facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Tylko w GÓRACH Top artykułów z GÓR

Yukon Quest w wersji biegowej

O niedźwiedzim mięsie, biegu 1000-milowym szlakiem gorączki złota, miesiącu spędzonym w totalnej głuszy i na wielkim mrozie z Michałem Kiełbasińskim rozmawia Piotr Gruszkowski.

 
 
 

Nie wychodź z domu – GÓRY przyjdą do Ciebie

…bo przez pewien czas Mahomet będzie miał problem, żeby przyjść do góry. Wyjątkowa sytuacja wymaga niestandardowych rozwiązań, dlatego w trosce o Wasze zdrowie postanowiliśmy, że aktualny numer magazynu trafi do wszystkich zainteresowanych bez kosztów wysyłki.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (272): „Zamarznięte wodospady w Turcji”

Było ciepłe, grudniowe popołudnie. Przechadzałem się w centrum Stambułu, dwa kroki od Wieży Galata, kiedy zadzwonił do mnie przyjaciel, Tunç Fındık, turecki himalaista. Zatrzymałem się, nie wierząc własnym uszom: zapraszał mnie na festiwal wspinaczki lodowej w… Uzundere we wschodniej Turcji.

 
 
 

K2 - Zimowa droga Andrzeja Zawady - część I

Z przyjemnością zapraszamy Was na pierwszą część niepublikowanego nigdy dotąd wywiadu Mariana Sajnoga z Andrzejem Zawadą i Jacquesem Olkiem, którego tematem jest pierwsza polska zimowa wyprawa na K2 w 1988 roku.

 
 
 

Zygmunt Andrzej Heinrich – pierwszoplanowa postać drugiego planu

Himalajski wyga, dla którego góry wysokie były drugim domem. Stały się też miejscem wiecznego spoczynku. Miał na koncie zimowe i letnie wejścia na ośmiotysięczniki, liczne sukcesy na szczytach siedmiotysięcznych. Skromny, ostrożny, bezkonfliktowy, ciężko pracujący na sukces wyprawy. Mimo niewątpliwych osiągnięć, pozostaje dziś nieco w cieniu bardziej medialnych himalaistów swojego pokolenia.

 
 
 

Nowy numer GÓR – ułatwienia w dystrybucji

Sytuacja, z którą mamy właśnie do czynienia, jest wyjątkowa. Z dnia na dzień następują zmiany wpływające na wiele aspektów naszego życia – wszystkie są związane z troską o zdrowie, jednak ich zakres trudny był do wyobrażenia jeszcze tydzień temu. Nawet ograniczając się do górskiej przestrzeni, która wydaje się względnie bezpieczna od epidemiologicznych zagrożeń, wydarzenia ostatnich dni zaskoczyły gwałtownością lawiny: zabroniony wstęp w Tatry, zamykane schroniska w innych pasmach gór, dyżury ratowników GOPR przeniesione ze schronisk w doliny…To tylko niektóre z nich.  

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (272): „Zimowa droga Andrzeja Zawady - K2” – niepublikowane archiwum filmowe!

Inauguracja zimowych sezonów w Karakorum, karawana o mroźnej porze roku na lodowcu Baltoro, monstrualny budżet i zaskakujące problemy logistyczne – to tylko niektóre wyzwania, z jakim musieli się zmierzyć główni organizatorzy wyprawy na K2 w 1988 roku, Andrzej Zawada i Kanadyjczyk Jacques Olek. O kulisach przedsięwzięcia w wywiadzie filmowym przeprowadzonym w 1993 roku rozmawiał z nimi Marian Sajnog. Całość tego niezwykłego, niepublikowanego do tej pory materiału znajdziecie na kanale GÓRY TV – w dwuodcinkowej serii, której pierwszą część przedstawimy już niebawem.

 

 
 
 

Jak prawidłowo założyć raki - radzi Maciek Ciesielski

W kolejnym odcinku naszej filmowej serii pt. "Górskie patenty" znany alpinista i przewodnik wysokogórski Maciej Ciesielski pokazuje jak prawidłowo wyregulować i założyć raki automatyczne oraz skrócić ich paski.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (272): „Biegiem przez Łuk Karpat”

O górskiej przygodzie, która zasługuje na to, by otwierać listę największych sennych koszmarów niejednego zawziętego ultramaratończyka, rozmawiamy z Romanem Fickiem.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (272): Élisabeth Revol - "Wróciłam do marzeń z dzieciństwa"

O wewnętrznej przemianie, dojrzewającej relacji z górami i przelewaniu na papier trudnych myśli z Élisabeth Revol rozmawia Aleksandra Stelmach.

 
 
 

Maciej Ciesielski zdradza przydatne patenty linowe

Jak transportować linę, aby była zawsze pod ręką w terenie wysokogórskim? W pierwszym odcinku naszej nowej serii "Górskie patenty" bezpieczne i wygodne sposoby zdradza alpinista i przewodnik wysokogórski, Maciej Ciesielski.

 
 
 

Nagroda Magazynu Kontynenty dla Katarzyny Nizinkiewicz

Na początku lutego, podczas odbywającego się w Poznaniu festiwalu Na Szagę, Katarzyna Nizinkiewicz otrzymała Próg, nagrodę Magazynu Kontynenty, za „…nieśpieszne podążanie za pięknem i za nadanie sensu wędrowaniu pojmowanemu jako sztuka nieosiągania celu” – tej treści napis widnieje na tabliczce statuetki wykonanej ręcznie z drewna shisham. 

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (271): "Norweska wyprawa"

Norwegia to kraj czystej wody i powietrza, mądrej segregacji śmieci i małej ingerencji w środowisko naturalne. To wciąż rejon ziemi, gdzie dzika, nieujarzmiona przyroda jest potężnym czynnikiem wpływającym na życie ludzi. Jej poznanie, chociaż w części, nadal może być wspaniałym przeżyciem – zwłaszcza na skiturach. Zapraszam na wyprawę narciarską w góry Norwegii.

 
 
 

40. rocznica zimowego Everestu

17 lutego 1980 roku z najwyższego szczytu świata padły historyczne słowa Leszka Cichego: „Gdyby to nie był Everest, to byśmy nie weszli”. Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy otworzyli nowy rozdział w historii himalaizmu i szeroko pojętej eksploracji, jako pierwsi zdobywając ośmiotysięcznik zimą. 

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (271): „Vallunga / Langental – wspinanie lodowe”

Vallunga czy Langental? Jesteśmy w Południowym Tyrolu, tu wszystkie nazwy są dwujęzyczne… A gdzie dokładnie jesteśmy? Jeżeli w czasie wertowania netu pod zdjęciem jakiegoś lodospadu wpadła ci w oko nazwa „La Piovra” czy „Dlacion di Droc”, to właśnie w tej dolinie. ;-)

 
 
 

W GÓRACH (271): „Ludzie Everestu”

W 2019 roku w bazie pod Górą Gór, na wysokości 5364 metrów mieszkało około 1200 osób. Rząd Nepalu wydał 380 pozwoleń wspinaczkowych na Mount Everest, w Everest Base Camp przebywało też kilkudziesięciu wspinaczy idących na Lhotse. Kim jednak byli pozostali ludzie i co tam robili?

 
 
 

Skialpinizm i freeride – gdzie i jak zacząć

Podczas 15. Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem mieliśmy przyjemność porozmawiać z Szymonem Styrczulą-Maśniakiem, skialpinistą, współzałożycielem freerideacademy.pl . Szymon  podzielił się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem – dotyczącym freeride'u, skialpinizmu oraz skitouringu – zdobytym podczas górskich wędrówek i szusowania po stokach.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (271): „Czas na bezpieczeństwo”

Ludziom żyjącym w standardowym świecie (wiecie, kogo mam na myśli – tych, których nie obchodzą patenty na ostatnio otwartym bulderze za 9A ani to, jaka magnezja będzie najlepsza dla umiarkowanie suchej skóry) często wydaje się, że wspinanie to szaleńczo niebezpieczny sport. Myśląc „wspinacz”, wyobrażają sobie ubranego wyłącznie w kuse szorty gościa, który walczy w ścianie na śmierć i życie, wisząc na opuszkach palców… Postrzegają nas oni jako żyjących na krawędzi, niedomagających psychicznie superbohaterów, których zdrowie i poczytalność wiszą na włosku.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (271): Scrollowanie i wspinanie w Dolinie Yosemite

O jednym z najlepszych sezonów Polaków w Dolinie Yosemite opowiada Michał Czech.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (271): „Chile – andyjskie bezdroża”

„Termas de Chillán?”. „Si, si” – usłyszałam, płacąc za bilet jakieś grosze. Autobus posuwał się wolniutko, co chwila stawał. Świat błękitniał. Kierowca rozmawiał o nas z jednym chłopakiem. „Termas de Chillán?” – spytał jeszcze raz dla pewności. „Si, si” – pokiwałyśmy głowami. „To za mną” – przez kilkanaście minut biegliśmy przez zagmatwane uliczki. Potem wzdłuż rzędu autobusów. Kierowcy kręcili przecząco głowami. „Tu” – zadecydował za nas chłopak, więc wskoczyłyśmy. „Do Termas już nic nie jedzie, ale to w dobrą stronę”. Była noc. Miasto zostało z tyłu. Autobus rzęził.

 
 
 
 
...
13
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com