facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-08-13
 

Turystyczne zdobywanie Tatr - wystawa

„Turystyczne zdobywanie Tatr” to tytuł wystawy w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym TPN. Adres: ul. Chałubińskiego 42 a, Zakopane. Zapraszamy.
Wystawa przygotowana przez Muzeum w Kieżmarku prezentuje historię odkrywania Tatr od najstarszych czasów po teraźniejszość. Podzielono ją na kilka części tematycznych.

Pierwsza z nich opowiada o odkrywcach Tatr Wysokich, którymi byli pasterze, zielarze i myśliwi. Obrazują to interesujące przedmioty: strzelby, trofea myśliwskie, łowiecka torba, drewniane naczynia pasterskie, skopek na bryndzę, kosze wiklinowe itp. Warto zwrócić również uwagę na imponującą kopię mapy Tatr Wysokich prof. Szoltza, namalowaną w 1938 r. we współpracy z prof. Liptakiem. Zaznaczono na niej pierwsze wejścia na poszczególne szczyty tatrzańskie, tatrzańską florę i faunę, pierwotne nazwy miast i wsi podtatrzańskich oraz inne osobliwości, które przyciągały odkrywców naszych wielkich gór. Na wystawie prezentowane są litografowane panoramy Tatr i tatrzańskich stawów z 1864 r., widoki Kieżmarku z Tatrami Wysokimi w tle - powstające licznie od połowy XIX w. do czasów współczesnych.

Kolejna część ekspozycji muzealników z Kieżmarku obejmuje powstanie pierwszych związków turystycznych i sportowych, z Towarzystwem Karpackim na czele, ukierunkowanych w swej działalności na Tatry Wysokie. Szczególne miejsce poświęcono znaczącej kieżmarskiej osobistości - prof. Alfredowi Groszowi, który przez wiele lat był członkiem Towarzystwa Karpackiego. Jego imię jest dobrze znane także w Polsce, o czym świadczą polskie publikacje o Tatrach autorstwa Janusza Chmielowskiego i Witolda H. Paryskiego dedykowane Groszowi.

Warto zwrócić uwagę na cenne obiekty z końca XIX w. i pocz. XX w.: narty, sanki, łyżwy, narto-łyżwy, skibob, akcesoria taternickie i inne przedmioty związane z turystyką, a także dokumentujące działalność organizacji turystycznych i sportowych. Prezentowany jest również wybór publikacji słowackich, węgierskich, niemieckich i polskich.

Więcej informacji o wystawie: www.nieznanetatry.pl.
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-08-31
HYDEPARK
 

Ukryte wartości górskiej książki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com