramy ze sobą w doliny jako nasz najcenniejszy skarb” [Tadeusz Piotrowski, W lodowym świecie Trolli].

 
 
 
 
...
11
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com