facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2006-06-05
 

Tybet Afryki (6 czerwca, Nowy Sącz)

Dosłownie przed paroma tygodniami z Etiopii wrócił Zygmunt Kruczek, naukowiec, geograf i podróżnik.


Serdecznie zapraszamy na pokaz slajdów:

Etiopia - Tybet Afryki

Etiopia to odizolowany, otoczony górami, najwyżej położony kraj na kontynencie, z tej przyczyny często nazywany "Tybetem" lub "dachem" Afryki. To jedyny kraj afrykański, który uniknął kolonizacji i zachował własny niepowtarzalny charakter.

Jego historia sięga trzech tysięcy lat wstecz. Etiopia często utożsamiana jest z mitycznym Edenem; zaskakuje przybyszów bujną zielenią, wspaniałymi wodospadami oraz niespotykanymi nigdzie indziej gatunkami roślin i zwierząt. Góry Etiopii zamieszkałe przez plemię Ambara przyciągają przybyszów nieziemskimi krajobrazami z postrzępionymi wulkanicznymi szczytami, niczym z powieści fantasy. Tak mógł wyglądać świat wkrótce po stworzeniu. Samotne amby, pionowe urwiska, ścieżki wiodące skrajami przepaści i nieprawdopodobna przestrzeń. W takim otoczeniu żyła nasza słynna prababka Lucy, najstarsza odnaleziona przedstawicielka hominidów. Etiopia określana jest również jako „wyspa czarnego chrześcijaństwa”- w Axum przechowywana jest Arka, a skalne kościoły Lalibeli pomagały budować anioły.

Kraj ten jeszcze jest nieskażony masową turystyką. Polaków dociera tu niewielu. Warto go odwiedzić zanim pojawią się tutaj tłumy Japończyków i Amerykanów. Wokół Etiopii narosło wiele stereotypów, w tym sporo nieprawdziwych. Po naszym spotkaniu z pewnością przestanie kojarzyć się wyłącznie z klęską głodu.

Dosłownie przed paroma tygodniami (V 2006) z Etiopii wrócił Zygmunt Kruczek, naukowiec, geograf i podróżnik. Jest autorem 25 książek, 90 artykułów naukowych, 10 przewodników turystycznych, dyrektorem wydawnictwa Proksenia, redaktorem pisma "Folia Turistica", wykładowcą w AWF i AE w Krakowie, Prezesem Małopolskiego Stowarzyszenia Pilotów Wycieczek i Polskiej Federacji  Pilotażu i Przewodnictwa. Od wielu lat podróżuje i wspina się w wysokich górach; wejścia m.in. Sajama w Andach (6540 m), Kilimandżaro (5895m), Elbrus (5642m), Mount Whitney (4418m). Sądeczan ucieszy fakt, że dr Z. Kruczek pochodzi z Cieniawy koło Nowego Sącza, i jest absolwentem I LO im. J.Długosza w Nowym Sączu.

Serdecznie zapraszamy na premierowy pokaz slajdów i wysłuchanie żywych jeszcze wrażeń z podróży do Etiopii w Klubie Podróżników El Mundo, Kawiarnia Prowincjonalna we wtorek 6 czerwca, o godz. 17.00.

2006-06-5

(kg)

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com