facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-09-26
 

Tydzień z... R.SCHÄLIM cz.2

Roger Schäli jest podręcznikowym przykładem wspinacza uniwersalnego. Czuje się jak ryba w wodzie na skalnych i lodowych ścianach Alp, ale potrafi także w jednym sezonie prowadzić drogi sportowe o trudności 8b i wytyczyć nową linię w Himalajach. Głównym tematem naszej rozmowy było urwisko, które Szwajcar zna jak mało kto – słynna północna ściana Eigeru. Nie omieszkaliśmy go jednak także zapytać o jego najnowszy projekt filmowy „Loslassen” oraz plany wspinaczkowe. 

fot. Piotr Drożdż


Wiem, że na Ghilini-Piola wymieniliście niektóre ze starych nitów na nowe, ale nie dobiliście niczego nowego. Możesz powiedzieć coś więcej o waszym etycznym podejściu do odhaczania takich wspinaczek?

Tak, to nigdy nie jest prosta i czarno-biała sprawa. Po raz pierwszy stanęliśmy przed podobnym dylematem na Direttissimie Japońskiej na Eigerze. Kiedy zacząłem pracować nad odhaczeniem tej drogi w 2003 roku, byłem zdecydowany, aby nie dobijać żadnych nowych spitów. W końcu udało nam się z Robertem zrealizować ten projekt w 2009 roku i zrobiliśmy drogę w oryginalnym stanie. Ale wówczas stanęliśmy przed dylematem, co zrobią kolejne pokolenia – czy w przyszłości wspinacze będą się trzymali naszego stylu czy postanowią dobić nowe spity i zniszczyć charakter tej drogi. Uznaliśmy, że lepiej obić stanowiska, żeby droga nie była potencjalnie śmiertelna. To chyba zwiększa szanse, że następne zespoły podejmą wezwanie, jakim jest poprowadzenie wyciągów. Podobną filozofię zastosowaliśmy na Direttissimie Ghilini-Piola. Wiedzieliśmy, że opublikujemy relacje z tego przejścia, więc znajdą się pewnie chętni do powtórzeń. Niefajnie by było, gdyby zdarzył się tragiczny wypadek z powodu słabego stanowiska. W rezultacie na tej drodze wymieniliśmy stare spity na nowe. Jest to więc praktycznie taka sama droga, jak po pierwszym przejściu. Problemem na takich ścianach jak Eiger jest to, że po 10 czy 20 latach żelastwo zaczyna być w kiepskim stanie i wykorzystywanie go do asekuracji przestaje być bezpieczne. 

 

Zobacz także:

PYTANIE 1

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-09-13
GÓRY
 

Andrzej Bargiel - Khumbu Icefall

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-09-05
GÓRY
 

Andrzej Bargiel – W drodze do Everest Base Camp

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-08-30
GÓRY
 

Andrzej Bargiel – W drodze do Everest Base Camp

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-08-24
GÓRY
 

Andrzej Bargiel – Everest Ski Challenge

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-08-18
GÓRY
 

4270 km w 55 dni czyli FKT na PCT

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com