facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Tylko w GÓRACH Top artykułów z GÓR

Alex Honnold - "Bohater Moralnego Niepokoju"

Wczorajsza premiera oscarowego Free Solo, na dużym ekranie w sieci Multikino, przypomniała nam nasze ostatnie spotkanie z Alexem Honnoldem - rzecz działa się półtora roku temu, podczas XXII Festiwalu im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju. Amerykanin był więc "świeżo" po pokonaniu Freeridera na legendarnym El Capie, a jego zadumana sylwetka zdobiła okładkę 257 numeru GÓR... ;-) Choć wówczas film wkraczał dopiero w fazę postprodukcyjną, to jednak wyczyn Alexa odbił się już szerokim echem, nie tylko we wspinaczkowym środowisku. Nic więc dziwnego, że tematem przewodnim przywołanego numeru GÓR była sylwetka bodajże najwybitniejszego solisty wszechczasów.  

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (266): "Długa wyrypa w Karkonoszach"

Przyszło mi kiedyś do głowy, że fajnie byłoby znaleźć w Polsce trasę dla przeciętnych skiturowców. Taką, która będzie dawała fory, jeżeli chodzi o technikę, ale też uczącą różnych ważnych umiejętności. Trasę długą, wymagającą dobrego przygotowania fizycznego, zmuszającą do pokonywania sporych odległości i noclegów w mijanych po drodze schroniskach. Na której często będziemy przepinać wiązania do łagodnego zjazdu, aby zaraz potem przyklejać foki na podejścia. A to wszystko w trudnych do przewidzenia, najczęściej niekorzystnych warunkach pogodowych. No i znalazłem: trawers Sudetów Zachodnich.

 
 
 

Marcin "Yeti" Tomaszewski atakuje niezdobytą, wschodnią ścianę Jannu w Himalajach!

Olbrzymie wyzwanie stoi przed polskim wspinaczem! Marcin "Yeti" Tomaszewski wraz z Dmitrijem Gołowczenką i Siergiejem Niłowem planują pokonać dziewiczą, wschodnią ścianę Jannu (7710 m n.p.m.). Dlaczego swoją wyprawę zdecydowali się zorganizować zimą? Skąd pomysł na taki a nie inny skład osobowy zespołu? O tym wszystkim Marcin opowiada nam wprost z Nepalu!

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (266): "14 000 km Jelczem z Polski do Nepalu"

O czasach, które odchodzą w zapomnienie, budzących nostalgię górskich fotografiach i epickiej podróży ciężarówką w Himalaje, na łamach 266 numeru GÓR z Mirosławem Wiśniewskim rozmawia Andrzej Mirek.

 
 
 

Har har Mahadev na Cerro Kishtwar, czyli siła motywacji

W miniony weekend świat obiegła smutna i tragiczna wiadomość - na północnej ścianie Eigeru śmierć w niewyjaśnionych jak dotąd okolicznościach poniósł 28-letni szwajcarski alpinista - Julian Zanker. Była to dla nas szczególnie bolesna wieść, ponieważ jeszcze raptem kilka miesięcy temu korespondowaliśmy z Julianem, przy okazji materiału do 264 numeru GÓR o nowej drodze na Cerro Kishtwar. Życzyliśmy wtedy jemu jak i całej ekipie wielu podobnych sukcesów w przyszłości. Już wiemy, że była to jego ostatnia wspinaczka, o której dane nam było napisać... Chcąc niejako uhonorować pamięć Juliana i jego alpinistycznych dokonań, publikujemy rzeczony artykuł w pełnej wersji. 

 
 
 

Monika Witkowska - O wyprawie na Manaslu i przyszłych planach

Zapraszamy na wywiad z Moniką Witkowską, która odwiedziła nas aby opowiedzieć o swojej ostatniej wyprawie na Manaslu. Poruszyliśmy w rozmowie także temat okoliczności powstania jej pełnych pasji książek oraz zapytaliśmy o wrażenia z wyjazdu do Maroka, gdzie wędrowała malowniczymi szlakami gór Atlasu Wysokiego. Alpinistka podzieliła się z nami również refleksjami dotyczącymi swoich przyszłych planów związanych z realizacjami kolejnych górskich wyzwań.

 
 
 

Adam Bielecki: O nowej książce, planach i rozwoju wspinaczkowym

Adam Bielecki opowiada nam o swoich najbliższych planach i celach. Czy powstanie kontynuacja książki "Spod zmarzniętych powiek"? Gdzie i jak będzie trenował w najbliższym czasie? Tego wszystkiego dowiecie się z krótkiego wywiadu. Z Adamem rozmawialiśmy w Monachium podczas tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Sprzętu i Mody Sportowej - ISPO. Udało nam się go "złapać" na stoisku Black Yaka. :-) Zapraszamy do oglądania!

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (265): "Centralne wyżyny Islandii"

"Centralne Wyżyny Islandii są niedostępne wiosną. Zimą, kiedy skały w całości pokrywa śnieg, wolno tam wjechać superjeepem. Górskie drogi są otwierane dla terenowych samochodów w lipcu. Od kwietnia do czerwca nie dociera tam zupełnie nikt. Więc poszłam."

 
 
 

Biegowy hit Petzla - czołówka Bindi 200 lumenów

W górskim bieganiu liczy się niska waga oraz wysoka efektywność i niezawodność sprzętu. Podstawowym elementem wyposażenia obowiązkowego zawodników startujących w biegach górskich jest czołówka. Natalia Tomasiak prezentuje swoją ulubioną: Petzl Bindi. 

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (265): "Ruwenzori - vademecum zdobywcy"

"Prezentuję bez wątpienia jedną z najpiękniejszych gór Afryki, na którą prowadzi jeden z najładniejszych trekkingów na tym kontynencie. Trzeci co do wielkości szczyt, leżący na granicy Kongo i Ugandy, to wspaniały pięciotysięcznik z zachowanymi jeszcze – choć nie wiadomo, jak długo, bo znikają w oczach – lodowcami. Ruwenzori jest w zasadzie nazwą całego masywu, a zdobywa się zazwyczaj najwyższy z wierzchołków Góry Stanleya, Margherita Peak (5109 m), bardzo niedoceniany i mało znany. Każdy chce wejść na Kilimandżaro, niektórzy kojarzą też Mount Kenya, ale Ruwenzori wciąż dla wielu pozostaje miejscem tajemniczym."

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (265): "Dżabal Tubkal - wysoko nad Afryką"

"Dżabal Tubkal (4167 m) często uważany jest za jeden z łatwiejszych do zdobycia czterotysięczników. Najwyższy szczyt gór Atlas, a zarazem najwyższy punkt w północnej Afryce kusi tysiące turystów z całego świata – w tym coraz większą liczbę Polaków – klimatem, różnorodnością barw oraz niesamowitymi widokami. Tymczasem góra ta może okazać się bardzo niebezpieczna i trudna do osiągnięcia – problemy wiążą się głównie z chorobą wysokościową, ale też z szybko zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi, szczególnie w okresie zimowym."

 
 
 

Skitouring - jak zacząć? Podpowiada Wojciech Szatkowski

Skitouring słusznie zyskuje ostatnimi czasy na popularności - to wspaniała zimowa aktywność, którą można uprawiać w polskich górach od stycznia aż do kwietnia. Wojciech Szatkowski, jeden z autorów wyjątkowego przewodnika skitourowego, radzi, jak rozpocząć swoją przygodę z turystyką narciarską, podpowiada najlepsze trasy na początek i dzieli się swoimi patentami na udaną wycieczkę w śniegu.

 
 
 

Haczenie na Cubrynie – siądzie tylko cienizna

W podsumowaniu sezonu wspinaczkowego 2018, jakie znajdziecie w najnowszym numerze GÓR (265), uwagę zwraca wywiad z Mikołajem Winiarskim i Pawłem Hałdasiem – autorami przypuszczalnie najtrudniejszej po polskiej stronie Tatr kombinacji hakowej, znajdującej się na Kazalnicy Cubryńskiej. Z rozmowy tej dowiecie się, skąd pomysł na tak oryginalne wyzwanie i co skłoniło chłopaków do spędzenia kilku uroczych, sierpniowych dni w ponurej, owianej złą sławą ścianie. Poniżej natomiast publikujemy pełny tekst opowiadania Mikołaja, którego niewielki fragment stanowił uzupełnienie wspomnianego wywiadu. Przypomnijmy, że Mikołaj i Paweł wystartowali Wariantem Siekluckiego (WC8/136), na którym znajduje się wyciąg wyceniany na A4 lub A4+, w zależności od źródła. Po dojściu do Szarej Płyty poprowadzili wyciąg pod Skrzydło, gdzie połączyli się z Czasem Pogardy – drogą Marcina Michałka i Adama Pieprzyckiego z 2004 roku, którą kontynuowali wspinaczkę na szczyt Kazalnicy Cubryńskiej.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (265): "Wspinanie w Omanie"

"Słabo jeszcze znany na wspinaczkowej mapie świata Oman z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Zachwyca scenerią i zjednuje niezwykłą serdecznością mieszkańców, co w połączeniu z egzotyczną aurą Orientu sprawia, że zimą jest to wymarzone miejsce na ucieczkę od europejskich mrozów. Majestatyczne góry, zjawiskowe jaskinie, spektakularne kaniony, ciepłe morze, magiczna pustynia, no i oczywiście wyjątkowe skały. Tutaj nie można się nudzić."

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (265): "10 tras skiturowych w polskich górach"

Dziesięć propozycji na skiturowe wycieczki w polskich górach? Nic łatwiejszego – wystarczy odwiedzić zawsze bliski sercu Beskid Niski, wyniosłą Śnieżkę w Karkonoszach, lesiste Gorce, tajemnicze Bieszczady i skaliste Tatry. Bo wielka przygoda czeka tuż za progiem domu. W jej poszukiwaniu nie trzeba jechać w dalekie Alpy, Kaukaz czy Himalaje. Czasami wystarczy dać się jej uwieść, wiedząc, że jest tuż-tuż. Na wyciągnięcie ręki.

 
 
 

Krzysztof Wielicki komentuje zimową wyprawę Alexa Txikona na K2

Pierwsze zimowe wejście na K2 to niejedyne górskie wyzwanie dostępne dla współczesnych alpinistów. Z pewnością jednak bardzo mocno oddziałuje ono na wyobraźnię zarówno potencjalnych zdobywców góry, jak i wszystkich śledzących ich poczynania. Z racji historycznych dokonań Polaków w górach najwyższych, wielu liczy na to, że to nasi rodacy jako pierwsi staną na szczycie K2 zimą. W tym sezonie, mimo że dwójka naszych weźmie udział w wyprawie, której celem jest słynny ośmiotysięcznik, niestety, nie ma na to wielkich szans. Paweł Dunaj i Marek Klonowski będą jedynie wspierać lidera tegorocznej wyprawy - Alexa Txikona, który jest mocnym kandydatem na pierwszego zimowego zdobywcę K2.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (265): "Feel free w rejonie Aletsch"

Nic dziwnego, że w celu promowania Aletsch Arena Szwajcarzy wymyślili slogan „Feel free”. Co najmniej kilka czynników sprawia, że na skiturowca, narciarza czy turystę, który zawita w ten rejon, spływa błogi spokój i poczucie wolności. Może on tu zapomnieć na przykład o samochodzie, który zostawia w dolinach. Wbrew pozorom zerwanie więzi z automobilem, który jest nam niezbędny w gonitwie dnia codziennego, sprawia, że automatycznie wrzucamy na luz. Ponadto atmosfera w 3 miniośrodkach składających się na opisywany kompleks – Fiescheralp, Bettmeralp i Riederalp – jest wyjątkowa. Zawieszone wysoko nad dnem Doliny Rodanu, dają możliwość oglądania zarówno wschodów, jak i zachodów słońca oraz podziwiania absolutnie wyjątkowej panoramy. Wreszcie: w pozytywnych wibracjach tego rejonu jest coś, co sprawia, że wracamy w doliny z nową energią. Być może jej źródłem jest gigantyczny lodowiec Aletsch, więc od niego zaczniemy naszą opowieść.

 
 
 

Hazel Findlay radzi jak zwiększyć skuteczność wspinaczki OS i RP

Wysoka skuteczność jest bardzo ważna podczas wspinaczki w każdym stylu. Hazel Findlay - specjalistka od trudnych dróg i treningu mentalnego podpowiada, w jaki sposób można łatwo tę skuteczność zwiększyć.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (265): "Patryk Różecki i Dawid Sysak na Grenladii"

Na przełomie lipca i sierpnia zespół powtórzył drogę War And Poetry (5.12c, 1000 m, 30 wyciągów) na turni Ulamertorsuaq, uklasycznił drogę Ekstra Lagret (5.12+, 600 m, 17 wyciągów) na ścianie Nalumasortoq i poprowadził własną drogę Hanging Bus (5.11+, 400 m, 12 wyciągów). Po krótkich wahaniach dali się namówić na rozmowę.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (265): "Karolina Ośka i Michał Czech - Złoty Granit Grand Capucina"

O jednym z pierwszych powtórzeń drogi L'Or Du Temps 7c+ na Grand Capucin, na łamach nowego numeru GÓR opowiada Michał Czech.

 
 
 
 
...
19
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com