facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2008-03-05
 

Tryptyk Reaktywacja, cz. 1: mBank Annapurna West Face Expedition

Celem wyprawy jest pierwsze powtórzenie drogi czeskiej na północno-zachodniej ścianie Annapurny, a także ukończenie przez Piotra Pustelnika Korony Himalajów.

Tryptyk Reaktywacja, część pierwsza: mBank Annapurna West Face Expedition

Celem wyprawy jest pierwsze powtórzenie drogi czeskiej na północno-zachodniej ścianie Annapurny – dziesiątego co do wysokości szczytu ziemi o wysokości 8091 m. n.p.m., a także ukończenie przez Piotra Pustelnika Korony Himalajów. Do Korony Himalajów zaliczane jest 14 gór powyżej 8000 m. n.p.m. Na koncie Piotra Pustelnika znajduje się już 13 ośmiotysięczników, brakuje mu tylko Annapurny. Do tej pory zaledwie 13 osób weszło na wszystkie szczyty ośmiotysięczne. 

Annapurna należy do niskich ośmiotysięczników, jednak jest zaliczana do jednych z najniebezpieczniejszych gór świata. Do 2005 roku zarejestrowano zaledwie 103 wejścia na wierzchołek główny i aż 56 przypadków śmierci. Masyw Annapurny jest bardzo rozległy i składa się z 6 dużych szczytów, czyli głównego wierzchołka i pięciu wysokich siedmiotysięczników. Jest pierwszym ośmiotysięcznikiem zdobytym przez człowieka – 3 czerwca 1950 roku zdobyli ją po ciężkiej walce Maurice Herzog i Louise Lachenal. Jeśli chodzi o polskie wejścia, do tej pory górę zdobyło 8 Polaków:
1987 – Artur Hajzer, Jerzy Kukuczka – pierwsze wejście zimowe,
1991 – Bogdan Stefko, Krzysztof Wielicki, Wanda Rutkiewicz, Ryszard Pawłowski, Mariusz Sprutta,
1996 – Andrzej Marciniak.

Wyprawy mBanku kilka razy próbowały już osiągnąć wierzchołek. Dwukrotnie drogą Boningtona na południowej ścianie w roku 2004 i 2005. W roku 2006 wyprawa Tryptyk Himalajski w składzie Piotr Pustelnik, Peter Hamor (Słowacja), Piotr Morawski oraz Don Bowie (USA) jako cel obrała wschodnią grań, do tej pory zdobytą zaledwie dwukrotnie. Peter Hamor osiągnął wierzchołek główny 21 maja, Piotr Pustelnik i Piotr Morawski dotarli do wierzchołka wschodniego (8010 m n.p.m.). Zawrócili niosąc pomoc Tybetańczykowi, który dostał ślepoty śnieżnej.

W tym roku Piotr Pustelnik postanowił wrócić pod Annapurnę w wypróbowanym składzie – Piotr Pustelnik jako kierownik, Peter Hamor, Piotr Morawski i Dariusz Załuski, który będzie też pełnił funkcję filmowca. Jako cel została obrana droga czeska (lub zwana drogą Gabbarrova) na północno-zachodniej ścianie. Droga ta została pokonana pierwszy i jedyny raz przez zespół Nežerka/Martiš w 1988 roku. Dobry, wypróbowany skład oraz logiczna i bezpieczna linia zwiększają szansę na sukces.


Północno-zachodnia ściana Annapurny i droga Gabbarrova (droga czeska) wraz z miejscami potencjalnych obozów (C1, C2, C3)W ramach aklimatyzacji przed tak poważnym wyzwaniem została wybrana góra Ama Dablam – jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów w rejonie Mt. Everestu o wysokości 6812 m n.p.m. Wysokość tej góry oraz stosunkowa łatwość osiągnięcia wierzchołka dają szansę na naprawdę dobrą aklimatyzację. 

Wyprawa rusza 15 marca z Warszawy. Do połowy kwietnia będzie trwała część aklimatyzacyjna na Ama Dablam. Następnie uczestnicy helikopterem przelecą do bazy pod północną ścianą Annapurny. Powrót planowany jest na 7 maja.

Piotr Pustelnik - jest zdobywcą 13 ośmiotysięczników, brał udział w wielu wyprawach w Himalaje, Karakorum i góry świata, wspina się w górach wysokich od 1985 roku
Peter Hamor – zdobywca 5 ośmiotysięczników, najlepszy słowacki himalaista, zdobywca Korony Ziemi, ma na koncie 2 wejścia na szczyty ośmiotysięczne jako pierwszy Słowak
Piotr Morawski – zdobywca 4 ośmiotysięczników, jako pierwszy człowiek zdobył Shisha Pangma zimą,
Dariusz Załuski – zdobywca 4 ośmiotysięczników, brał udział w wielu wyprawach zimowych, wspinaczkę łączy z profesjonalnym filmowaniem, a jego filmy z najwyższych gór świata zdobywają nagrody na festiwalach górskich i podróżniczych.Sponsor generalny:
mBank

Sponsorzy:
Alpinus
Marmot

ParTner Telekomunikacyjny:
Orange

Firmy wspierające:
Energizer
Grivel
Black Diamond
Sigma
Nikon
Julbo

Patronat medialny:
NG
onet.pl
Magazyn GÓRY
wspinanie.pl
TrekandMore.pl

Więcej informacji na: www.piotrmorawski.com 

2008-03-05

(kg)
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-11
GÓRY
 

Pogoda krzyżuje plany Anny Tybor na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-10
GÓRY
 

Anna Tybor rozpoczyna atak szczytowy na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-19
GÓRY
 

Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com