facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-10-15
 

Trzech Szerpów w ciągu trzech dni skompletowało pierwsze wejścia na trzy himalajskie sześciotysięczniki

Kiedy w niedzielę 4 października Nima Tenji Sherpa Tashi Sherpa i Dawa Gyalje Sherpa stanęli na szczycie Mt. Raungsiyar, stali się pierwszym złożonym wyłącznie z Nepalczyków zespołem, który dokonał pierwszego wejścia w Himalajach. Mierzący 6224 wierzchołek był jednak dopiero początkiem ich projektu. 

„Grań szczytowa jest długa, ale dogodna do wspinaczki. To pierwsza w historii wyprawa na Mt. Raungsiyar, mamy więc pewność, że jest to pierwsze wejście” – napisali na swoim blogu Nepalczycy. Fakt, że do tej pory nikt nie próbował na niego wejść nie jest niczym zaskakującym i jest wynikiem polityki władz Nepalu. Szcyzt ten przez wiele lat pozostawał bowiem – podobnie jak 103 inne wierzchołki – niedostępny dla wspinaczy. Sytuacja ta zmieniła się dopiero 21 marca 2014, kiedy zostały one „udostępnione”. 
 

Drugim wierzchołkiem, na którym stanął nepalski zespół był mierzący 6220 m Mt. Langdak, z którego rozciąga się znakomity widok na ośmiotysięczniki: Everest (8848 m), Kanczendzongę (8586 m), Lhotse (8516 m), Makalu (8463 m), Czo Oju (8201 m) i Sziszapangma (8013 m). Nima Tenji Sherpa twierdzi nawet, że jest to najlepszy punkt widokowy, na jakim kiedykolwiek był. Nima Tenji Sherpa, Dawa Gyalje Sherpa i Mingma Tashi Sherpa na szczycie Mt. Langdak;

źródło: rockandice.com

 


Ostatnim szczytem był Mt. Thakar Go East o wysokości 6152 m – „najbardziej techniczna z tych gór”. Początek to wspinanie w skale, które później przechodzi w śnieżną grań. Jako pierwszy na szczycie stanął Mingma Tashi Sherpa.W drodze na Thakar Go East; źródło: rockandice.comWszyscy wspinacze pochodzą z doliny Rolwaling i są tamtejszymi przewodnikami. 

źródło: rockandice.com, firstascentsherpateam.blogspot.com

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Kinga
 
Kinga
 
Kinga
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com