Wystawa przygotowana przez Muzeum w Kieżmarku prezentuje historię odkrywania Tatr od najstarszych czasów po teraźniejszość. Podzielono ją na kilka części tematycznych.
Pierwsza z nich opowiada o odkrywcach Tatr Wysokich, którymi byli pasterze, zielarze i myśliwi. Obrazują to interesujące przedmioty: strzelby, trofea myśliwskie, łowiecka torba, drewniane naczynia pasterskie, skopek na bryndzę, kosze wiklinowe itp. Warto zwrócić również uwagę na imponującą kopię mapy Tatr Wysokich prof. Szoltza, namalowaną w 1938 r. we współpracy z prof. Liptakiem. Zaznaczono na niej pierwsze wejścia na poszczególne szczyty tatrzańskie, tatrzańską florę i faunę, pierwotne nazwy miast i wsi podtatrzańskich oraz inne osobliwości, które przyciągały odkrywców naszych wielkich gór. Na wystawie prezentowane są litografowane panoramy Tatr i tatrzańskich stawów z 1864 r., widoki Kieżmarku z Tatrami Wysokimi w tle - powstające licznie od połowy XIX w. do czasów współczesnych.
Kolejna część ekspozycji muzealników z Kieżmarku obejmuje powstanie pierwszych związków turystycznych i sportowych, z Towarzystwem Karpackim na czele, ukierunkowanych w swej działalności na Tatry Wysokie. Szczególne miejsce poświęcono znaczącej kieżmarskiej osobistości - prof. Alfredowi Groszowi, który przez wiele lat był członkiem Towarzystwa Karpackiego. Jego imię jest dobrze znane także w Polsce, o czym świadczą polskie publikacje o Tatrach autorstwa Janusza Chmielowskiego i Witolda H. Paryskiego dedykowane Groszowi.
Warto zwrócić uwagę na cenne obiekty z końca XIX w. i pocz. XX w.: narty, sanki, łyżwy, narto-łyżwy, skibob, akcesoria taternickie i inne przedmioty związane z turystyką, a także dokumentujące działalność organizacji turystycznych i sportowych. Prezentowany jest również wybór publikacji słowackich, węgierskich, niemieckich i polskich.
Więcej informacji o wystawie:
www.nieznanetatry.pl.